LAJMI I FUNDIT:

Shkodra

109 Artikuj

“Shkodra s’ra por është ngritur”, Beci: Do punoj për të gjithë shkodranët

“Shkodra s’ra por është ngritur”, Beci: Do punoj për të gjithë shkodranët

Shqipëri
Bastionet e djathta që u zhdukën, si u rrudh harta e demokratëve më 14 maj?

Bastionet e djathta që u zhdukën, si u rrudh harta e demokratëve më 14 maj?

Shqipëri
Velipoja çel sezonin e ri turistik veror për këtë vit

Velipoja çel sezonin e ri turistik veror për këtë vit

Shqipëri
Kolë Idromeno, themeluesi i artit realist

Kolë Idromeno, themeluesi i artit realist

Piktura
Tatëpjeta e madhe që luftoi të ngjiste Koliqi

Tatëpjeta e madhe që luftoi të ngjiste Koliqi

Analiza
Helenisti Gjon Shllaku, siç e kam njohur

Helenisti Gjon Shllaku, siç e kam njohur

Analiza
Dëmet nga përmbytjet në Shqipëri dhe nevoja për dëmshpërblimin e tyre

Dëmet nga përmbytjet në Shqipëri dhe nevoja për dëmshpërblimin e tyre

Shqipëri
Bora rikthen turistët në Kosovë

Bora rikthen turistët në Kosovë

Kosovë
Viti 1922: Në Shkodër lindi Marie Shllaku

Viti 1922: Në Shkodër lindi Marie Shllaku

Agron Shala
Antonia e Idromenos

Antonia e Idromenos

Cult+
Barleti i hershëm, një dëshmi dokumentare

Barleti i hershëm, një dëshmi dokumentare

Cult+
Begatia e Shkodrës, në kohën e familjes Bushati

Begatia e Shkodrës, në kohën e familjes Bushati

Histori
Atentat në Shkodër, 19-vjeçari vritet me breshëri plumbash

Atentat në Shkodër, 19-vjeçari vritet me breshëri plumbash

Shqipëri
Media britanike: Shkodra, “Palermo e Shqipërisë”, nga aty nisen furgonët për në Angli

Media britanike: Shkodra, “Palermo e Shqipërisë”, nga aty nisen furgonët për në Angli

Shqipëri
Komuna e Tetovës nënshkruan memorandum bashkëpunimi me Bashkinë e Shkodrës

Komuna e Tetovës nënshkruan memorandum bashkëpunimi me Bashkinë e Shkodrës

Komunat
Deti, liqeni dhe mali tërheqin turistët, por në Shkodër mungon transporti

Deti, liqeni dhe mali tërheqin turistët, por në Shkodër mungon transporti

Shqipëri
Në kërkim ndërkombëtar, arrestohet në Belgjikë 36-vjeçari nga Shqipëria

Në kërkim ndërkombëtar, arrestohet në Belgjikë 36-vjeçari nga Shqipëria

Shqipëri
Ditari që përmbys gjithçka mbi Luftën e Shkodrës: Esat Pasha ishte mbrojtësi i vërtetë i Shkodrës!?

Ditari që përmbys gjithçka mbi Luftën e Shkodrës: Esat Pasha ishte mbrojtësi i vërtetë i Shkodrës!?

Histori
Lufta e Vraninës dhe akti heroik i Oso Kukës

Lufta e Vraninës dhe akti heroik i Oso Kukës

Histori
Dikur në Shkodër disa këndonin edhe këngë nacionaliste serbe, korçarët kurrë sepse i urrenin serbët!

Dikur në Shkodër disa këndonin edhe këngë nacionaliste serbe, korçarët kurrë sepse i urrenin serbët!

Cult+
Isa Boletini për “Corriere D’italia” (1913): Kam ardhur të bërtas në Evropë se asnjë shqiptar nuk do ta njohë ndarjen e Shqipërisë në paqe

Isa Boletini për “Corriere D’italia” (1913): Kam ardhur të bërtas në Evropë se asnjë shqiptar nuk do ta njohë ndarjen e Shqipërisë në paqe

Aurenc Bebja
Italiani i Shkodrës, Gennaro Simini (1812-1880): Mjeku filantrop e revolucionar, në shërbim të Shqipnisë

Italiani i Shkodrës, Gennaro Simini (1812-1880): Mjeku filantrop e revolucionar, në shërbim të Shqipnisë

Fakte
Një mjek italian në Shkodrën e shekullit XIX

Një mjek italian në Shkodrën e shekullit XIX

Cult+
Teatri “Migjeni”, aty ku e vërteta me tregimin “Përputhen”

Teatri “Migjeni”, aty ku e vërteta me tregimin “Përputhen”

Cult+