LAJMI I FUNDIT:

“Të mrekullueshme, Ben…”: Ministri ukrainas publikon video, falënderon Britaninë për tanket e dërguara

“Të mrekullueshme, Ben…”: Ministri ukrainas publikon video, falënderon Britaninë për tanket e dërguara

Siç edh është raportuar, tanket Challenger 2 të dhuruara nga Britania e Madhe tashmë kanë mbërritur në Ukrainë.

Reklama

Dhe sot, ministri i mbrojtjes i vendit Oleksii Reznikov postoi një falënderim për donacionin, përcjell Telegrafi.

Ai theksoi se ishte një “kënaqësi” të merrje tanket e betejës “për një xhiro”.

Në video, ai bëri një shenjë dhe falënderoi homologun e tij në Mbretërinë e Bashkuar, Ben Wallace për tanket.

“Të mrekullueshme, Ben”, tha ai në anglisht. “Është… gjëra shumë të mira. Faleminderit shumë nga Ukraina për Mbretërinë e Bashkuar”.

Ndërkohë, siç është raportuar, edhe ngarkesa e parë e tankeve Leopard 2 nga Gjermania është dërguar në Ukrainë, ka thënë ministria gjermane e mbrojtjes.

Ministri gjerman i Mbrojtjes, Boris Pistorius tha se ishte i sigurt se tanket mund të “luanin një kontribut vendimtar” në vijën e parë të luftës.

Ukraina ka kërkuar prej muajsh për më shumë automjete dhe sisteme armësh për të ndihmuar në luftimin e pushtimit rus. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Kubanezët luftojnë në anën e rusëve në Ukrainë, u është premtuar shtetësia dhe 5 dollarë në dorë dhe pagë mujore prej 2.545

Kubanezët luftojnë në anën e rusëve në Ukrainë, u është premtuar shtetësia dhe 5 dollarë në dorë dhe pagë mujore prej 2.545

Evropa
Rusia kreu sulmin më të madh me dron në Kiev që nga fillimi i agresionit, ukrainasit pretendojnë se kanë rrëzuar 52 nga 54 fluturaket pa pilot

Rusia kreu sulmin më të madh me dron në Kiev që nga fillimi i agresionit, ukrainasit pretendojnë se kanë rrëzuar 52 nga 54 fluturaket pa pilot

Evropa
Analistja amerikane: Vuçiq në hapat e Putinit, po e mashtron Perëndimin

Analistja amerikane: Vuçiq në hapat e Putinit, po e mashtron Perëndimin

Serbia
Detektuan nga një distancë praninë ushtarëve rusë pranë Bakhmutit, ushtria e Ukrainës vihet menjëherë në veprim

Detektuan nga një distancë praninë ushtarëve rusë pranë Bakhmutit, ushtria e Ukrainës vihet menjëherë në veprim

Evropa
Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Evropa
Votimi pritet të jetë më i shpejtë në balotazh në Turqi

Votimi pritet të jetë më i shpejtë në balotazh në Turqi

Turqia
Kalo në kategori