LAJMI I FUNDIT:

Ukraina synon “rraskapitjen” e trupave ruse në qytetin lindor të Bakhmut

Ukraina synon “rraskapitjen” e trupave ruse në qytetin lindor të Bakhmut

Kievi ka ndarë sot detaje të strategjisë së tij për qytetin lindor të Bakhmut, duke thënë se synon “rraskapitjen” e trupave ruse në këtë rajon.

Reklama

Qyteti, në rajonin e Donetskut, është përballur me muaj të tërë luftimesh të ashpra, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Dhe gjenerali Oleksandr Syrskyi, komandanti më i lartë ushtarak i Ukrainës, ka thënë se Kievi do të vazhdojë të shkaktojë humbje të mëdha në forcat ruse.

Moska e sheh pushtimin e Bakhmutit si jetike për përpjekjet e saj për të vendosur kontroll të plotë mbi rajonin industrial të Donbasit në Ukrainën lindore.

Gjermania dërgon tanket Leopard “të shumëpritura” në Ukrainë
Lexo po ashtu Gjermania dërgon tanket Leopard “të shumëpritura” në Ukrainë

“Ata nuk ndalen së përpjekuri për të rrethuar dhe pushtuar qytetin”, ka thënë Syrskyi.

“Nga sot, detyra jonë kryesore është të rraskapitim forcat dërrmuese të armikut dhe t’u shkaktojmë atyre humbje të mëdha”.

“Do të krijojmë kushtet e nevojshme për të ndihmuar në çlirimin e tokës ukrainase dhe për të përshpejtuar fitoren tonë”.

Syrskyi ka takuar trupat pranë vijës së frontit, ndërsa Ukraina përgatitet për një kundërofensivë të mundshme pas 13 muajsh lufte.

Ai tha të hënën se mbrojtja e Bakhmutit ishte një domosdoshmëri ushtarake. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Evropa
Pamje dramatike, dhjetëra ushtarë ukrainas ia mësyjnë llogoreve të rusëve

Pamje dramatike, dhjetëra ushtarë ukrainas ia mësyjnë llogoreve të rusëve

Evropa
Momenti kur ukrainasit hedhin në erë tankun rus

Momenti kur ukrainasit hedhin në erë tankun rus

Evropa
Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Botë
Ish-gjenerali amerikan: Putin më parë përdor armë bërthamore sesa humb luftën në Ukrainë

Ish-gjenerali amerikan: Putin më parë përdor armë bërthamore sesa humb luftën në Ukrainë

Evropa

"Po villnin dhe kishin njolla të mëdha në lëkurë": Ushtarët rusë kishin shfaqur shenja helmimi nga rrezatimi në Çernobil

Evropa
Kalo në kategori