LAJMI I FUNDIT:
Rita Ora

Rita Ora

2993 Artikuj

Info

Rita Sahatçiu Ora (e lindur më 26 nëntor 1990 në Prishtinë) është këngëtare shqiptare me famë botërore.

Ajo është fëmija i dytë i prindërve Besnik dhe Vera Sahatçiu, dhe ka një motër më të madhe, Elenën (menaxhere e saj), dhe një vëlla më të vogël Donin. Familja e saj kanë origjinë nga Peja, të cilët kanë jetuar në Prishtinë dhe më pas kanë emigruar në Londër kur ajo ishte vetëm një vjeçe.

Rita debutoi në tregun ndërkombëtar të muzikës në vitin 2012 me hitin “Hot Right Now” (bashkëpunim me DJ Fresh), i cili e ngjiti atë në majat e klasifikimeve muzikore në Mbretërinë e Bashkuar.

Ajo ka të edituar në treg tri albume shumë të suksesshme: “ORA” në vitin 2012, “Phoenix” në vitin 2018 dhe “YOU & I” në vitin 2023. Disa nga këngët e saj më të njohura janë: “I Will Never Let You Down”, “Let You Love Me”, “Anywhere”, “Your Song”, “RIP”, “Lonely Together” (bashkëpunim me Aviciin) e shumë të tjera.

Rita Ora është fituese e çmimeve të rëndësishme të muzikës si: MTV Video Music Awards, Los40 Music Awards, Bambi Awards, MTV EMA, e të tjera.

Sa i përket jetës private, që nga viti 2022 ajo është martuar me regjisorin e njohur hollivudian me origjinë nga Zelanda e Re, Taika Waititi.

Bukuroshet që i lanë pak vend imagjinatës në MTV VMA (Foto, +16)

Bukuroshet që i lanë pak vend imagjinatës në MTV VMA (Foto, +16)

Yjet
Rita Ora mahnitë me fustanin e saj pink në rrugët e New York (Foto)

Rita Ora mahnitë me fustanin e saj pink në rrugët e New York (Foto)

Yjet
Rita Ora tregon për dreqnillëqet në moshën e adoleshencës

Rita Ora tregon për dreqnillëqet në moshën e adoleshencës

Yjet
Rita përrallore (Foto)

Rita përrallore (Foto)

Yjet
A e keni parë ndonjëherë me kaq shumë makijazh Rita Orën? (Foto)

A e keni parë ndonjëherë me kaq shumë makijazh Rita Orën? (Foto)

Yjet
Rita Ora e lënduar në dorë, vendosi të largojë tatuazhin – ja arsyeja (Foto)

Rita Ora e lënduar në dorë, vendosi të largojë tatuazhin – ja arsyeja (Foto)

Yjet
Rita Ora shijon qëndrimin në New York (Foto)

Rita Ora shijon qëndrimin në New York (Foto)

Yjet
Rita Ora shpalos koleksionin e ri të tutave, atleteve dhe çantave të Adidas (Foto)

Rita Ora shpalos koleksionin e ri të tutave, atleteve dhe çantave të Adidas (Foto)

Yjet
Rita Ora shëtitë në mes të ditës me një këmishë nate (Foto)

Rita Ora shëtitë në mes të ditës me një këmishë nate (Foto)

Yjet
Zhvishet nëna e Rita Orës, shikoni sa e bukur duket në bikini (Foto)

Zhvishet nëna e Rita Orës, shikoni sa e bukur duket në bikini (Foto)

Yjet
Rita Ora ‘ekspozon të brendshmet’ (Foto)

Rita Ora ‘ekspozon të brendshmet’ (Foto)

Yjet
Motra e Ritës Ora, Elena zbulon tërësisht gjoksin (Foto, +18)

Motra e Ritës Ora, Elena zbulon tërësisht gjoksin (Foto, +18)

Yjet
Rita Ora me fustan kuq e zi në premierën e “The Get Down” në New York (Foto)

Rita Ora me fustan kuq e zi në premierën e “The Get Down” në New York (Foto)

Yjet
Rihanna do të shpërblehet me çmimin për vepër jetësore në MTV Music Awards?

Rihanna do të shpërblehet me çmimin për vepër jetësore në MTV Music Awards?

Po Flitet
Majlinda Kelmendi e bëri të qajë Rita Orën: Jam krenare që jam kosovare (Foto)

Majlinda Kelmendi e bëri të qajë Rita Orën: Jam krenare që jam kosovare (Foto)

Yjet
Prindërit e Rita Orës kënaqen në Dokufest (Foto)

Prindërit e Rita Orës kënaqen në Dokufest (Foto)

Yjet
Rita në qendër të vëmendjes, ekspozohet së tepërmi (Foto)

Rita në qendër të vëmendjes, ekspozohet së tepërmi (Foto)

Yjet
Hamilton harron bukuroshet e Karaibeve, takohet me Ritën në New York (Foto)

Hamilton harron bukuroshet e Karaibeve, takohet me Ritën në New York (Foto)

Yjet
Rita mban formën me biçikletë (Foto)

Rita mban formën me biçikletë (Foto)

Yjet
Zbulohet e vërteta, flet tekstshruesi i këngës së Beyonces, a i është kushtuar kënga “Sorry” Rita Ores?

Zbulohet e vërteta, flet tekstshruesi i këngës së Beyonces, a i është kushtuar kënga “Sorry” Rita Ores?

Po Flitet
Rita detyrohet të shkojë te psikologu (Foto)

Rita detyrohet të shkojë te psikologu (Foto)

Yjet
Befasohet Rita, merr një përqafim prej një ylli botëror (Foto)

Befasohet Rita, merr një përqafim prej një ylli botëror (Foto)

Yjet
Hamilton bën vallëzim erotik me një modele (Foto, +16)

Hamilton bën vallëzim erotik me një modele (Foto, +16)

Yjet
Rita Ora me gërsheta si një vajzë e vogël në rrugët e New Yorkut?

Rita Ora me gërsheta si një vajzë e vogël në rrugët e New Yorkut?

Flokë dhe stil