LAJMI I FUNDIT:

Suedia

621 Artikuj

SHBA pret që Turqia të vendosë për lejimin e anëtarësimit të Suedisë në NATO përpara korrikut

SHBA pret që Turqia të vendosë për lejimin e anëtarësimit të Suedisë në NATO përpara korrikut

Nga Bota
Artistja suedeze mbyllet e zhveshur në një kafaz për tre ditë si lloj ekspozite në Stokholm

Artistja suedeze mbyllet e zhveshur në një kafaz për tre ditë si lloj ekspozite në Stokholm

Interesante
Ambasadori suedez për heqjen e vizave: Më në fund!

Ambasadori suedez për heqjen e vizave: Më në fund!

Kosovë
Suedezët fillojnë stërvitjen më të madhe ushtarake në 25 vitet e fundit, ku do të marrin pjesë 26,000 ushtarë

Suedezët fillojnë stërvitjen më të madhe ushtarake në 25 vitet e fundit, ku do të marrin pjesë 26,000 ushtarë

Evropa
Maqedonia rekordere për pirjen e cigares në Europë, Suedia radhitet e fundit

Maqedonia rekordere për pirjen e cigares në Europë, Suedia radhitet e fundit

Maqedonia e Veriut
Shefi i diplomacisë turke: Nëse Suedia dëshiron në NATO – duhet të ndërmarrë hapa të mëtejshëm

Shefi i diplomacisë turke: Nëse Suedia dëshiron në NATO – duhet të ndërmarrë hapa të mëtejshëm

Evropa
Suedia ka dëbuar 1,100 shtetas britanikë që nga BREXIT

Suedia ka dëbuar 1,100 shtetas britanikë që nga BREXIT

Evropa
Biden: Suedia duhet t’i bashkohet pa vonesë NATO-s

Biden: Suedia duhet t’i bashkohet pa vonesë NATO-s

Amerika
Finlanda edhe një hap pranë NATO-s, Turqia ia miratoi aplikimin

Finlanda edhe një hap pranë NATO-s, Turqia ia miratoi aplikimin

Evropa
Adoleshentët suedez ngasin Porsche dhe BMW, nuk kanë nevojë për patentë

Adoleshentët suedez ngasin Porsche dhe BMW, nuk kanë nevojë për patentë

Auto Lajme
Kompania suedeze e veturave “Volvo” së shpejti do të hap degën e saj të re në Kosovë

Kompania suedeze e veturave “Volvo” së shpejti do të hap degën e saj të re në Kosovë

Të Tjera
Vendet nordike planifikojnë të krijojnë një mbrojtje të përbashkët ajrore “për t’u përballur” me kërcënimet nga Rusia

Vendet nordike planifikojnë të krijojnë një mbrojtje të përbashkët ajrore “për t’u përballur” me kërcënimet nga Rusia

Nga Bota
Prodhuesi i baterive Northvolt në bisedime për një financim me vlerë mbi 5 miliardë dollarë financim

Prodhuesi i baterive Northvolt në bisedime për një financim me vlerë mbi 5 miliardë dollarë financim

Auto Lajme
Po krijohet aleanca nordike e mbrojtjes ajrore pas rritjes së kërcënimeve të Rusisë

Po krijohet aleanca nordike e mbrojtjes ajrore pas rritjes së kërcënimeve të Rusisë

Evropa
Fondi më i madh i pensioneve në Suedi, humb rreth dy miliardë euro

Fondi më i madh i pensioneve në Suedi, humb rreth dy miliardë euro

Botë
Parlamenti suedez voton anëtarësimin në NATO mes kundërshtimit turk

Parlamenti suedez voton anëtarësimin në NATO mes kundërshtimit turk

Evropa
Presidenti finlandez për anëtarësimin në NATO pa Suedinë: Do të kishte qenë problem nëse do të kishim refuzuar Turqinë

Presidenti finlandez për anëtarësimin në NATO pa Suedinë: Do të kishte qenë problem nëse do të kishim refuzuar Turqinë

Evropa
Bujar Osmani: Maqedonia e Veriut dhe Suedia do e ndihmojnë njëra-tjetrën për anëtarësim në BE dhe NATO

Bujar Osmani: Maqedonia e Veriut dhe Suedia do e ndihmojnë njëra-tjetrën për anëtarësim në BE dhe NATO

Politikë
Turqia ka të ngjarë të miratojë pranimin e Finlandës në NATO deri kah mesi i prillit

Turqia ka të ngjarë të miratojë pranimin e Finlandës në NATO deri kah mesi i prillit

Turqia
Suedia rrit mbështetjen reformuese për Maqedoninë e Veriut për 20 për qind

Suedia rrit mbështetjen reformuese për Maqedoninë e Veriut për 20 për qind

Maqedonia e Veriut
Suedia mbështet integrimin e Maqedonisë së Veriut në BE

Suedia mbështet integrimin e Maqedonisë së Veriut në BE

Maqedonia e Veriut
Delegacioni hungarez mbështet aplikimin e Suedisë në NATO

Delegacioni hungarez mbështet aplikimin e Suedisë në NATO

Evropa
Instituti suedez V-Dem: Serbia, në mesin e vendeve me nivelin më të lartë të autokratizimit

Instituti suedez V-Dem: Serbia, në mesin e vendeve me nivelin më të lartë të autokratizimit

Serbia
Hungaria shtyn votimin për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Hungaria shtyn votimin për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Nga Bota