Ukraina pretendon se afro 30 mijë ushtarë rusë janë vrarë, që nga fillimi i pushtimit rus në këtë shtet evropian.

Në anën tjetër, ministria ukrainase e Mbrojtjes, ka publikuar raportin më të fundit sa i përket humbjeve që ia ka shkaktuar armikut, transmeton Telegrafi.

Ukrainasit falënderojnë SHBA-të për armatosjen e këtij vendi, rrugëve të Kievit murali me predhën anti-tank zbukuron kryeqytetin – “Shën Javelin” Ukrainasit falënderojnë SHBA-të për armatosjen e këtij vendi, rrugëve të Kievit murali me predhën anti-tank zbukuron kryeqytetin – “Shën Javelin”

Në raportohet thuhet se ushtria ukrainase ka arritur të vret 30 mijë ushtarë rusë nga fillimi i pushtimit, si dhe të shkatërrojë 1.285 tanke dhe 204 fluturake, transmeton Telegrafi.

Ndërkaq sot është raportuar se kanë vazhduar luftimet e ashpra në pothuajse të gjitha rajonet e Ukrainës, mes forcave ruse dhe atyre ukrainase. /Telegrafi/