Disa pamje të publikuara në internet thuhet se tregojnë momentin kur një tank rus futet drejt e në një fushë të minuar në Ukrainë.

Automjeti shihet duke lëvizur në një rrugë të zbrazët, që mendohet se është jashtë Donetsk, e cila është e rrethuar nga qindra kratere nga granatimet, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Pamjet tregojnë një predhë artilerie që shpërthen rreth 20 metra përpara tankut ndërsa ai vazhdon përpara.

Por më pas tanku “zhduket pas resë së tymit” përpara se të kalojë mbi një minë dhe të fillojë një shpërthim tjetër.

Vetëm një sekondë më vonë ndodh një tjetër shpërthim dhe “një top zjarri shpërthen nga tanku”, duke i detyruar ushtarët brenda të ikin.

Reklama

Pamjet e dronit përfundojnë duke treguar katër ushtarë duke ikur nga rrënojat në fushat me kratere anash.

Reklama

Pamjet vijnë ndërsa trupat ukrainase u bllokuan në një konfrontim ‘të ashpër’ me luftëtarët rusë të premten për kontrollin e qytetit Vugledar në jugperëndim të Donetsk, ndërsa të dy palët luftojnë përgjatë frontit jugor.

Të dyja palët pretenduan sukses në qendrën e vogël administrative të blloqeve të apartamenteve të rrethuara nga fusha të sheshta. /Telegrafi/