R Kelly

R Kelly

Robert Sylvester Kelly (i lindur më 08.01. 1967) është një këngëtar amerikan, kompozitor, producent dhe ish-basketbollist profesionist.

Ai është i njohur për hite të shumtë gjatë karrierës së tij, si “Bump N’ Grind”, “Your Body’s Callin'”, “I Believe I Can Fly”, “Gotham City”, “Ignition (Remix)”, “If I Could Turn Back the Hands of Time”, “The World’s Greatest”, “I’m a Flirt (Remix)”, “Trapped in the Closet” etj.

Muzika dhe stili i tij i veçantë ka qenë frymëzim për shumë yje të muzikës moderne hip-hop dhe R&B.

36 Artikuj