LAJMI I FUNDIT:
RB Leipzig

RB Leipzig

837 Artikuj

Info

RasenBallsport Leipzig e.V., i njohur thjesht si RB Leipzig, është një klub gjerman me bazë në Leipzig të Saksonisë. Klubi është themeluar në vitin 2009 me një iniciativë të kompanisë Red Bull GmbH që i mori të drejtat e ekipit nga liga e pestë, SSV Markranstadt, me qëllim që ta avanconte klubin e ri drejt elitës brenda tetë vitesh.

Në sezonin e vet inaugurues 2009.2010, RB Leipzig dominoi në NOFV-Oberliga Sud (V) dhe u promovua si kampion në Regionalliga Nord (IV). RB Leipzig e fitoi Regionalliga Nordost në sezonin 2012/2013 pa asnjë humbje dhe u promovua në 3. Liga (III). Më pas, në sezonin 2013/2014 ishte nënkampion i 3. Liga dhe u promovua në 2. Bundesliga (II).

Më 8 maj 2016, RB Leipzig e siguroi ngritjen në Bundesliga për sezonin 2016/2017, ndërsa gjatë atij sezonin siguroi pjesëmarrjen në Ligën e Kampionëve për edicionin 2017/2018 si nënkampon i Gjermanisë.

RB Leipzig skuadër rekordesh, këto janë çmenduritë që arritën sot

RB Leipzig skuadër rekordesh, këto janë çmenduritë që arritën sot

Bundesliga
Mrekullia gjermane e quajtur RB Leipzig nuk ndalet, gjashtë pikë larg vendit të dytë (Video)

Mrekullia gjermane e quajtur RB Leipzig nuk ndalet, gjashtë pikë larg vendit të dytë (Video)

Bundesliga
Shqiptari thotë se do t’ia shkaktojë humbjen e parë liderit të Bundesligës

Shqiptari thotë se do t’ia shkaktojë humbjen e parë liderit të Bundesligës

Bundesliga
Leipzig i frikëson gjigantët gjerman: “Mund të jetë Licesteri i Gjermanisë”

Leipzig i frikëson gjigantët gjerman: “Mund të jetë Licesteri i Gjermanisë”

Bundesliga
Aubameyang: Fitorja ndaj Bayernit, e kthen Dortmundin në rrugën e duhur

Aubameyang: Fitorja ndaj Bayernit, e kthen Dortmundin në rrugën e duhur

Bundesliga
Lahm: Bundesliga është shumë më e vështirë sesa mendoni

Lahm: Bundesliga është shumë më e vështirë sesa mendoni

Bundesliga
Skuadra e urryer e gjermanëve sulmohet sërish, por ata janë lideri i ri i Bundesligës (Foto)

Skuadra e urryer e gjermanëve sulmohet sërish, por ata janë lideri i ri i Bundesligës (Foto)

Bundesliga
Formacioni me lojtarët më të mirë U-23 që luajnë në Evropë (Foto)

Formacioni me lojtarët më të mirë U-23 që luajnë në Evropë (Foto)

Ndërkombëtare
Mrekullia Leicester, këto janë katër skuadrat që po ‘çmendin’ kampionatet e tyre me ëndrrën për ta fituar titullin (Foto)

Mrekullia Leicester, këto janë katër skuadrat që po ‘çmendin’ kampionatet e tyre me ëndrrën për ta fituar titullin (Foto)

Ndërkombëtare
Skuadrat e vetme në Evropë që nuk kanë pësuar humbje, emra që do tu befasojnë

Skuadrat e vetme në Evropë që nuk kanë pësuar humbje, emra që do tu befasojnë

Ndërkombëtare
Talenti shqiptar që ka shënuar 16 gola në 18 ndeshje, shumë afër transferimit në Bundesliga

Talenti shqiptar që ka shënuar 16 gola në 18 ndeshje, shumë afër transferimit në Bundesliga

Bundesliga
Këto janë gjashtë skuadrat pa humbje në këtë kampionat, tri skuadra do t’ju befasojnë (Foto)

Këto janë gjashtë skuadrat pa humbje në këtë kampionat, tri skuadra do t’ju befasojnë (Foto)

Futboll
Po mbaron koha e skuadrave të mëdha, këto janë 10 klubet e së ardhmes (Foto/Video)

Po mbaron koha e skuadrave të mëdha, këto janë 10 klubet e së ardhmes (Foto/Video)

Ndërkombëtare
Trapp largohet nga Parisi, tri skuadra gjermane pas tij

Trapp largohet nga Parisi, tri skuadra gjermane pas tij

Bundesliga
Klubi që u krijua shtatë vite më parë, sot është pa humbje dhe kandidat për titull në njërën nga ligat më të forta në botë (Foto/Video)

Klubi që u krijua shtatë vite më parë, sot është pa humbje dhe kandidat për titull në njërën nga ligat më të forta në botë (Foto/Video)

Romak Zeqiri
Këto janë nëntë skuadrat e pamposhtura në Evropë (Foto)

Këto janë nëntë skuadrat e pamposhtura në Evropë (Foto)

Ligue 1
Red Bull afër ta blejë edhe një skuadër (Foto)

Red Bull afër ta blejë edhe një skuadër (Foto)

Romak Zeqiri
Juventus refuzonë një ofertë të lartë për Leminan

Juventus refuzonë një ofertë të lartë për Leminan

Serie A
Nuk luan me fanellën e skuadrës së tij, nuk e vëren askush për 90 minuta (Foto)

Nuk luan me fanellën e skuadrës së tij, nuk e vëren askush për 90 minuta (Foto)

Ndërkombëtare
Toni Kroos në Ligën Premier

Toni Kroos në Ligën Premier

La Liga
Mustafi mund të rikthehet në Gjermani

Mustafi mund të rikthehet në Gjermani

La Liga