LAJMI I FUNDIT:

Rumania

270 Artikuj

Lajçak në Rumani flet për zgjerimin e BE-së dhe dialogun Kosovë-Serbi

Lajçak në Rumani flet për zgjerimin e BE-së dhe dialogun Kosovë-Serbi

Kosovë
Lajçak merr mbështetjen e Rumanisë për dialogun Kosovë-Serbi

Lajçak merr mbështetjen e Rumanisë për dialogun Kosovë-Serbi

Kosovë
Një stuhi akulli nga Arktiku po vjen drejt Ballkanit – mund të bjerë borë deri në 50 centimetra

Një stuhi akulli nga Arktiku po vjen drejt Ballkanit – mund të bjerë borë deri në 50 centimetra

Ballkan
Xhaferi-Odbesku: Rumania mbështet rrugën evropiane të Maqedonisë, por reformat e nevojshme janë gjithashtu të rëndësishme

Xhaferi-Odbesku: Rumania mbështet rrugën evropiane të Maqedonisë, por reformat e nevojshme janë gjithashtu të rëndësishme

Politikë
Petrovska në takim me Tilvar: Maqedonia dhe Rumania udhëheqin politikë pragmatike të jashtme dhe të sigurisë

Petrovska në takim me Tilvar: Maqedonia dhe Rumania udhëheqin politikë pragmatike të jashtme dhe të sigurisë

Maqedonia e Veriut
Vendet më miqësore në Evropë për vitin 2023

Vendet më miqësore në Evropë për vitin 2023

Udhëtime
Zbarkimi i 130 ushtarëve rumunë në kuadër të KFOR-it, NATO: Trupa shtesë për të ruajtur mjedis të sigurt në Kosovë

Zbarkimi i 130 ushtarëve rumunë në kuadër të KFOR-it, NATO: Trupa shtesë për të ruajtur mjedis të sigurt në Kosovë

Siguri
Viktimat e huaja në Izrael dhe Gaza – listës i prijnë amerikanët

Viktimat e huaja në Izrael dhe Gaza – listës i prijnë amerikanët

Azia
Me kërkesë të NATO-s, Rumania dërgon edhe 130 ushtarë shtesë në Kosovë

Me kërkesë të NATO-s, Rumania dërgon edhe 130 ushtarë shtesë në Kosovë

Siguri
Takimi i ministrave të NATO-s, ambasadori rumun: Tensionet në Ballkan na shtynë të dërgojmë 134 trupa shtesë

Takimi i ministrave të NATO-s, ambasadori rumun: Tensionet në Ballkan na shtynë të dërgojmë 134 trupa shtesë

Kosovë
Politikani rumun në qendër të skandalit, sulmoi qytetarin që e pyeti se “si është të jesh rusofil”

Politikani rumun në qendër të skandalit, sulmoi qytetarin që e pyeti se “si është të jesh rusofil”

Rumania
Shqetësime për përhapjen e konfliktit në një vend të NATO-s, Rumania rrit mbrojtjen pranë kufirit me Ukrainën

Shqetësime për përhapjen e konfliktit në një vend të NATO-s, Rumania rrit mbrojtjen pranë kufirit me Ukrainën

Evropa
Rusia sulmon zonën kufitare midis Ukrainës dhe territorit të NATO-s

Rusia sulmon zonën kufitare midis Ukrainës dhe territorit të NATO-s

Nga Bota
Dacia e kalon eMAG si marka më e vlefshme rumune

Dacia e kalon eMAG si marka më e vlefshme rumune

Auto Lajme
Një anije mallrash rumune goditi një minë në Detin e Zi, po fundoset

Një anije mallrash rumune goditi një minë në Detin e Zi, po fundoset

Rumania
E konfirmon Rumania: Gjetëm pjesë të fluturakes pas sulmit rus pranë kufirit

E konfirmon Rumania: Gjetëm pjesë të fluturakes pas sulmit rus pranë kufirit

Rumania
Rumania gjeti pjesë të një droni rus, ftoi urgjentisht një diplomat rus për bisedë

Rumania gjeti pjesë të një droni rus, ftoi urgjentisht një diplomat rus për bisedë

Rumania
Ish-ambasadori Delawie iu bën thirrje pesë vendeve të BE-së që ta njohin Kosovën

Ish-ambasadori Delawie iu bën thirrje pesë vendeve të BE-së që ta njohin Kosovën

Kosovë
Mbetjet e dronit rus që ranë në Rumani, Stoltenberg: Nuk kemi asnjë indikacion se ishte e qëllimshme

Mbetjet e dronit rus që ranë në Rumani, Stoltenberg: Nuk kemi asnjë indikacion se ishte e qëllimshme

Evropa
Presidenti rumun: Nëse vërtetohet se janë pjesë të dronit rus, do të jetë shkelje serioze

Presidenti rumun: Nëse vërtetohet se janë pjesë të dronit rus, do të jetë shkelje serioze

Rumania
E konfirmon ministri rumun i Mbrojtjes: Pjesë të dronit rus kanë rënë në territorin tonë

E konfirmon ministri rumun i Mbrojtjes: Pjesë të dronit rus kanë rënë në territorin tonë

Evropa
Nuk e njeh Kosovën, por falë Rrahmanit flamuri ynë merr jehonë në Rumani nga Rapidi: ‘Lewa’ në stërvitje

Nuk e njeh Kosovën, por falë Rrahmanit flamuri ynë merr jehonë në Rumani nga Rapidi: ‘Lewa’ në stërvitje

Ndërkombëtare
Rumania mohon rrëzimin e dronëve rusë në territorin e saj për të shmangur përfshirjen e NATO-s në luftë, thotë politikania ukrainase

Rumania mohon rrëzimin e dronëve rusë në territorin e saj për të shmangur përfshirjen e NATO-s në luftë, thotë politikania ukrainase

Nga Bota
Të paktën një i vdekur nga shpërthimi në një pikë karburanti në Bukuresht

Të paktën një i vdekur nga shpërthimi në një pikë karburanti në Bukuresht

Rumania