LAJMI I FUNDIT:

Ushtria ruse

123 Artikuj

Rusia ka humbur më shumë se 31,000 ushtarë në Ukrainë

Rusia ka humbur më shumë se 31,000 ushtarë në Ukrainë

Nga Bota
‘Kasapi i Sirisë’: Iu caktua roli i ri në luftën në Ukrainë në prill, ku është ‘zhdukur’ komandanti i lartë i Putinit?

‘Kasapi i Sirisë’: Iu caktua roli i ri në luftën në Ukrainë në prill, ku është ‘zhdukur’ komandanti i lartë i Putinit?

Nga Bota
E quajtën veten “mish për top”, tani ushtarët rusë tregojnë se si po u kërkohet të paguajnë për armët dhe pajisjet që humbën në Ukrainë

E quajtën veten “mish për top”, tani ushtarët rusë tregojnë se si po u kërkohet të paguajnë për armët dhe pajisjet që humbën në Ukrainë

Nga Bota
Dy ushtarë rusë pranojnë fajësinë për krime lufte në Ukrainë

Dy ushtarë rusë pranojnë fajësinë për krime lufte në Ukrainë

Nga Bota
Rusia ka humbur ndoshta një të tretën e forcave me të cilat filloi agresionin në Ukrainë, thotë Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar

Rusia ka humbur ndoshta një të tretën e forcave me të cilat filloi agresionin në Ukrainë, thotë Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar

Nga Bota
Publikohen pamjet: Ushtarët rusë duke vrarë dy civilë ukrainas, para se të plaçkisnin një biznes

Publikohen pamjet: Ushtarët rusë duke vrarë dy civilë ukrainas, para se të plaçkisnin një biznes

Nga Bota
Ata nuk duan të bëhen “mish për top”: Rrëfimet e ushtarëve të Putinit që duan të largohen nga lufta në Ukrainë – disa edhe duke lënduar veten

Ata nuk duan të bëhen “mish për top”: Rrëfimet e ushtarëve të Putinit që duan të largohen nga lufta në Ukrainë – disa edhe duke lënduar veten

Hakim Kasami
Ukraina i ka shkaktuar dëme të mëdha forcave ushtarake ruse dhe pajisjeve të tyre

Ukraina i ka shkaktuar dëme të mëdha forcave ushtarake ruse dhe pajisjeve të tyre

Nga Bota
Forcat ruse do të “shemben” brenda pak javësh, parashikon eksperti ushtarak britanik

Forcat ruse do të “shemben” brenda pak javësh, parashikon eksperti ushtarak britanik

Nga Bota
Ukraina pretendon se që nga fillimi i agresionit, Rusia ka humbur 23,000 ushtarë

Ukraina pretendon se që nga fillimi i agresionit, Rusia ka humbur 23,000 ushtarë

Nga Bota
Ukrainasit kanë përmbytur qëllimisht fshatin e tyre për të ndaluar tanket ruse të arrijnë në Kiev

Ukrainasit kanë përmbytur qëllimisht fshatin e tyre për të ndaluar tanket ruse të arrijnë në Kiev

Nga Bota
“15,000 trupa ruse të vrarë” që nga fillimi i agresionit në Ukrainë – thotë Sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar

“15,000 trupa ruse të vrarë” që nga fillimi i agresionit në Ukrainë – thotë Sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar

Nga Bota
Një e katërta e forcave ruse “efektivisht jofunksionale” – thotë një zyrtar evropian

Një e katërta e forcave ruse “efektivisht jofunksionale” – thotë një zyrtar evropian

Nga Bota
Rusia dërgon ushtarë mbi 60-vjeç të luftojnë në Ukrainë, po u jep pushkë të prodhuara në shekullin XIX

Rusia dërgon ushtarë mbi 60-vjeç të luftojnë në Ukrainë, po u jep pushkë të prodhuara në shekullin XIX

Evropa
Forcat ruse po tërhiqen nga disa zona, thonë zyrtarët ukrainas

Forcat ruse po tërhiqen nga disa zona, thonë zyrtarët ukrainas

Nga Bota
Ushtarët e plagosur rusë duken të tmerruar ndërsa u jepen ‘medaljet e trimërisë për kontributin në Ukrainë’

Ushtarët e plagosur rusë duken të tmerruar ndërsa u jepen ‘medaljet e trimërisë për kontributin në Ukrainë’

Nga Bota
Rusia jep informacione mbi humbjet e saj ushtarake në Ukrainë – vetëm për herë të dytë që nga fillimi i agresionit

Rusia jep informacione mbi humbjet e saj ushtarake në Ukrainë – vetëm për herë të dytë që nga fillimi i agresionit

Nga Bota
Nga plaçkitjet e dyqaneve, shtëpive e deri te vjedhjet e vezëve dhe pulave – ushtria ruse në Ukrainë po vazhdon të shpërfaqë fytyrën e vërtetë

Nga plaçkitjet e dyqaneve, shtëpive e deri te vjedhjet e vezëve dhe pulave – ushtria ruse në Ukrainë po vazhdon të shpërfaqë fytyrën e vërtetë

Evropa
Ukraina pretendon se ka vrarë komandantin ushtarak rus

Ukraina pretendon se ka vrarë komandantin ushtarak rus

Nga Bota
Vazhdon të rritet numri i ushtarëve të vrarë rusë – Ukraina publikon të dhënat rreth humbjeve të shkaktuara Putinit

Vazhdon të rritet numri i ushtarëve të vrarë rusë – Ukraina publikon të dhënat rreth humbjeve të shkaktuara Putinit

Nga Bota
Ukraina pretendon se ka vrarë një tjetër gjeneral rus gjatë luftimeve në Kharkiv

Ukraina pretendon se ka vrarë një tjetër gjeneral rus gjatë luftimeve në Kharkiv

Nga Bota
Pse forcat ajrore ukrainase nuk po sulmojnë kolonën e gjatë ruse që po i afrohet Kievit?

Pse forcat ajrore ukrainase nuk po sulmojnë kolonën e gjatë ruse që po i afrohet Kievit?

Nga Bota
Gjenerali i lartë rus që u dekorua për rolin e tij në aneksimin e Krimesë raportohet se është vrarë në Ukrainë

Gjenerali i lartë rus që u dekorua për rolin e tij në aneksimin e Krimesë raportohet se është vrarë në Ukrainë

Nga Bota
Rahovecasit e kishin fituar një “luftë” me rusët në vitin 1999

Rahovecasit e kishin fituar një “luftë” me rusët në vitin 1999

Kosovë