LAJMI I FUNDIT:

Winston Churchill

50 Artikuj

Intrigat sovjetike të vitit 1956, për ndërhyrjen ushtarake në Hungari

Intrigat sovjetike të vitit 1956, për ndërhyrjen ushtarake në Hungari

Histori
Vdekja e së vërtetës: Kur propaganda dhe “faktet alternative” e pushtuan botën

Vdekja e së vërtetës: Kur propaganda dhe “faktet alternative” e pushtuan botën

Analiza
Churchilli, BBC-ja dhe beteja për paanshmërinë

Churchilli, BBC-ja dhe beteja për paanshmërinë

Analiza
Artisti gjerman dhe makthet nga të cilat nuk mund të shpëtojë

Artisti gjerman dhe makthet nga të cilat nuk mund të shpëtojë

PamArt
Njerëzit magjepsen nga jeta e të tjerëve

Njerëzit magjepsen nga jeta e të tjerëve

Cult+
Viti 1952: Fillimi i fundit i Mbretërisë së Egjiptit

Viti 1952: Fillimi i fundit i Mbretërisë së Egjiptit

Agron Shala
Pelosi fjalë të mëdha për Zelenskyn, fjalimin e tij e krahasoi me atë të Churchillit

Pelosi fjalë të mëdha për Zelenskyn, fjalimin e tij e krahasoi me atë të Churchillit

Amerika
‘E kuqja tërbon anglezët’, mediet në ishull jehonë protestës së shqiptarëve në Londër

‘E kuqja tërbon anglezët’, mediet në ishull jehonë protestës së shqiptarëve në Londër

Shqipëri
Johnson i dha Zelenskyt çmimin Sir Winston Churchill dhe e krahasoi ish-liderin britanik me ukrainasin

Johnson i dha Zelenskyt çmimin Sir Winston Churchill dhe e krahasoi ish-liderin britanik me ukrainasin

Evropa
Konferenca e Potsdamit dhe plani i Stalinit për caktimin e kufijve të Evropës

Konferenca e Potsdamit dhe plani i Stalinit për caktimin e kufijve të Evropës

Histori
Shembja e Perandorisë Britanike

Shembja e Perandorisë Britanike

Histori
Shqiptarët nëpër dekada: Çfarë kaluan ata në vitet 1921, 1931, 1941 … 2021!?

Shqiptarët nëpër dekada: Çfarë kaluan ata në vitet 1921, 1931, 1941 … 2021!?

Agron Shala
Viti 1951: Turqizimi i shqiptarëve në Kosovë dhe vrasjet e intelektualëve në Shqipëri

Viti 1951: Turqizimi i shqiptarëve në Kosovë dhe vrasjet e intelektualëve në Shqipëri

Agron Shala
Jolie nxjerr në shitje pikturën e Winston Churchill, ku është vizatuar një xhami në Marok

Jolie nxjerr në shitje pikturën e Winston Churchill, ku është vizatuar një xhami në Marok

Yjet
Shqiptarët nëpër dekada: Çfarë kaluan ata në vitet 1920, 1930, 1940… 2020!?

Shqiptarët nëpër dekada: Çfarë kaluan ata në vitet 1920, 1930, 1940… 2020!?

Agron Shala
Viti 1940: Gjak dhe lot

Viti 1940: Gjak dhe lot

Agron Shala
Churchill më 1943: Çështja e kufijve të Shqipërisë do të shqyrtohet gjatë paqes!

Churchill më 1943: Çështja e kufijve të Shqipërisë do të shqyrtohet gjatë paqes!

Aurenc Bebja
Rreziku nga protestat në Britani të Madhe, izolohet statuja e Winston Churchill

Rreziku nga protestat në Britani të Madhe, izolohet statuja e Winston Churchill

Nga Bota
Njëri me “Gripin Spanjoll”, ndërsa i fundit me coronavirus: Historia e disa kryeministrave britanikë që kishin probleme shëndetësore derisa ishin në detyrë

Njëri me “Gripin Spanjoll”, ndërsa i fundit me coronavirus: Historia e disa kryeministrave britanikë që kishin probleme shëndetësore derisa ishin në detyrë

Nga Bota
Kur Churchilli e ndihmoi Zogun, në gjyqin për një çift qensh

Kur Churchilli e ndihmoi Zogun, në gjyqin për një çift qensh

Fakte
Mjeshtri Terry O’Neill, për fotot e gjigantëve të pop-kulturës: David Bowie ishte njëshi!

Mjeshtri Terry O’Neill, për fotot e gjigantëve të pop-kulturës: David Bowie ishte njëshi!

Fotografia
Kritiku i artit analizon fotot e para të Borisit si kryeministër: Bosh!

Kritiku i artit analizon fotot e para të Borisit si kryeministër: Bosh!

Cult+
SHBA forcojnë praninë ushtarake, në hapësirën që i morën Moskës 30 vite më parë

SHBA forcojnë praninë ushtarake, në hapësirën që i morën Moskës 30 vite më parë

Nga Bota
Vizitorët e një pallati britanik, kanë mundësi ta përdorin guaskën nga ari (Foto)

Vizitorët e një pallati britanik, kanë mundësi ta përdorin guaskën nga ari (Foto)

Fun Lajme