LAJMI I FUNDIT:

Suedia

562 Artikuj

Vendet nordike planifikojnë të krijojnë një mbrojtje të përbashkët ajrore “për t’u përballur” me kërcënimet nga Rusia

Vendet nordike planifikojnë të krijojnë një mbrojtje të përbashkët ajrore “për t’u përballur” me kërcënimet nga Rusia

Nga Bota
Prodhuesi i baterive Northvolt në bisedime për një financim me vlerë mbi 5 miliardë dollarë financim

Prodhuesi i baterive Northvolt në bisedime për një financim me vlerë mbi 5 miliardë dollarë financim

Auto Lajme
Po krijohet aleanca nordike e mbrojtjes ajrore pas rritjes së kërcënimeve të Rusisë

Po krijohet aleanca nordike e mbrojtjes ajrore pas rritjes së kërcënimeve të Rusisë

Evropa
Fondi më i madh i pensioneve në Suedi, humb rreth dy miliardë euro

Fondi më i madh i pensioneve në Suedi, humb rreth dy miliardë euro

Botë
Parlamenti suedez voton anëtarësimin në NATO mes kundërshtimit turk

Parlamenti suedez voton anëtarësimin në NATO mes kundërshtimit turk

Evropa
Presidenti finlandez për anëtarësimin në NATO pa Suedinë: Do të kishte qenë problem nëse do të kishim refuzuar Turqinë

Presidenti finlandez për anëtarësimin në NATO pa Suedinë: Do të kishte qenë problem nëse do të kishim refuzuar Turqinë

Evropa
Bujar Osmani: Maqedonia e Veriut dhe Suedia do e ndihmojnë njëra-tjetrën për anëtarësim në BE dhe NATO

Bujar Osmani: Maqedonia e Veriut dhe Suedia do e ndihmojnë njëra-tjetrën për anëtarësim në BE dhe NATO

Politikë
Turqia ka të ngjarë të miratojë pranimin e Finlandës në NATO deri kah mesi i prillit

Turqia ka të ngjarë të miratojë pranimin e Finlandës në NATO deri kah mesi i prillit

Turqia
Suedia rrit mbështetjen reformuese për Maqedoninë e Veriut për 20 për qind

Suedia rrit mbështetjen reformuese për Maqedoninë e Veriut për 20 për qind

Maqedonia e Veriut
Suedia mbështet integrimin e Maqedonisë së Veriut në BE

Suedia mbështet integrimin e Maqedonisë së Veriut në BE

Maqedonia e Veriut
Delegacioni hungarez mbështet aplikimin e Suedisë në NATO

Delegacioni hungarez mbështet aplikimin e Suedisë në NATO

Evropa
Instituti suedez V-Dem: Serbia, në mesin e vendeve me nivelin më të lartë të autokratizimit

Instituti suedez V-Dem: Serbia, në mesin e vendeve me nivelin më të lartë të autokratizimit

Serbia
Hungaria shtyn votimin për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Hungaria shtyn votimin për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Nga Bota
Parlamenti hungarez po debaton për pranimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

Parlamenti hungarez po debaton për pranimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

Evropa
Shefi i NATO-s: Është koha që Finlanda dhe Suedia të na bashkohen

Shefi i NATO-s: Është koha që Finlanda dhe Suedia të na bashkohen

Evropa
Suedia ndihmon ukrainasit me dhjetë tanke Leopard dhe sisteme kundërajrore

Suedia ndihmon ukrainasit me dhjetë tanke Leopard dhe sisteme kundërajrore

Evropa
Ishte nën hetime, shefi i policisë suedeze është gjetur i vdekur në shtëpinë e tij

Ishte nën hetime, shefi i policisë suedeze është gjetur i vdekur në shtëpinë e tij

Evropa
A mundet ‘diplomacia e tërmetit’ të ndihmojë anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO?

A mundet ‘diplomacia e tërmetit’ të ndihmojë anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO?

Evropa
Stoltenberg udhëton për në Turqi, do të tentojë ta bindë Erdoganin të lejojë pranimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Stoltenberg udhëton për në Turqi, do të tentojë ta bindë Erdoganin të lejojë pranimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Evropa
Sekretari amerikan i Mbrojtjes dëshiron që Suedia dhe Finlanda t’i bashkohen NATO-s, sa më shpejtë të jetë e mundur

Sekretari amerikan i Mbrojtjes dëshiron që Suedia dhe Finlanda t’i bashkohen NATO-s, sa më shpejtë të jetë e mundur

Evropa
Shefi i NATO-s lë të kuptohet se Finlanda dhe Suedia mund t’i bashkohen aleancës ndaras

Shefi i NATO-s lë të kuptohet se Finlanda dhe Suedia mund t’i bashkohen aleancës ndaras

Nga Bota
Varhelyi: Komisioni Evropian i gatshëm të punojë për aplikimin e Kosovës për anëtarësim

Varhelyi: Komisioni Evropian i gatshëm të punojë për aplikimin e Kosovës për anëtarësim

Kosovë
Ambasadori Westerlund për Telegrafin: Ka interes nga kompanitë suedeze që të vijnë në Kosovë, është momenti i duhur të hapet Oda Suedeze e Bizneseve

Ambasadori Westerlund për Telegrafin: Ka interes nga kompanitë suedeze që të vijnë në Kosovë, është momenti i duhur të hapet Oda Suedeze e Bizneseve

Albert Spahiu
SHBA kushtëzon Turqinë për aeroplanët luftarakë F-16: Finlanda dhe Suedia të bëhen pjesë të NATO-s

SHBA kushtëzon Turqinë për aeroplanët luftarakë F-16: Finlanda dhe Suedia të bëhen pjesë të NATO-s

Turqia