LAJMI I FUNDIT:

Meka

82 Artikuj

Një stuhi e fuqishme godet Mekën, besimtarët vraponin në zona të sigurta nga frika se mund ta pësojnë nga shiu i rrëmbyeshëm e erërat e fuqishme

Një stuhi e fuqishme godet Mekën, besimtarët vraponin në zona të sigurta nga frika se mund ta pësojnë nga shiu i rrëmbyeshëm e erërat e fuqishme

Azia
‘Shumë i lumtur’ – Benzema publikon video nga Meka

‘Shumë i lumtur’ – Benzema publikon video nga Meka

Yjet
Burri nga India eci më shumë se 8,500 kilometra për të kryer Haxhin – rrëfen detajet e rrugëtimit të tij

Burri nga India eci më shumë se 8,500 kilometra për të kryer Haxhin – rrëfen detajet e rrugëtimit të tij

Nga Bota
Si është të jetosh në Mekë?

Si është të jetosh në Mekë?

Nga Bota
Përse falja në Malin Arafat është “maja shpirtërore” e pelegrinëve myslimanë

Përse falja në Malin Arafat është “maja shpirtërore” e pelegrinëve myslimanë

Nga Bota
Dita e Arafatit: Astronauti i Emirateve të Bashkuara Arabe ndan një imazh të ri të Mekës nga hapësira

Dita e Arafatit: Astronauti i Emirateve të Bashkuara Arabe ndan një imazh të ri të Mekës nga hapësira

Nga Bota
Udhëtimi për në Mekë i mbi dy milionë myslimanëve – një përshkrim përmes disa fotografive nga pelegrinazhi i Haxhit

Udhëtimi për në Mekë i mbi dy milionë myslimanëve – një përshkrim përmes disa fotografive nga pelegrinazhi i Haxhit

Nga Bota
Cilat janë gjërat që bëjnë myslimanët gjatë pelegrinazhit të Haxhit?

Cilat janë gjërat që bëjnë myslimanët gjatë pelegrinazhit të Haxhit?

Nga Bota
Benzema për Arabinë Saudite: Është një vend mysliman dhe për mua është e rëndësishme

Benzema për Arabinë Saudite: Është një vend mysliman dhe për mua është e rëndësishme

Ndërkombëtare
Sa kushton haxhi për vendet e Ballkanit, Mali i Zi më i liri

Sa kushton haxhi për vendet e Ballkanit, Mali i Zi më i liri

Të Tjera
Pse Nata e Kadrit e Ramazanit është ngjarja më e shenjtë në Islam

Pse Nata e Kadrit e Ramazanit është ngjarja më e shenjtë në Islam

Nga Bota
Shtatë vende në botë ku është e ndaluar të bëni ‘selfie’

Shtatë vende në botë ku është e ndaluar të bëni ‘selfie’

Udhëtime
Shkoi me biçikletë nga Gjermania, pelegrini sirian ndërron jetë pasi mbërriti në Mekë

Shkoi me biçikletë nga Gjermania, pelegrini sirian ndërron jetë pasi mbërriti në Mekë

Nga Bota
Instalohet sistemi i zërit me më shumë se 7,000 altoparlantë në Xhaminë e Madhe të Mekës

Instalohet sistemi i zërit me më shumë se 7,000 altoparlantë në Xhaminë e Madhe të Mekës

Lajme Teknologji
Malet në rajonin e Mekës kanë marrë një ngjyrë të gjelbër pas reshjeve të mëdha të shiut në Arabinë Saudite

Malet në rajonin e Mekës kanë marrë një ngjyrë të gjelbër pas reshjeve të mëdha të shiut në Arabinë Saudite

Kuriozitete
Pavarësisht se u ndalohet jomyslimanëve, gazetari hebre hyri ‘vjedhurazi’ në Mekë – njeriu që e ndihmoi atë u arrestua nga policia saudite

Pavarësisht se u ndalohet jomyslimanëve, gazetari hebre hyri ‘vjedhurazi’ në Mekë – njeriu që e ndihmoi atë u arrestua nga policia saudite

Nga Bota
Një milion myslimanë fillojnë pelegrinazhin e Haxhit në Mekë

Një milion myslimanë fillojnë pelegrinazhin e Haxhit në Mekë

Nga Bota
Haxhillëku nuk iu pranohet nëse e kryeni me metaverse

Haxhillëku nuk iu pranohet nëse e kryeni me metaverse

Azia
Arabia Saudite lehtëson masat e vendosura për shkak të Covid-19, Xhamia e Madhe në Mekë tanimë me kapacitet të plotë

Arabia Saudite lehtëson masat e vendosura për shkak të Covid-19, Xhamia e Madhe në Mekë tanimë me kapacitet të plotë

Nga Bota
Pamje dhe detaje nga Meka: Si ka ndryshuar qyteti i shenjtë i myslimanëve ndër vite

Pamje dhe detaje nga Meka: Si ka ndryshuar qyteti i shenjtë i myslimanëve ndër vite

Nga Bota
Pelegrinët në Mekë, pamje nga vendi i shenjtë i myslimanëve

Pelegrinët në Mekë, pamje nga vendi i shenjtë i myslimanëve

Nga Bota
Shiu i rrëmbyeshëm befason pelegrinët në Mekë, pas temperaturave mbi 40 gradë besimtarët falënderonin Zotin për freskinë që ua solli

Shiu i rrëmbyeshëm befason pelegrinët në Mekë, pas temperaturave mbi 40 gradë besimtarët falënderonin Zotin për freskinë që ua solli

Kuriozitete
Sauditët me rregulla të reja për haxhillëk, vetëm ata që janë vaksinuar me një apo dy doza dhe që e kanë kaluar COVID-19 do të mund të shkojnë

Sauditët me rregulla të reja për haxhillëk, vetëm ata që janë vaksinuar me një apo dy doza dhe që e kanë kaluar COVID-19 do të mund të shkojnë

Azia
Netanyahu premton fluturime direkte midis Tel Avivit dhe Mekës

Netanyahu premton fluturime direkte midis Tel Avivit dhe Mekës

Azia