LAJMI I FUNDIT:

Nexhmije Pagarusha

73 Artikuj

Ministrja e Kulturës, Vlora Dumoshi: ​Nexhmije Pagarusha do të jetë trashëgimia më e mirë në kulturën shqiptare

Ministrja e Kulturës, Vlora Dumoshi: ​Nexhmije Pagarusha do të jetë trashëgimia më e mirë në kulturën shqiptare

Yjet
Edhe Dua Lipa kujton Nexhmije Pagarushën

Edhe Dua Lipa kujton Nexhmije Pagarushën

Yjet
Në nderim të artistes Nexhmije Pagarusha, Thaçi e shpall të dielën ditë zie shtetërore

Në nderim të artistes Nexhmije Pagarusha, Thaçi e shpall të dielën ditë zie shtetërore

Kosovë
Nisin homazhet për Nexhmije Pagarushën në Teatrin Kombëtar

Nisin homazhet për Nexhmije Pagarushën në Teatrin Kombëtar

Yjet
Jepen detajet e ceremonisë mortore dhe mbledhjes komemorative për Nexhmije Pagarushën

Jepen detajet e ceremonisë mortore dhe mbledhjes komemorative për Nexhmije Pagarushën

Muzikë
Nderimi i ikonës: Të shtunën në të gjitha lokalet e Prishtinës do të dëgjohet muzika e Nexhmije Pagarushës

Nderimi i ikonës: Të shtunën në të gjitha lokalet e Prishtinës do të dëgjohet muzika e Nexhmije Pagarushës

Muzikë
Nexhmije Pagarusha la amanet edhe muzikën që do t’i lëshohej në natën e varrit

Nexhmije Pagarusha la amanet edhe muzikën që do t’i lëshohej në natën e varrit

Muzikë
Kurti për vdekjen e Pagarushës: Humbje e madhe për gjithë popullin dhe për muzikën

Kurti për vdekjen e Pagarushës: Humbje e madhe për gjithë popullin dhe për muzikën

Kosovë
Nexhmije Pagarusha la amanet të varroset në vendlindje

Nexhmije Pagarusha la amanet të varroset në vendlindje

Yjet
Veseli: Lamtumirë Nexhmije dhe faleminderit për veprën që le pas

Veseli: Lamtumirë Nexhmije dhe faleminderit për veprën që le pas

Kosovë
Adelina Ismaili për Nexhmije Pagarushën: Pusho e qetë madhështi, përjetësisht adhuruesja jote

Adelina Ismaili për Nexhmije Pagarushën: Pusho e qetë madhështi, përjetësisht adhuruesja jote

Yjet
Meta: Nexhmije Pagarusha nuk ishte magjike vetëm në skenë dhe ekran, por në çdo moment të jetës së saj

Meta: Nexhmije Pagarusha nuk ishte magjike vetëm në skenë dhe ekran, por në çdo moment të jetës së saj

Shqipëri
Osmani pas vdekjes së Nexhmije Pagarushës: Ndarja nga jeta nuk na ndan nga këngët e saj

Osmani pas vdekjes së Nexhmije Pagarushës: Ndarja nga jeta nuk na ndan nga këngët e saj

Kosovë
Thaçi: Ndarja nga jeta e Nexhmije Pagarushës është humbje e madhe për kulturën dhe artin

Thaçi: Ndarja nga jeta e Nexhmije Pagarushës është humbje e madhe për kulturën dhe artin

Kosovë
Artistët shqiptarë shprehin ngushëllime për vdekjen e Nexhmije Pagarushës

Artistët shqiptarë shprehin ngushëllime për vdekjen e Nexhmije Pagarushës

Yjet
Kush ishte Nexhmije Pagarusha – artistja shqiptare e emëruar “Bilbili i muzikës shqipe”

Kush ishte Nexhmije Pagarusha – artistja shqiptare e emëruar “Bilbili i muzikës shqipe”

Muzikë
Ndahet nga jeta në moshën 86-vjeçare bilbili i muzikës shqipe, Nexhmije Pagarusha

Ndahet nga jeta në moshën 86-vjeçare bilbili i muzikës shqipe, Nexhmije Pagarusha

Muzikë
BARESHA

BARESHA

Poezi
Promovohet libri monografik “Nexhmije Pagarusha”

Promovohet libri monografik “Nexhmije Pagarusha”

Kosovë
Nexhmije Pagarusha nderohet me vendosje në pulla postare

Nexhmije Pagarusha nderohet me vendosje në pulla postare

Kosovë
Në 86 vjetorin e lindjes, Shqipëria i organizon koncert Nexhmije Pagarushës

Në 86 vjetorin e lindjes, Shqipëria i organizon koncert Nexhmije Pagarushës

Muzikë
Yjet shqiptare urojnë ikonën e muzikës shqipe, Nexhmije Pagarushën për 86 vjetorin e lindjes

Yjet shqiptare urojnë ikonën e muzikës shqipe, Nexhmije Pagarushën për 86 vjetorin e lindjes

Yjet
Shyhrete Behluli e Learta Jakupi i dedikojnë këngë bilbilit të muzikës Nexhmije Pagarusha

Shyhrete Behluli e Learta Jakupi i dedikojnë këngë bilbilit të muzikës Nexhmije Pagarusha

Muzikë
Mbretëresha e muzikës shqipe, Nexhmije Pagarusha feston ditëlindjen e 85-të

Mbretëresha e muzikës shqipe, Nexhmije Pagarusha feston ditëlindjen e 85-të

Yjet