LAJMI I FUNDIT:

Turqia ndaloi transportin e produkteve të sanksionuara drejt Rusisë

Turqia ndaloi transportin e produkteve të sanksionuara drejt Rusisë

Turqia këtë muaj ndaloi kalimin e mallrave të sanksionuara nga Perëndimi drejt Rusisë pas një viti lufte në Ukrainë dhe presionit në rritje nga SHBA dhe Evropa ndaj Ankarasë për të ndërmarrë veprime, tha zyrtari i lartë doganor dhe diplomati  Cetin Tecdelioglu.

Reklama

Qeveria turke u dorëzoi kompanive një listë të mallrave të huaja të ndaluara dhe i udhëzoi që të mos i transportonin ato në Rusi duke filluar nga 1 marsi, tha Tecdelioglu.

“Çdo mall në atë listë është i bllokuar nga Rusia, pavarësisht se nga cili vend vjen”, shpjegoi Tecdelioglu.

Një zyrtar i Bashkimit Evropian i tha reuters se Ankaraja i ka dhënë Komisionit Evropian garanci verbale se nga 1 marsi, mallrat nuk do të kalojnë më tej në Rusi nëse ato mbulohen nga sanksionet dhe kontrollet e eksportit të BE-së, SHBA-së ose Mbretërisë së Bashkuar.

Sanksionet u futën pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia. Megjithatë, kanalet e furnizimit nga fqinji i Detit të Zi, Turqia dhe qendrat e tjera të tregtisë botërore mbetën të hapura, duke bërë që Uashingtoni të paralajmërojë muajin e kaluar për eksportet e kimikateve, mikroçipëve dhe produkteve të tjera që mund të përdoren në përpjekjet luftarake të Moskës.

Ankaraja anëtare e NATO-s ka kërkuar të balancojë lidhjet e saj të mira me Moskën dhe Kievin në mes të luftës. Ajo në parim kundërshton sanksionet, por tha se ato nuk do të anashkalohen në Turqi dhe se ushtria ruse nuk duhet të përdorë produktet e dorëzuara.

Megjithatë, mallrat e prodhuara në Turqi, madje edhe me komponentë nga vende të tjera, ende mund të dërgohen në Rusi pa kufizime, tha ai.

Reuters raportoi javën e kaluar se kompanitë ruse kishin përmbytur partnerët kazakë në javët e fundit me kërkesa të reja për disa nga mijëra artikujt e ndaluar nga Perëndimi dhe dy burime cituan kufizime të reja turke.

Të paktën 2.6 miliardë dollarë kompjuterë dhe komponentë të tjerë elektronikë arritën në Rusi në shtatë muajt deri më 31 tetor, raportoi Reuters. Të paktën 777 milionë dollarë nga këto produkte u prodhuan nga kompani perëndimore çipat e të cilëve u gjetën në sistemet e armëve ruse, raporton Euroactive. /Telegrafi/


Në trend Ekonomi

Më shumë
Qytetari tregon tavolinën e ushqimit të mbushur me produkte cilësore vendore

Qytetari tregon tavolinën e ushqimit të mbushur me produkte cilësore vendore

Ekonomi
Bursa për studentë nga Kosova nga CITY College, Kampusi i Evropës i Universitetit të York-ut

Bursa për studentë nga Kosova nga CITY College, Kampusi i Evropës i Universitetit të York-ut

CITY College
A ju besohet se këto fotografi janë realizuar në Kosovë? Mahnituni nga dizajni i jashtëm dhe i brendshëm i Renault Austral

A ju besohet se këto fotografi janë realizuar në Kosovë? Mahnituni nga dizajni i jashtëm dhe i brendshëm i Renault Austral

Auto Mita
Art House organizon konferencën e parë për digjitizimin dhe digjitalizimin e dokumenteve

Art House organizon konferencën e parë për digjitizimin dhe digjitalizimin e dokumenteve

Art House
Elegancë dhe bukuri e papërshkrueshme në secilën stoli me diamant të Altinbas

Elegancë dhe bukuri e papërshkrueshme në secilën stoli me diamant të Altinbas

Altinbas Kosova
Qeveria miraton Projektligjin për Fondin Sovran, Kurti: Do të jetë bërthama e sovranitetit tonë ekonomik

Qeveria miraton Projektligjin për Fondin Sovran, Kurti: Do të jetë bërthama e sovranitetit tonë ekonomik

Ekonomi
Kalo në kategori