LAJMI I FUNDIT:

“Të mrekullueshme, Ben…”: Ministri ukrainas publikon video, falënderon Britaninë për tanket e dërguara

“Të mrekullueshme, Ben…”: Ministri ukrainas publikon video, falënderon Britaninë për tanket e dërguara

Siç edh është raportuar, tanket Challenger 2 të dhuruara nga Britania e Madhe tashmë kanë mbërritur në Ukrainë.

Reklama

Dhe sot, ministri i mbrojtjes i vendit Oleksii Reznikov postoi një falënderim për donacionin, përcjell Telegrafi.

Ai theksoi se ishte një “kënaqësi” të merrje tanket e betejës “për një xhiro”.

Në video, ai bëri një shenjë dhe falënderoi homologun e tij në Mbretërinë e Bashkuar, Ben Wallace për tanket.

“Të mrekullueshme, Ben”, tha ai në anglisht. “Është… gjëra shumë të mira. Faleminderit shumë nga Ukraina për Mbretërinë e Bashkuar”.

Ndërkohë, siç është raportuar, edhe ngarkesa e parë e tankeve Leopard 2 nga Gjermania është dërguar në Ukrainë, ka thënë ministria gjermane e mbrojtjes.

Ministri gjerman i Mbrojtjes, Boris Pistorius tha se ishte i sigurt se tanket mund të “luanin një kontribut vendimtar” në vijën e parë të luftës.

Ukraina ka kërkuar prej muajsh për më shumë automjete dhe sisteme armësh për të ndihmuar në luftimin e pushtimit rus. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Evropa
Pamje dramatike, dhjetëra ushtarë ukrainas ia mësyjnë llogoreve të rusëve

Pamje dramatike, dhjetëra ushtarë ukrainas ia mësyjnë llogoreve të rusëve

Evropa
Momenti kur ukrainasit hedhin në erë tankun rus

Momenti kur ukrainasit hedhin në erë tankun rus

Evropa
Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Botë
Ish-gjenerali amerikan: Putin më parë përdor armë bërthamore sesa humb luftën në Ukrainë

Ish-gjenerali amerikan: Putin më parë përdor armë bërthamore sesa humb luftën në Ukrainë

Evropa

"Po villnin dhe kishin njolla të mëdha në lëkurë": Ushtarët rusë kishin shfaqur shenja helmimi nga rrezatimi në Çernobil

Evropa
Kalo në kategori