LAJMI I FUNDIT:

Sanxhaku

24 Artikuj

Polici serb rrah për vdekje një mysliman boshnjak në Sanxhak – zbulohen detaje dhe pamje të ngjarjes shokuese

Polici serb rrah për vdekje një mysliman boshnjak në Sanxhak – zbulohen detaje dhe pamje të ngjarjes shokuese

Serbia
Ugljanin i shkruan Kurtit: Kosova është shtet i ri, por modern

Ugljanin i shkruan Kurtit: Kosova është shtet i ri, por modern

Kosovë
Lidhja e Dytë e Prizrenit dhe Sanxhaku sipas dokumenteve britanike

Lidhja e Dytë e Prizrenit dhe Sanxhaku sipas dokumenteve britanike

Histori
Osmani iu kundërvihet me libra, falsifikimeve të Serbisë për Sanxhakun e Nishit: Për dy muaj u dëbuan mbi 250 mijë shqiptarë, rreth 70 mijë vdiqën

Osmani iu kundërvihet me libra, falsifikimeve të Serbisë për Sanxhakun e Nishit: Për dy muaj u dëbuan mbi 250 mijë shqiptarë, rreth 70 mijë vdiqën

Kosovë
Studiuesi Jusuf Osmani zbulon dokumente të reja arkivore: Në Sanxhakun e Nishit ka pasur 716 vendbanime me shqiptarë

Studiuesi Jusuf Osmani zbulon dokumente të reja arkivore: Në Sanxhakun e Nishit ka pasur 716 vendbanime me shqiptarë

Kosovë
Vrasja e mbrojtësve të Sanxhakut, Aqif Blytës dhe Ahmet Dacit: Nuk do të më harrojnë fëmijët e Pazarit të Ri

Vrasja e mbrojtësve të Sanxhakut, Aqif Blytës dhe Ahmet Dacit: Nuk do të më harrojnë fëmijët e Pazarit të Ri

Histori
Macja e myftiut Muamer Zukorliq vazhdon të qëndrojë te varri i pronarit të saj, edhe dy muaj pas vdekjes së tij

Macja e myftiut Muamer Zukorliq vazhdon të qëndrojë te varri i pronarit të saj, edhe dy muaj pas vdekjes së tij

Interesante
Lufta e Parë Botërore dhe shqiptarët e boshnjakët në uniformën serbe

Lufta e Parë Botërore dhe shqiptarët e boshnjakët në uniformën serbe

Histori
Ugljanin falënderon Konjufcën për miratimin e Rezolutës që dënon gjenocidin në Srebrenicë

Ugljanin falënderon Konjufcën për miratimin e Rezolutës që dënon gjenocidin në Srebrenicë

Kosovë
Po shkonte për të realizuar dokumentarin për “Mollën e Kuqe”, Marin Mema ndalohet për 40 minuta nga serbët në Merdare

Po shkonte për të realizuar dokumentarin për “Mollën e Kuqe”, Marin Mema ndalohet për 40 minuta nga serbët në Merdare

Kosovë
Myslimanët në Sanxhak kanë frikë nga dhuna e re etnike pas sulmeve post-zgjedhore në Mal të Zi

Myslimanët në Sanxhak kanë frikë nga dhuna e re etnike pas sulmeve post-zgjedhore në Mal të Zi

Ballkan
Gjendja e rëndë në shëndetësi, Sanxhaku lindor kërkon ndihmë nga Kosova e Shqipëria

Gjendja e rëndë në shëndetësi, Sanxhaku lindor kërkon ndihmë nga Kosova e Shqipëria

Kosovë
Eliminimi i autonomisë dhe ndarja e Sanxhakut mes Serbisë e Malit të Zi

Eliminimi i autonomisë dhe ndarja e Sanxhakut mes Serbisë e Malit të Zi

Ismet Azizi
Fjalimi i Shaban Polluzhës dhe Mulla Ilaz Brojës në Sanxhak, në vjeshtën e vitit 1941

Fjalimi i Shaban Polluzhës dhe Mulla Ilaz Brojës në Sanxhak, në vjeshtën e vitit 1941

Ismet Azizi
Ugljanin kërkon status të veçantë për Sanxhakun, reagon Beogradi

Ugljanin kërkon status të veçantë për Sanxhakun, reagon Beogradi

Ballkan
Udhëpërshkrim nga Sanxhaku i Novi Pazarit: Kur gjuha përcakton kombin – si u shndërruan shqiptarët në boshnjakë?

Udhëpërshkrim nga Sanxhaku i Novi Pazarit: Kur gjuha përcakton kombin – si u shndërruan shqiptarët në boshnjakë?

Daut Dauti
Gjurmë shqiptare: Ekzistenca e mijëra shqiptarëve të Sanxhakut në Serbi, mes ruajtjes së gjuhës e asimilimit (Video)

Gjurmë shqiptare: Ekzistenca e mijëra shqiptarëve të Sanxhakut në Serbi, mes ruajtjes së gjuhës e asimilimit (Video)

Kosovë
Ugljanin në Prishtinë, Pacolli premton angazhim për të drejtat e boshnjakëve të Sanxhakut

Ugljanin në Prishtinë, Pacolli premton angazhim për të drejtat e boshnjakëve të Sanxhakut

Kosovë
Sanxhaku i kërkon BE-së të shqyrtojë Kapitujt 23 e 24 për integrimin e Serbisë

Sanxhaku i kërkon BE-së të shqyrtojë Kapitujt 23 e 24 për integrimin e Serbisë

Nga Bota
Uglanin: BE të respektojë vullnetin e qytetarëve të Sanxhakut

Uglanin: BE të respektojë vullnetin e qytetarëve të Sanxhakut

Nga Bota
Dokumentar i vitit 1979 i RTP-së: Me shqiptarët e Peshterit (Video)

Dokumentar i vitit 1979 i RTP-së: Me shqiptarët e Peshterit (Video)

Sociale
Amina Nuroviq: Në Sanxhak jemi shqiptarë, ky rajon duhet t’i kthehet rrënjëve shqiptare

Amina Nuroviq: Në Sanxhak jemi shqiptarë, ky rajon duhet t’i kthehet rrënjëve shqiptare

Sociale
Shqiptarët e harruar të Sanxhakut dhe “boshnjakët” që flasin shqip (Video)

Shqiptarët e harruar të Sanxhakut dhe “boshnjakët” që flasin shqip (Video)

Sociale
Beogradi zien e përzien në Sanxhak: Çdo lajm për incidente këtu, tregon se Beogradi është një hap më afër njohjes së pavarësisë së Kosovës!

Beogradi zien e përzien në Sanxhak: Çdo lajm për incidente këtu, tregon se Beogradi është një hap më afër njohjes së pavarësisë së Kosovës!

Politikë