LAJMI I FUNDIT:

Xi Jinping

151 Artikuj

Pekini vazhdon të godas industrinë financiare, dënohet me burgim të përjetshëm shefi i China Life Insurance

Pekini vazhdon të godas industrinë financiare, dënohet me burgim të përjetshëm shefi i China Life Insurance

Botë
Biden “i zhgënjyer” që Xi i Kinës nuk do të marrë pjesë në samitin e G20

Biden “i zhgënjyer” që Xi i Kinës nuk do të marrë pjesë në samitin e G20

Nga Bota
Truproja e presidentit kinez ndalohet në samitin “BRICS” – Xi shkoi drejt sallës sikur nuk po ndodhte asgjë

Truproja e presidentit kinez ndalohet në samitin “BRICS” – Xi shkoi drejt sallës sikur nuk po ndodhte asgjë

Afrika
Putini dhe Xhinpingu janë si Stanlio dhe Olio, por nuk kanë humor

Putini dhe Xhinpingu janë si Stanlio dhe Olio, por nuk kanë humor

Opinione
Xi Jinping takon Henry Kissingerin teksa SHBA-ja synon përmirësim e lidhjeve me Kinën

Xi Jinping takon Henry Kissingerin teksa SHBA-ja synon përmirësim e lidhjeve me Kinën

Nga Bota
Dobësohet dukshëm rimëkëmbja ekonomike e Kinës, papunësia e të rinjve arrin rekord të ri

Dobësohet dukshëm rimëkëmbja ekonomike e Kinës, papunësia e të rinjve arrin rekord të ri

Botë
Reagon Pekini zyrtar pasi Biden e quajti presidentin kinez një “diktator”

Reagon Pekini zyrtar pasi Biden e quajti presidentin kinez një “diktator”

Nga Bota
Inteligjenca artificiale krijon fotografi që tregojnë sesi mund të jenë dukur të vegjël Putin, Assad e Kim Jong-un

Inteligjenca artificiale krijon fotografi që tregojnë sesi mund të jenë dukur të vegjël Putin, Assad e Kim Jong-un

Interesante
Blinken takohet me Xi Jinping të Kinës në pjesën e fundit të vizitës në Pekin

Blinken takohet me Xi Jinping të Kinës në pjesën e fundit të vizitës në Pekin

Nga Bota
Blinken pati një takim shtatë orë e gjysmë me kryediplomatin kinez, a do të takohet me presidentin Xi Jinping?

Blinken pati një takim shtatë orë e gjysmë me kryediplomatin kinez, a do të takohet me presidentin Xi Jinping?

Nga Bota
Zelensky zbulon se çfarë diskutuan gjatë “bisedës së rëndësishme” me Xi Jinping të Kinës

Zelensky zbulon se çfarë diskutuan gjatë “bisedës së rëndësishme” me Xi Jinping të Kinës

Nga Bota
Pas telefonatës me Xi Jinping, Zelensky emëron ambasadorin e ri në Kinë

Pas telefonatës me Xi Jinping, Zelensky emëron ambasadorin e ri në Kinë

Nga Bota
Presidenti kinez flet me Zelenskyn, për herë të parë që nga fillimi i agresionit rus në Ukrainë

Presidenti kinez flet me Zelenskyn, për herë të parë që nga fillimi i agresionit rus në Ukrainë

Nga Bota
Macron po punon fshehurazi me Kinën për një plan sekret të paqes mes Ukrainës dhe Rusisë

Macron po punon fshehurazi me Kinën për një plan sekret të paqes mes Ukrainës dhe Rusisë

Evropa
Von der Leyen para vizitës në Pekin: BE dëshiron paqe që respekton sovranitetin e Ukrainës

Von der Leyen para vizitës në Pekin: BE dëshiron paqe që respekton sovranitetin e Ukrainës

Evropa
Lufta në Tajvan do ta zbeh luftën e Ukrainës, pos nëse ShBA-ja nuk ia tregon dhëmbët Kinës

Lufta në Tajvan do ta zbeh luftën e Ukrainës, pos nëse ShBA-ja nuk ia tregon dhëmbët Kinës

Opinione
Zelensky: Nuk kam marr propozim paqeje nga lideri kinez

Zelensky: Nuk kam marr propozim paqeje nga lideri kinez

Evropa
Lufta në Ukrainë filloi pas një samiti Xi-Putin – a mund të përfundojë me një të tillë?

Lufta në Ukrainë filloi pas një samiti Xi-Putin – a mund të përfundojë me një të tillë?

Nga Bota
Demokracia perëndimore është më e dobët në këtë Luftë të Re të Ftohtë sesa që ishte në të parën

Demokracia perëndimore është më e dobët në këtë Luftë të Re të Ftohtë sesa që ishte në të parën

Opinione
Instituti për Studimin e Luftës: Putin nuk mori atë që deshi nga Xi Jinping

Instituti për Studimin e Luftës: Putin nuk mori atë që deshi nga Xi Jinping

Evropa
Putin thotë se propozimi kinez për paqe, mund të merret për bazë për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë

Putin thotë se propozimi kinez për paqe, mund të merret për bazë për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë

Evropa
Kina thotë se nuk mban anë në luftën e Ukrainës, por arrin marrëveshje të shumta me Rusinë

Kina thotë se nuk mban anë në luftën e Ukrainës, por arrin marrëveshje të shumta me Rusinë

Evropa
Kryeministri i Japonisë shkon në Kiev ndërsa Xi i Kinës zhvillon takime në Moskë

Kryeministri i Japonisë shkon në Kiev ndërsa Xi i Kinës zhvillon takime në Moskë

Nga Bota
Blinken: Vizita e presidentit kinez në Moskë është mbulesë diplomatike për krimet ruse

Blinken: Vizita e presidentit kinez në Moskë është mbulesë diplomatike për krimet ruse

Amerika