Ministri i Mbrojtjes i Gjermanisë ka thënë se tanket Leopard 2 të vendit të tij mund të mbërrijnë në Ukrainë para fundit të marsit.

Boris Pistorius tha gjithashtu se trajnimi i trupave ukrainase për përdorimin e automjeteve do të fillojë brenda disa ditësh, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Dhe ekuipazhet ukrainase do të fillojnë të mësojnë se si të përdorin tankun në një vend trajnimi në Gjermani deri në fund të janarit, shtoi Pistorius.

Siç është njoftuar këtë javë, Leopard 2 dhe Abrams amerikanë do të vendosen në Ukrainë për të ndihmuar Kievin të zmbrapsë ofensivën ruse.

Duke theksuar se sigurimi i tankeve perëndimore për Ukrainën duhet t’i mundësojë Kievit të mbrohet nga ofensivat e reja ruse, sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka thënë se vendosjet e Leopard 2 gjermane dhe Abrams amerikane ishin “shumë domethënëse”.

Reklama
Reklama

Ndërsa ishte i kujdesshëm për të shmangur një afat kohor specifik për përdorimin e tyre në luftën kundër Rusisë, sepse trupat ukrainase duhet të trajnohen për t’i përdorur ato, Stoltenberg tha se automjetet do të ofrojnë “aftësitë luftarake (ukrainasit) që duhet të jenë në gjendje të çlirojnë dhe rimarrin territorin i cili aktualisht është i pushtuar nga forcat ruse”. /Telegrafi/