LAJMI I FUNDIT:

Minat

32 Artikuj

Një anije mallrash rumune goditi një minë në Detin e Zi, po fundoset

Një anije mallrash rumune goditi një minë në Detin e Zi, po fundoset

Rumania
Po bëheshin gati të minojnë fushat me mina të ndryshme, droni ukrainas i shkatërron dhjetëra sosh që rusët i kishin lënë

Po bëheshin gati të minojnë fushat me mina të ndryshme, droni ukrainas i shkatërron dhjetëra sosh që rusët i kishin lënë

Evropa
“Made in Ukraine”, Kievi krijon “përbindëshin” për të shpërthyer të gjitha minat e vendosura nga rusët

“Made in Ukraine”, Kievi krijon “përbindëshin” për të shpërthyer të gjitha minat e vendosura nga rusët

Evropa
Do të duhen 757 vjet për të pastruar Ukrainën nga minat, tashmë janë shpenzuar gati 100 milionë dollarë – bëhet për një zonë më e madhe se Florida

Do të duhen 757 vjet për të pastruar Ukrainën nga minat, tashmë janë shpenzuar gati 100 milionë dollarë – bëhet për një zonë më e madhe se Florida

Evropa
Qindra mina ruse hidhen në erë nga droni ukrainas, shpërthimi ishte aq i fuqishëm sa që u vërejt nga dhjetëra kilometra

Qindra mina ruse hidhen në erë nga droni ukrainas, shpërthimi ishte aq i fuqishëm sa që u vërejt nga dhjetëra kilometra

Evropa
‘Traktor të blinduar me telekomandë’: Fermeri ukrainas shpik një mënyrë të re për të çminuar fushat e tij

‘Traktor të blinduar me telekomandë’: Fermeri ukrainas shpik një mënyrë të re për të çminuar fushat e tij

Kuriozitete
Ukraina ka territorin më të madh në botë të mbushur me mina ruse – bëhet fjalë për 250 mijë kilometra katrorë

Ukraina ka territorin më të madh në botë të mbushur me mina ruse – bëhet fjalë për 250 mijë kilometra katrorë

Evropa
Adoleshenti ukrainas që shpiku dronin që detekton fushat e minuara

Adoleshenti ukrainas që shpiku dronin që detekton fushat e minuara

Evropa
Ekipet e deminimit në Ukrainë kryejnë shpërthimin e kontrolluar të dhjetëra minave ruse – publikojnë pamjet detonimit

Ekipet e deminimit në Ukrainë kryejnë shpërthimin e kontrolluar të dhjetëra minave ruse – publikojnë pamjet detonimit

Evropa
Zelensky kërkon ndihmë në deminim: Ka një zonë nën mina me madhësinë e Uruguait apo Kamboxhias

Zelensky kërkon ndihmë në deminim: Ka një zonë nën mina me madhësinë e Uruguait apo Kamboxhias

Evropa
Metoda e veçantë e pastrimit të fushave të minuara nga rusët, ukrainasit me mjete të blinduara i shpërthejnë ato

Metoda e veçantë e pastrimit të fushave të minuara nga rusët, ukrainasit me mjete të blinduara i shpërthejnë ato

Evropa
Ukrainasit nuk i frikësohen mjeteve shpërthyese të rusëve, konvoji i mjeteve ushtarake të Kievit – lëvizin shumë pranë minave antitank

Ukrainasit nuk i frikësohen mjeteve shpërthyese të rusëve, konvoji i mjeteve ushtarake të Kievit – lëvizin shumë pranë minave antitank

Evropa
Metodat e pazakonta të largimit të minave nga ushtarët ukrainas, nga gomat e veturave e deri te shkopinjtë

Metodat e pazakonta të largimit të minave nga ushtarët ukrainas, nga gomat e veturave e deri te shkopinjtë

Evropa
Deri në vitin 2024, Kosova do të pastrohet nga minat

Deri në vitin 2024, Kosova do të pastrohet nga minat

Siguri
Garda Kombëtare e Ukrainës publikon pamje të grave që po stërviten në Kosovë për të gjetur dhe pastruar minat tokësore

Garda Kombëtare e Ukrainës publikon pamje të grave që po stërviten në Kosovë për të gjetur dhe pastruar minat tokësore

Nga Bota
Kosova shfrytëzon trashëgiminë e luftës për të trajnuar ukrainasit për të pastruar minat

Kosova shfrytëzon trashëgiminë e luftës për të trajnuar ukrainasit për të pastruar minat

Siguri
Mediat botërore shkruajnë për gratë ukrainase që po stërviten në Kosovë për të gjetur dhe pastruar minat tokësore

Mediat botërore shkruajnë për gratë ukrainase që po stërviten në Kosovë për të gjetur dhe pastruar minat tokësore

Kosovë
Për 21 vjet u shkatërruan mbi 100 mijë mina, Mehaj: Specialistët e deminimit janë heronj

Për 21 vjet u shkatërruan mbi 100 mijë mina, Mehaj: Specialistët e deminimit janë heronj

Siguri
Ushtarët ukrainas largojnë minat tokësore me këmbë

Ushtarët ukrainas largojnë minat tokësore me këmbë

Nga Bota
Human Rights Watch: Rusia po përdor në Ukrainë një lloj të minave që janë të ndaluara me ligj

Human Rights Watch: Rusia po përdor në Ukrainë një lloj të minave që janë të ndaluara me ligj

Evropa
Pastroi 140 mijë metra katrorë nga minat, ngordh miu Magawa që njihej si deminer

Pastroi 140 mijë metra katrorë nga minat, ngordh miu Magawa që njihej si deminer

Kuriozitete
Shpërthim i kontrolluar në det i minës së Luftës së Dytë Botërore (Video)

Shpërthim i kontrolluar në det i minës së Luftës së Dytë Botërore (Video)

Nga Bota
Humbi këmbën, sërish kërcen me ndihmën e protezës – videoja e 5-vjeçarit bëhet virale (Video)

Humbi këmbën, sërish kërcen me ndihmën e protezës – videoja e 5-vjeçarit bëhet virale (Video)

Nga Bota
FSK-ja shënoi Ditën Ndërkombëtare të Ndërgjegjësimit ndaj Minave

FSK-ja shënoi Ditën Ndërkombëtare të Ndërgjegjësimit ndaj Minave

Kosovë