Të paktën shtatë persona u vranë kur disa raketa goditën qytetin e Zaporizhzhia në Ukrainën jugore të enjten, sipas një zyrtari ukrainas.

Oleksandr Starukh, kreu i administratës ushtarake rajonale të Zaporizhzhia, ndau përditësimin në një postim në Telegram.

Starukh paralajmëroi se numri i të vdekurve mund të rritet, pasi pesë persona janë ende të zhdukur. Ai tha gjithashtu se të paktën 21 persona janë shpëtuar dhe se ekuipazhet janë ende duke punuar për të gjetur të tjerë.

Zyrtarët ukrainas akuzuan Rusinë për shënjestrimin e qëllimshëm të civilëve, raporton cnn.

Ministri i Jashtëm, Dmytro Kuleba, tha se të paktën shtatë raketa ruse “goditën njerëzit që flinin të qetë në shtëpitë e tyre”.

Reklama

Zaporizhzhia është një qytet i madh në Ukrainën jugore, jo shumë larg vijës së frontit, dhe vendi i një termocentrali bërthamor që komuniteti ndërkombëtar po e shikon me kujdes.

Reklama

Një pjesë e rajonit më të gjerë është e pushtuar nga forcat ruse.

Presidenti rus, Vladimir Putin nënshkroi masat këtë javë për të aneksuar katër rajone të Ukrainës, përfshirë Zaporizhzhia, në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar. /Telegrafi/