LAJMI I FUNDIT:
Spanja

Spanja

840 Artikuj

Volkswagen synon të prodhojë 3 milionë makina të vogla elektrike në Spanjë gjatë vitit 2025-2030

Volkswagen synon të prodhojë 3 milionë makina të vogla elektrike në Spanjë gjatë vitit 2025-2030

Auto Lajme
Për herë të parë në historinë 700-vjeçare, një manastir spanjoll pranon vajza në kor

Për herë të parë në historinë 700-vjeçare, një manastir spanjoll pranon vajza në kor

Evropa
Stacioni i braktisur i trenit që u shndërrua në një hotel spektakolar

Stacioni i braktisur i trenit që u shndërrua në një hotel spektakolar

Evropa
Pengesa e radhës për sportistët e Kosovës vjen nga Spanja, nuk lejon përfaqësimin me simbolet shtetërore në garat për kajakim

Pengesa e radhës për sportistët e Kosovës vjen nga Spanja, nuk lejon përfaqësimin me simbolet shtetërore në garat për kajakim

Sporte tjera
Spanjolli detyrohet ta paguajë ish-gruan e tij me mbi 200 mijë dollarë për shkak të ‘punëve të shtëpisë’

Spanjolli detyrohet ta paguajë ish-gruan e tij me mbi 200 mijë dollarë për shkak të ‘punëve të shtëpisë’

Fun Lajme
Cilat qytete në Evropë kanë më së shumti mot me diell dhe cilat më së shumti me borë?

Cilat qytete në Evropë kanë më së shumti mot me diell dhe cilat më së shumti me borë?

Evropa
Arkeologët spanjollë kanë rihapur pishinat romake 1,800-vjeçare të groposura nën një shtëpi në qytetin e Toledos

Arkeologët spanjollë kanë rihapur pishinat romake 1,800-vjeçare të groposura nën një shtëpi në qytetin e Toledos

Interesante
Pse Evropa po përpiqet t’i zëvendësojë aeroplanët me trena?

Pse Evropa po përpiqet t’i zëvendësojë aeroplanët me trena?

Evropa
Një çift vodhi nga një restorant në Spanjë, 45 shishe verë me vlerë 1.6 milionë euro

Një çift vodhi nga një restorant në Spanjë, 45 shishe verë me vlerë 1.6 milionë euro

Evropa
Spanja s’e ndryshon qëndrimin për Kosovën, kërkon zgjidhje përmes dialogut

Spanja s’e ndryshon qëndrimin për Kosovën, kërkon zgjidhje përmes dialogut

Kosovë
Dëshironi të zhvendoseni në Evropë? Këto janë vendet e BE-së që mirëpresin më shumë, ose më pak qytetarët e rinj

Dëshironi të zhvendoseni në Evropë? Këto janë vendet e BE-së që mirëpresin më shumë, ose më pak qytetarët e rinj

Evropa
Aktivizohet “alarmi i kuq” pasi Mallorca goditet nga një stuhi – 50 centimetra borë, rrugë të bllokuara dhe ndërprerje të shumta të energjisë elektrike

Aktivizohet “alarmi i kuq” pasi Mallorca goditet nga një stuhi – 50 centimetra borë, rrugë të bllokuara dhe ndërprerje të shumta të energjisë elektrike

Evropa
Kryeministri i Spanjës mbërrin në Ukrainë për bisedime me Zelenskyn

Kryeministri i Spanjës mbërrin në Ukrainë për bisedime me Zelenskyn

Nga Bota
Zvicra nuk e lejon Spanjën të dërgojë armë zvicerane në Ukrainë

Zvicra nuk e lejon Spanjën të dërgojë armë zvicerane në Ukrainë

Evropa
Kapen 4.5 ton kokainë me vlerë 105 milionë euro në Spanjë

Kapen 4.5 ton kokainë me vlerë 105 milionë euro në Spanjë

Evropa
Vrau një dhe plagosi një tjetër gjatë sulmeve në dy kisha – momenti kur ‘terroristi’ me hanxhar shihet duke ecur në një rrugë të Spanjës

Vrau një dhe plagosi një tjetër gjatë sulmeve në dy kisha – momenti kur ‘terroristi’ me hanxhar shihet duke ecur në një rrugë të Spanjës

Evropa
Sulm me thikë pranë një kishe në Spanjë – një i vdekur dhe një i plagosur rëndë

Sulm me thikë pranë një kishe në Spanjë – një i vdekur dhe një i plagosur rëndë

Evropa
Rritet dhuna ndaj grave në Spanjë – vetëm brenda tre javëve janë vrarë gjashtë vajza

Rritet dhuna ndaj grave në Spanjë – vetëm brenda tre javëve janë vrarë gjashtë vajza

Evropa
Lajçak nis ‘lobimin’ në shtetet e BE-së që nuk e kanë njohur Kosovën

Lajçak nis ‘lobimin’ në shtetet e BE-së që nuk e kanë njohur Kosovën

Kosovë
Policia në Spanjë ka shkatërruar një bandë që drejtonte tri fabrika ilegale të duhanit ku refugjatët ukrainas punonin në kushte të këqija

Policia në Spanjë ka shkatërruar një bandë që drejtonte tri fabrika ilegale të duhanit ku refugjatët ukrainas punonin në kushte të këqija

Nga Bota
Spanja heq poshtë akuzat për rebelim kundër ish-udhëheqësit katalanas

Spanja heq poshtë akuzat për rebelim kundër ish-udhëheqësit katalanas

Evropa
Rreth 80 varka me vlerë miliona euro janë shkatërruar pasi një zjarr i madh përfshiu një depo në Marbella, Spanjë

Rreth 80 varka me vlerë miliona euro janë shkatërruar pasi një zjarr i madh përfshiu një depo në Marbella, Spanjë

Evropa
Zvicra bllokoi dërgimin e armëve spanjolle në Ukrainë

Zvicra bllokoi dërgimin e armëve spanjolle në Ukrainë

Evropa
Në Madrid arrestohet burri në listën e 10 të arratisurve më të kërkuar të FBI-së

Në Madrid arrestohet burri në listën e 10 të arratisurve më të kërkuar të FBI-së

Evropa