Liverpooli u bë qyteti mikpritës i Eurovizionit, pasi Mbretëria e Bashkuar ofroi infrastrukturën për të organizuar shfaqjen ndërsa nuk është në gjendje ta bëjë këtë Ukraina.

Pavarësisht se fitoi garën e vitit të kaluar, Ukraina nuk ofroi siguri për pjesëmarrësit në festival shkaku i pushtimit ukrainas.

Vitali Klitschko, kryebashkiaku i Kievit tha se “Uroj që Eurovizioni në Liverpool, qyteti legjendar i muzikës, të mbahet mend si një ngjarje e madhe muzikore dhe kulturore. Ne do ta shikojmë dhe do të bëjmë tifo”.

“Unë besoj se Eurovizioni i ardhshëm do të mbahet në Ukrainë”, shtoi ai, raporton skynews.

Oksana Skybinska, një menaxhere aktivitetesh nga departamenti i bashkëpunimit ndërkombëtar në UA:PBC – transmetuesi publik i Ukrainës, shtoi se “të gjithë shpresojmë se lufta do të përfundojë deri në muajin maj”.

Reklama
Shqipëria do të prezantohet në gjysmëfinalen e dytë të 'Eurovision 2023' Shqipëria do të prezantohet në gjysmëfinalen e dytë të 'Eurovision 2023'
Reklama

“Ne jemi vërtetë të hapur dhe duam t’i japim sa më shumë informacione (për BBC dhe Liverpool), sa më shumë këshilla, sa më shumë ekspertizë të jetë e mundur, në mënyrë që Eurovizioni i këtij viti të ketë vërtetë atmosferë ukrainase”, shtoi ajo.

Ndryshe, Shqipëria do të prezantohet në gjysmëfinalen e dytë të ‘Eurovision 2023’. ‘Eurovision 2023’ do të zhvillohet këtë vit në datat: 9, 11 dhe 13 maj në ‘M&S Bank Arena’ të Liverpoolit. /Telegrafi/