LAJMI I FUNDIT:

Xhamia

178 Artikuj

Turqia planifikon të rifillojë hapjen e xhamive, “Dyanet-i” turk tregon edhe datën

Turqia planifikon të rifillojë hapjen e xhamive, “Dyanet-i” turk tregon edhe datën

Nga Bota
BIK-u pret që Bajrami të falet nëpër xhami

BIK-u pret që Bajrami të falet nëpër xhami

Kosovë
Nga 18 maji në Shqipëri hapen xhamitë dhe kishat

Nga 18 maji në Shqipëri hapen xhamitë dhe kishat

Shqipëri
Shumica e xhamive në Gjermani hapen nga 9 maji – do të ketë një rregullore me 16 pika

Shumica e xhamive në Gjermani hapen nga 9 maji – do të ketë një rregullore me 16 pika

Nga Bota
Pasi nuk mund të shkojë në xhami, djali e ndërton atë nga kartoni brenda shtëpisë gjatë Ramazanit

Pasi nuk mund të shkojë në xhami, djali e ndërton atë nga kartoni brenda shtëpisë gjatë Ramazanit

Fun Lajme
Tërnava: Djegia e xhamisë 454 vjeçare në Vërboc, vepër kriminale

Tërnava: Djegia e xhamisë 454 vjeçare në Vërboc, vepër kriminale

Kosovë
MPBAP: Dëmtimi e djegia e xhamisë në Vërboc të Drenasit, akt vandal e i papranueshëm

MPBAP: Dëmtimi e djegia e xhamisë në Vërboc të Drenasit, akt vandal e i papranueshëm

Kosovë
Kelmendi: Heshtja e Thaçit dhe Kurtit për djegien e Xhamisë në Drenas tregon shumë

Kelmendi: Heshtja e Thaçit dhe Kurtit për djegien e Xhamisë në Drenas tregon shumë

Kosovë
I vihet flaka xhamisë në Vërbovc të Drenasit, reagon Lladrovci

I vihet flaka xhamisë në Vërbovc të Drenasit, reagon Lladrovci

Kosovë
Lutjet në kohën e COVID-19: Si u ‘përshtatën’ me rrethanat, xhamitë më të mëdha në botë

Lutjet në kohën e COVID-19: Si u ‘përshtatën’ me rrethanat, xhamitë më të mëdha në botë

Nga Bota
“Po mbyllja sytë për t’u lutur dhe ula kokën,…”: Muezini rrëfen momentin e tmerrshëm, kur u sulmua me thikë në një xhami në Londër

“Po mbyllja sytë për t’u lutur dhe ula kokën,…”: Muezini rrëfen momentin e tmerrshëm, kur u sulmua me thikë në një xhami në Londër

Nga Bota
Sulmohet me thikë muezini në një xhami të Londrës, arrestohet i dyshuari – pamje nga vendi i ngjarjes

Sulmohet me thikë muezini në një xhami të Londrës, arrestohet i dyshuari – pamje nga vendi i ngjarjes

Nga Bota
Gjermani, myslimanët kërkojnë mbrojtje më të mirë të xhamive nga shteti

Gjermani, myslimanët kërkojnë mbrojtje më të mirë të xhamive nga shteti

Nga Bota
Pas 50 vitesh pritje, bëhet xhamia e parë në Ljubljanë, pavarësisht kundërshtimit të ashpër

Pas 50 vitesh pritje, bëhet xhamia e parë në Ljubljanë, pavarësisht kundërshtimit të ashpër

Ballkan
Turqia zhvendos një xhami 600-vjeçare dhe nuk e lejon të përmbytet nga ujërat

Turqia zhvendos një xhami 600-vjeçare dhe nuk e lejon të përmbytet nga ujërat

Nga Bota
Steinmeier viziton një xhami, imami shqiptar i përkthen presidentit gjerman kuptimin e ezanit

Steinmeier viziton një xhami, imami shqiptar i përkthen presidentit gjerman kuptimin e ezanit

Nga Bota
Gjermania financon shkollimin e imamëve në këtë vend

Gjermania financon shkollimin e imamëve në këtë vend

Nga Bota
Shtiu me armë duke plagosur dy persona, pastaj tentoi t’i vinte zjarrin një makine – detaje nga sulmi në një xhami në Francë

Shtiu me armë duke plagosur dy persona, pastaj tentoi t’i vinte zjarrin një makine – detaje nga sulmi në një xhami në Francë

Nga Bota
Sulm ndaj një xhamie në Francë, agresori ka drejtuar automjetin e tij drejt objektit fetar

Sulm ndaj një xhamie në Francë, agresori ka drejtuar automjetin e tij drejt objektit fetar

Nga Bota
Hajnat vjedhin tre mikrofona dhe një mikset në një xhami në Pejë

Hajnat vjedhin tre mikrofona dhe një mikset në një xhami në Pejë

Kronika e Zezë
Toleranca fetare, funerali i krishterë mbahet brenda në xhami

Toleranca fetare, funerali i krishterë mbahet brenda në xhami

Interesante
Çeçenia hapë dyert e njërës nga xhamitë më të mëdha

Çeçenia hapë dyert e njërës nga xhamitë më të mëdha

Nga Bota
Vjedhin para në dy xhami në Prishtinë

Vjedhin para në dy xhami në Prishtinë

Kronika e Zezë
Xhamia e Gjirokastrës, monumenti që u zhbë nga restaurimi

Xhamia e Gjirokastrës, monumenti që u zhbë nga restaurimi

Cult+