Ukraina ka publikuar raportin më të fundit sa i përket humbjeve që ia ka shkaktuar armikut, si në makineri ashtu dhe në njerëz.

Ukrainasit pretendojnë se më shumë se 27.900 ushtarë rusë janë vrarë, dhe 4.244 mjete të blinduara ushtarake si dhe tanke i kanë shkatërruar gjatë luftimeve me rusët, transmeton Telegrafi.

Një episod i jashtëzakonshëm në televizionin rus: Ushtaraku në pension paralajmëron se situata për Rusinë do të përkeqësohet qartë Një episod i jashtëzakonshëm në televizionin rus: Ushtaraku në pension paralajmëron se situata për Rusinë do të përkeqësohet qartë

Ndryshe mbrëmë ushtarët ukrainas që ishin “strehuar” në fabrikën e çelikut Azovstal, janë transportuar me autobusë nga forcat ruse – ku shumë prej tyre që ishin plagosur janë dërguar fillimisht në spital për trajtim.

Me këtë veprim, rusët po e konsiderojnë si të “kryer” luftën në qytetin e Mariupolit, që tani e kanë nën kontroll të plotë. /Telegrafi/