Turqia ka konfirmuar se nuk do të njohë rezultatet e referendumeve në territoret e okupuara përkohësisht nga Rusia në Ukrainë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, referendume të tilla për aneksimin nga Rusia po zhvillohen aktualisht në katër rajone të Ukrainës: Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhzhia.

Megjithatë, shumë udhëheqës perëndimorë kanë deklaruar tashmë se çdo referendum i rremë në Ukrainë do të konsiderohej i paligjshëm.

Duke folur për CNN Turk, Ibrahim Kalin, zëdhënësi i presidentit të Turqisë, shpjegoi se vendi njeh “integritetin territorial të popullit dhe shtetit ukrainas”.

“Ne nuk i gjejmë të duhura përpjekjet e njëanshme për referendum, ne nuk e njohim referendumin e Krimesë dhe rezultatin e mbajtur në vitin 2014 më parë dhe pozicioni ynë në referendume të tilla është i qartë”, ka thënë ai.

Reklama
Reklama

“Ne qëndrojmë pranë Ukrainës. Procesi diplomatik duhet të fillojë”.

Sipas tij, Turqia është “i vetmi vend” që bën “përpjekje të sinqerta dhe përpiqet t’i japë fund luftës”.

Në vitin 2014, rus përfundoi legjislacionin për marrjen e kontrollit të Krimesë pas një referendumi, i cili u konsiderua i paligjshëm nga pjesa më e madhe e Perëndimit.

Si rezultat, një numër sanksionesh u vendosën ndaj zyrtarëve rusë për të ndëshkuar Moskën për marrjen e saj. /Telegrafi/