LAJMI I FUNDIT:

Lufta tregtare

291 Artikuj

Bizneset evropiane ‘vënë në pikëpyetje’ pozicionin e tyre në Kinë

Bizneset evropiane ‘vënë në pikëpyetje’ pozicionin e tyre në Kinë

Botë
Vazhdon të bie shitja e makinave në Kinë

Vazhdon të bie shitja e makinave në Kinë

Botë
Rënie e madhe e investimeve kineze në Evropë

Rënie e madhe e investimeve kineze në Evropë

Botë
Gjermania do të ndalojë përdorimin e produkteve teknologjike të prodhuara nga Kina

Gjermania do të ndalojë përdorimin e produkteve teknologjike të prodhuara nga Kina

Botë
SHBA u kërkon aleatëve vendosjen e sanksioneve ekonomike ndaj Kinës për luftën në Ukrainë

SHBA u kërkon aleatëve vendosjen e sanksioneve ekonomike ndaj Kinës për luftën në Ukrainë

Botë
‘Rruga e Mëndafshit’ nuk kalon më nga Gjermania – reduktohet varësia ekonomike e Evropës nga Kina

‘Rruga e Mëndafshit’ nuk kalon më nga Gjermania – reduktohet varësia ekonomike e Evropës nga Kina

Botë
SHBA-ja me masa të reja ndaj Huaweit kinez, kufizohet shitja e teknologjisë për kompanitë amerikane – në objektiv edhe TikTok

SHBA-ja me masa të reja ndaj Huaweit kinez, kufizohet shitja e teknologjisë për kompanitë amerikane – në objektiv edhe TikTok

Botë
Ekonomia gjermane ‘shkëputet’ nga Kina

Ekonomia gjermane ‘shkëputet’ nga Kina

Botë
Varësia ekonomike e Gjermanisë nga Kina më e ulët se sa mendohej

Varësia ekonomike e Gjermanisë nga Kina më e ulët se sa mendohej

Botë
Planifikoi shitjen e sekreteve tregtare në Kinë, dënohet me 2 vite burg ish-punëtori i General Electric

Planifikoi shitjen e sekreteve tregtare në Kinë, dënohet me 2 vite burg ish-punëtori i General Electric

Botë
Kanadaja urdhëron tri firma kineze të largohen nga minierat e saj të litiumit

Kanadaja urdhëron tri firma kineze të largohen nga minierat e saj të litiumit

Botë
Kundërshtohen investimeve kineze në Gjermani

Kundërshtohen investimeve kineze në Gjermani

Botë
Komisioni Federal i Komunikimeve mund të ndalojë të gjitha blerjet e reja të pajisjeve të telekomit Huawei dhe ZTE

Komisioni Federal i Komunikimeve mund të ndalojë të gjitha blerjet e reja të pajisjeve të telekomit Huawei dhe ZTE

Lajme Teknologji
Kina në vështirësi ekonomike, tregtia e jashtme e vendit bie më shpejtë sesa pritej

Kina në vështirësi ekonomike, tregtia e jashtme e vendit bie më shpejtë sesa pritej

Botë
Kina mbyll Odën Ekonomike Amerikane në Chengdu

Kina mbyll Odën Ekonomike Amerikane në Chengdu

Botë
BE-ja pezullon ratifikimin e marrëveshjes së diskutueshme të investimeve me Kinën

BE-ja pezullon ratifikimin e marrëveshjes së diskutueshme të investimeve me Kinën

Botë
Huawei kinez shënon rënie të të hyrave, sanksionet amerikane shkatërruan shitjet e telefonave të mençur

Huawei kinez shënon rënie të të hyrave, sanksionet amerikane shkatërruan shitjet e telefonave të mençur

Botë
Shtetet e Bashkuara shtyjnë afatin për kufizimet tregtare dhe investive me Kinën

Shtetet e Bashkuara shtyjnë afatin për kufizimet tregtare dhe investive me Kinën

Botë
SHBA largon nga bursa tri kompani kineze të telekomunikacionit, kishin lidhje me Ushtrinë e Kinës

SHBA largon nga bursa tri kompani kineze të telekomunikacionit, kishin lidhje me Ushtrinë e Kinës

Botë
Vendet e BE-së shqyrtojnë marrëveshjen tregtare të BREXIT-it

Vendet e BE-së shqyrtojnë marrëveshjen tregtare të BREXIT-it

Botë
Bashkimi Evropian pranë marrëveshjes tregtare me Kinën

Bashkimi Evropian pranë marrëveshjes tregtare me Kinën

Botë
SHBA-ja ndalon importin e mallrave nga një prodhues kinez për shkak të keqtrajtimit të ujgurëve

SHBA-ja ndalon importin e mallrave nga një prodhues kinez për shkak të keqtrajtimit të ujgurëve

Botë
Bashkimi Evropian vendos tarifa tregtare prej 4 miliardë dollarë për mallrat amerikane

Bashkimi Evropian vendos tarifa tregtare prej 4 miliardë dollarë për mallrat amerikane

Botë
SHBA-ja heq tarifat e importit të aluminit nga Kanadaja

SHBA-ja heq tarifat e importit të aluminit nga Kanadaja

Botë