LAJMI I FUNDIT:

Nazistet

51 Artikuj

Ish-daktilografistja naziste shpallet fajtore “për bashkëpunim në 10,500 vrasje”

Ish-daktilografistja naziste shpallet fajtore “për bashkëpunim në 10,500 vrasje”

Nga Bota
Papa krahason vuajtjet e ukrainase me masakrat e nazistëve në Luftën e Dytë Botërore

Papa krahason vuajtjet e ukrainase me masakrat e nazistëve në Luftën e Dytë Botërore

Evropa
E moshuara që i mbijetoi holokaustit hap TikTok: Dua që bota të dëgjojë historinë time

E moshuara që i mbijetoi holokaustit hap TikTok: Dua që bota të dëgjojë historinë time

Evropa
Fillon restaurimi i shtëpisë së Xhafer Devës, Ambasada gjermane del kundër: Bashkëpunoi me nazistët

Fillon restaurimi i shtëpisë së Xhafer Devës, Ambasada gjermane del kundër: Bashkëpunoi me nazistët

Kosovë
Shqiptarët nëpër dekada: Çfarë kaluan ata në vitet 1921, 1931, 1941 … 2021!?

Shqiptarët nëpër dekada: Çfarë kaluan ata në vitet 1921, 1931, 1941 … 2021!?

Agron Shala
Viti 1961: Muri i Berlinit, gara hapësinore dhe BRSS-ja e turpëruar nga Shqipëria

Viti 1961: Muri i Berlinit, gara hapësinore dhe BRSS-ja e turpëruar nga Shqipëria

Agron Shala
Rrëfimi për kampin sekret me nazistë në ShBA

Rrëfimi për kampin sekret me nazistë në ShBA

Filmi
Fyerje për hebrenjtë, pronarja e një lokali të kostumeve në Angli nuk e sheh si problem shitjen e uniformave naziste

Fyerje për hebrenjtë, pronarja e një lokali të kostumeve në Angli nuk e sheh si problem shitjen e uniformave naziste

Evropa
Fuqia e vargjeve

Fuqia e vargjeve

Cult+
Shqiptarët nëpër dekada: Çfarë kaluan ata në vitet 1920, 1930, 1940… 2020!?

Shqiptarët nëpër dekada: Çfarë kaluan ata në vitet 1920, 1930, 1940… 2020!?

Agron Shala
Viti 1940: Gjak dhe lot

Viti 1940: Gjak dhe lot

Agron Shala
Gjermania ndalon një shoqatë naziste

Gjermania ndalon një shoqatë naziste

Evropa
Historia e saj dihej, por jo edhe vendndodhja: Gjendet pas 80 vjetësh anija luftarake naziste e mbytur nga britanikët

Historia e saj dihej, por jo edhe vendndodhja: Gjendet pas 80 vjetësh anija luftarake naziste e mbytur nga britanikët

Nga Bota
Mbrojtja e komunistëve shqiptarë nga Gestapoja: Ernest Koliqi më shpëtoi jetën

Mbrojtja e komunistëve shqiptarë nga Gestapoja: Ernest Koliqi më shpëtoi jetën

Fakte
Për historianët që krekosen e shesin mjegull

Për historianët që krekosen e shesin mjegull

Bajram Mjeku
Ferry dhe ikonografia naziste

Ferry dhe ikonografia naziste

Muzika
Beteja e përgjakshme për Stalingradin i kishte ndarë, ribashkohen motrat ruse pas 78 viteve – ky moment emocionues u transmetua në televizion

Beteja e përgjakshme për Stalingradin i kishte ndarë, ribashkohen motrat ruse pas 78 viteve – ky moment emocionues u transmetua në televizion

Nga Bota
“Unë isha i vdekur 90 për qind”: Rrëfimi i Henri Kichka, një nga njerëzit e mbijetuar të kampit famëkeq të Aushvicit

“Unë isha i vdekur 90 për qind”: Rrëfimi i Henri Kichka, një nga njerëzit e mbijetuar të kampit famëkeq të Aushvicit

Nga Bota
“Enigma”: Makina koduese e nazizmit shitet për mbi 100,000 dollarë

“Enigma”: Makina koduese e nazizmit shitet për mbi 100,000 dollarë

Interesante
Përvjetori i çlirimit të Tiranës nga nazistët

Përvjetori i çlirimit të Tiranës nga nazistët

Shqipëri
Operacioni Reinhard, ja si nazistët shfarosën 1.5 milion hebrenj për vetëm 3 muaj

Operacioni Reinhard, ja si nazistët shfarosën 1.5 milion hebrenj për vetëm 3 muaj

Nga Bota
U arratis tetë herë nga nazistët gjatë Luftës së Dytë Botërore – historia e tij është rrëfyer vetëm tani, pas 70 vjetësh (Foto)

U arratis tetë herë nga nazistët gjatë Luftës së Dytë Botërore – historia e tij është rrëfyer vetëm tani, pas 70 vjetësh (Foto)

Nga Bota
Hitleri vrau 6 milionë hebrenj, por fali vetëm 1

Hitleri vrau 6 milionë hebrenj, por fali vetëm 1

Nga Bota
Rrëfimi për atletin amerikan Jesse Owens që rrëzoi teorinë e Hitlerit për superioritetin e racës ariane – miqësia me rivalin gjerman dhe injorimi nga presidenti i Amerikës

Rrëfimi për atletin amerikan Jesse Owens që rrëzoi teorinë e Hitlerit për superioritetin e racës ariane – miqësia me rivalin gjerman dhe injorimi nga presidenti i Amerikës

Atletikë