Rastet e reja të coronavirusit u raportuan të rriten në 80 vende, duke përfshirë SHBA-në, si dhe dhjetëra vende në Evropë, Azi dhe Afrikë, deri të premten, sipas të dhënave të mbledhura nga Reuters.

“Numërimi [i rasteve] bazohet në informacionin më të mirë të disponueshëm të arritshëm për Reuters në çdo kohë të caktuar. Infeksionet dhe vdekjet totale për secilin vend përfshijnë infeksione dhe vdekje të konfirmuara dhe të mundshme ku ato të dhëna janë të disponueshme. Nëse infeksionet dhe vdekjet e mundshme nuk raportohen nga një vend, ne përdorim vetëm infeksionet dhe vdekjet e konfirmuara”, vuri në dukje Reuters.

Të dhënat e rasteve u morën nga faqet zyrtare të shtetit, qarkut, qeverisë së territorit dhe departamentit të shëndetit publik dhe burimeve të tjera të verifikuara, duke përfshirë konferencat e lajmeve, njoftimet për shtyp dhe postimet e mediave sociale nga zyrtarë të qeverisë, shpjegoi Reuters.

SHBA u raportua të ketë mesataren më të lartë shtatë-ditore në botë të infeksioneve të reja ditore (59,902 raste mesatare të reja), pasuar nga India (57,121), Franca (25,480), Brazili (22,558) dhe Britania e Madhe (19,229), në krye pesë renditje të vendeve me raportimin e rasteve më të reja në ditë mesatarisht.

Mesatarja shtatë-ditore e rasteve të reja ditore është rritur në SHBA, Francë dhe Britani të Madhe gjatë dy javëve të fundit, ndërsa shifra ka qenë në rënie në Indi gjatë së njëjtës periudhë, në pesë “renditjet më të mira kryesore”, sipas Reuters, shkruan Newsweek.

Ndërsa që nga e premtja, 50 vende, duke përfshirë SHBA-në, janë “ende pranë kulmit të kurbës së tyre të infeksionit”, bazuar në një krahasim të mesatares së fundit shtatë-ditore të rasteve të reja ditore të vendit dhe asaj që ishte në kulmin e saj, faza më e keqe të shpërthimit në ndonjë vend të caktuar.

“Përqindja e kulmit që raporton aktualisht një vend na jep një ide më të mirë se sa larg është të përmbajë përhapjen e virusit në krahasim me ditët më të këqija të shpërthimit të tij”, tha Reuters.

Aktualisht, mesatarja e shtatë ditëve në SHBA u raportua të ishte 89 për qind e shifrës së raportuar në kulmin e saj, sipas Reuters, përcjell Telegrafi.

“Nga çdo 100 infeksione të raportuara për herë të fundit në botë, më shumë se 26 u raportuan nga vendet në Azi dhe Lindjen e Mesme. Rajoni raporton një milion infeksione të reja rreth çdo 10 ditë dhe ka raportuar më shumë se 12,806,000 raste që nga fillimi i pandemisë”.

Disa nga vendet ku rastet e COVID-19 janë ende në rritje – (që nga 23 tetori, sipas të dhënave të përpiluara nga Reuters)

Shtetet e Bashkuara

Kanadaja

Mbretëria e Bashkuar

Franca

Italia

Spanja

Gjermania

Belgjika

Holanda

Portugalia

Greqia

Rusia

Suedia

Danimarka

Norvegjia

Kroacia

Zvicra

Republika Çeke

Bullgaria

Hungaria

Irlanda

Lituania

Maqedonia e Veriut

Shqipëria

Austria

Bosnja dhe Hercegovina

Malta

Polonia

Rumania

Sllovenia

Sllovakia

Ukraina

Gjibraltari

Lihtenshtajni

Luksemburgu

Bjellorusia

Serbia

Estonia

Afganistan

Armenia

Azerbajxhani

Bangladeshi

Qipro

Gjeorgjia

Irani

Japonia

Jordania

Kuvajti

Kazakistani

Kirgistani

Malajzia

Mongolia

Nepali

Katari

Turqia

Emiratet e Bashkuara Arabe

Argjentina

Ishujt Kajman

El Salvador

Grenada

Hondurasi

Uruguai

Algjeria

Burkina Faso

Burundi

Egjipti

Eritrea

Guinea

Kenia

Maroku

Mozambiku

Ruanda

Afrika e Jugut

Sudani Jugor

Tunizia

Zimbabve

Ndryshe, coronavirusi i ri ka infektuar më shumë se 41.7 milionë njerëz në të gjithë globin që kur u raportua për herë të parë në Wuhan, Kinë, përcjell Telegrafi.

Globalisht, më shumë se 1.1 milion njerëz kanë vdekur pas infeksionit, ndërsa më shumë se 28.3 milionë janë raportuar të shërohen deri të enjten, sipas Universitetit Johns Hopkins. /Telegrafi/