Forcat ukrainase kanë avancuar në jug dhe lindje – duke i detyruar trupat ruse të tërhiqen.

Presidenti Volodymyr Zelensky, ka deklaruar se ushtria ukrainase ka arritur avancim të madh dhe të shpejtë kundër forcave ruse në javën e fundit – duke rikthyer dhjetëra qytete në rajonet në jug dhe lindje që Rusia i ka shpallur të aneksuara, transmeton Telegrafi.

Në anën tjetër, ekspertët ushtarakë thonë se Rusia është në “pikën e saj më të dobët”, për shkak të mobilizimit e pjesërisht si rezultat i humbjeve të mëdha të ushtarëve dhe makinerisë luftarake.

Ministria ukrainas i Mbrojtjes, Oleksii Reznikov, ka theksuar se ushtarët e tij po “vazhdojnë të avancojnë” në ofensivën e vjeshtës.

Reklama

“Derisa parlamenti rus po tenton të kryej aneksime të çmendura, ushtarët tanë po vazhdojnë të avancojnë”, shkroi Reznikov në Twitter.

Reklama

“Është përgjigja më e mirë ndaj të gjitha ‘referendumeve’, ‘dekreteve’, ‘marrëveshjeve patetike’”, shtoi ministri ukrainas i Mbrojtjes. /Telegrafi/