LAJMI I FUNDIT:

Satelit

34 Artikuj

Kamera në Havai regjistroi shi meteorësh dhe një “karrocë” të papritur satelitësh

Kamera në Havai regjistroi shi meteorësh dhe një “karrocë” të papritur satelitësh

Shkencë
Menduan se ishin UFO, por çfarë fshihet prapa dritave misterioze që u panë mbi qiellin e Kalifornisë

Menduan se ishin UFO, por çfarë fshihet prapa dritave misterioze që u panë mbi qiellin e Kalifornisë

Interesante
Gati sa nuk u përplasen dy satelitë

Gati sa nuk u përplasen dy satelitë

Shkencë
Satelitët Albania 1 dhe 2 lëshohen në hapësirë

Satelitët Albania 1 dhe 2 lëshohen në hapësirë

Shqipëri
Shqipëria me shërbim satelitor, nënshkruhet marrëveshje me kompaninë amerikane

Shqipëria me shërbim satelitor, nënshkruhet marrëveshje me kompaninë amerikane

Shqipëri
“Kripto sateliti” i parë lansohet në orbitë falë kompanisë SpaceX

“Kripto sateliti” i parë lansohet në orbitë falë kompanisë SpaceX

Lajme Teknologji
Në Sarajevë filmohen objekte të pazakonta duke shndritur në qiell

Në Sarajevë filmohen objekte të pazakonta duke shndritur në qiell

Kuriozitete
Rama reagon për satelitët që pritet të dërgojë Shqipëria në orbitë: Vonesat s’janë në dorën time

Rama reagon për satelitët që pritet të dërgojë Shqipëria në orbitë: Vonesat s’janë në dorën time

Shqipëri
Edi Rama zbulon se për çfarë do të përdoret sateliti ‘Albania 1’ në hapësirë

Edi Rama zbulon se për çfarë do të përdoret sateliti ‘Albania 1’ në hapësirë

Shqipëri
Shqipëria pritet ta lëshojë satelitin ‘Albania 1’ në hapësirë në muajin mars të vitit 2022

Shqipëria pritet ta lëshojë satelitin ‘Albania 1’ në hapësirë në muajin mars të vitit 2022

Shqipëri
A do të mbështesë vërtet iPhone 13 komunikimin satelitor?

A do të mbështesë vërtet iPhone 13 komunikimin satelitor?

Mobile
iPhone 13 me funksionin e telefonit satelitor – mund të bëni thirrje dhe të dërgoni mesazhe edhe kur nuk keni rrjet

iPhone 13 me funksionin e telefonit satelitor – mund të bëni thirrje dhe të dërgoni mesazhe edhe kur nuk keni rrjet

Mobile
Hungaria lanson satelitin e tretë

Hungaria lanson satelitin e tretë

Shkencë
Kompania finlandeze do të lëshojë një satelit prej druri deri në fund të vitit

Kompania finlandeze do të lëshojë një satelit prej druri deri në fund të vitit

Lajme Teknologji
Starlink në dispozicion globalisht nga shtatori

Starlink në dispozicion globalisht nga shtatori

Internet
Po shëtisnin nëpër plazh kur hasën në objektin misterioz të metaltë, ka mbishkrim rus – ekspertët besojnë se bëhet fjalë për satelit

Po shëtisnin nëpër plazh kur hasën në objektin misterioz të metaltë, ka mbishkrim rus – ekspertët besojnë se bëhet fjalë për satelit

Kuriozitete
Pse njerëzit më të pasur të botës, Elon Musk dhe Jeff Bezos, po ‘luftojnë’ për satelitët?

Pse njerëzit më të pasur të botës, Elon Musk dhe Jeff Bezos, po ‘luftojnë’ për satelitët?

Lajme Teknologji
Droni më i madh autonom, i cili mund të dërgojë në orbitë satelitët brenda 180 minutave

Droni më i madh autonom, i cili mund të dërgojë në orbitë satelitët brenda 180 minutave

Shkencë
Falcon 9 niset drejt hapësirës me 57 satelitë në bord

Falcon 9 niset drejt hapësirës me 57 satelitë në bord

Nga Bota
“Ditën kur toka u ndal”, kështu duket bota nga hapësira kur gjithçka ndalon

“Ditën kur toka u ndal”, kështu duket bota nga hapësira kur gjithçka ndalon

Interesante
Kompania planifikon vënien e reklama në qiell, që do shihen natën nga të gjithë (Video)

Kompania planifikon vënien e reklama në qiell, që do shihen natën nga të gjithë (Video)

Geek
SpaceX lansoi me sukses Falcon 9, shënoi rekord duke dërguar 64 satelitë në hapësirë (Video)

SpaceX lansoi me sukses Falcon 9, shënoi rekord duke dërguar 64 satelitë në hapësirë (Video)

Interesante
Satelitët gjetën një galaktikë ‘fantazmë’ në afërsi të Rrugës së Qumështit (Foto)

Satelitët gjetën një galaktikë ‘fantazmë’ në afërsi të Rrugës së Qumështit (Foto)

Interesante
Matjet paralajmëruese të satelitit amerikan: Na presin ditë shumë të ftohta, madje rekorde

Matjet paralajmëruese të satelitit amerikan: Na presin ditë shumë të ftohta, madje rekorde

Nga Bota