LAJMI I FUNDIT:

Lufta e Kosovës

214 Artikuj

Vasfije Krasniqi: Do të vazhdoj të kërkoj drejtësi, do të jem zëri i të gjitha grave

Vasfije Krasniqi: Do të vazhdoj të kërkoj drejtësi, do të jem zëri i të gjitha grave

Kosovë
“Hapni kufirin ose u themi shqiptarëve të ngrihen”, Majko: Si e kërcënuam Maqedoninë gjatë luftës së Kosovës

“Hapni kufirin ose u themi shqiptarëve të ngrihen”, Majko: Si e kërcënuam Maqedoninë gjatë luftës së Kosovës

Shqipëri
Çfarë kishin thënë Clinton, Albright dhe Rugova pas çlirimit të Kosovës? – Osmani publikon video me disa momente të asaj kohe

Çfarë kishin thënë Clinton, Albright dhe Rugova pas çlirimit të Kosovës? – Osmani publikon video me disa momente të asaj kohe

Kosovë
“Jo vetëm profesion, ishte mision”, AGK nderon gazetarin Nazmi Elezi dhe fotoreporterin Ridvan Slivova për punën në kohë lufte

“Jo vetëm profesion, ishte mision”, AGK nderon gazetarin Nazmi Elezi dhe fotoreporterin Ridvan Slivova për punën në kohë lufte

Elfije Boletini
Flet e dhunuara gjatë lųftës në Kosovë: Nuk kam familje dhe askush nga të afërmit nuk di për rastin tim

Flet e dhunuara gjatë lųftës në Kosovë: Nuk kam familje dhe askush nga të afërmit nuk di për rastin tim

Kosovë
Kishte17 plagë nga lufta – vdes çlirimtari Hajrullah Ramadani

Kishte17 plagë nga lufta – vdes çlirimtari Hajrullah Ramadani

Kosovë
Historia e sulmuesit që i mbijetoi luftës në Kosovë: ESPN me një intervistë dhe shkrim fantastik për Vedat Muriqin

Historia e sulmuesit që i mbijetoi luftës në Kosovë: ESPN me një intervistë dhe shkrim fantastik për Vedat Muriqin

Ndërkombëtare
​Nëna që mbrojti ushtarët deri në fishekun e fundit, gjendet arma pas 26 viteve në Prekaz

​Nëna që mbrojti ushtarët deri në fishekun e fundit, gjendet arma pas 26 viteve në Prekaz

Kosovë
Gjyqet kundër Albin Kurtit dhe ish të burgosurve të tjerë në Serbi në librin “Proceset e kurdisura kundër shqiptarëve të Kosovës (1999-2001)”

Gjyqet kundër Albin Kurtit dhe ish të burgosurve të tjerë në Serbi në librin “Proceset e kurdisura kundër shqiptarëve të Kosovës (1999-2001)”

Elfije Boletini
I mbijetuari Isak Hoti e quan çmenduri njerëzore masakrën e Dubravës

I mbijetuari Isak Hoti e quan çmenduri njerëzore masakrën e Dubravës

Elfije Boletini
Molliqaj tregon për kohën e luftës: Nën sulme e granatime kam bartë bukë për ushtarët e UÇK-së

Molliqaj tregon për kohën e luftës: Nën sulme e granatime kam bartë bukë për ushtarët e UÇK-së

Kosovë
James Blunt ua rikthen fansave në kujtesë përmes një videoje se dikur ka qenë ushtar në Luftën e Kosovës

James Blunt ua rikthen fansave në kujtesë përmes një videoje se dikur ka qenë ushtar në Luftën e Kosovës

Yjet
“Dikush me hangër bukë e dikush plumba nuk shkon”, djali i mësuesit Halit Gecit rrëfen momentet e fundit me babain

“Dikush me hangër bukë e dikush plumba nuk shkon”, djali i mësuesit Halit Gecit rrëfen momentet e fundit me babain

Kosovë
Diplomati izraelit tregon dallimet mes rastit të Kosovës dhe Gazës

Diplomati izraelit tregon dallimet mes rastit të Kosovës dhe Gazës

Kosovë
Serbi Caslav Jolic e kishte rrahur gjatë luftës në fshatin Gurrakoc, Curraj: Nuk ia fali kurrë

Serbi Caslav Jolic e kishte rrahur gjatë luftës në fshatin Gurrakoc, Curraj: Nuk ia fali kurrë

Drejtësi
Bombardimet e NATO-s dhe ndërlidhja e librit “Kosova, një histori e shkurtër”: Rrëfimi i historianit Noel Malcolm

Bombardimet e NATO-s dhe ndërlidhja e librit “Kosova, një histori e shkurtër”: Rrëfimi i historianit Noel Malcolm

Kosovë
Rrëfimi i reporteres shqiptare që hyri në Kosovë pas lufte: U futa me tankun britanik

Rrëfimi i reporteres shqiptare që hyri në Kosovë pas lufte: U futa me tankun britanik

Shqipëri
Dyshohet për krime lufte në Kosovë, gjykata në Prishtinë i cakton 30 ditë paraburgim

Dyshohet për krime lufte në Kosovë, gjykata në Prishtinë i cakton 30 ditë paraburgim

Drejtësi
Mali i Zi nuk ka ekstraduar ende dy të arrestuarit për krime lufte në Kosovë

Mali i Zi nuk ka ekstraduar ende dy të arrestuarit për krime lufte në Kosovë

Kosovë
Gjatë viti 1999, Benjamin Netanyahu ishte pro Kosovës, kundër Serbisë

Gjatë viti 1999, Benjamin Netanyahu ishte pro Kosovës, kundër Serbisë

Kosovë
Në Merdar arrestohet një serb i dyshuar për krime lufte në Kosovë

Në Merdar arrestohet një serb i dyshuar për krime lufte në Kosovë

Kronika e Zezë
Mbetjet mortore të gjetura në Matiqan, janë të trupit të njeriut që figuron në listën e personave të zhdukur

Mbetjet mortore të gjetura në Matiqan, janë të trupit të njeriut që figuron në listën e personave të zhdukur

Kosovë
Aleksandar Vuçiq, Jovica Stanishiq dhe Franko Simatoviq – dëshmitarët kyç në rastin e masakrës së të rinjve serbë në kafiterinë ‘Panda’ në Pejë

Aleksandar Vuçiq, Jovica Stanishiq dhe Franko Simatoviq – dëshmitarët kyç në rastin e masakrës së të rinjve serbë në kafiterinë ‘Panda’ në Pejë

Serbia
11 martirët e familjes Asllani

11 martirët e familjes Asllani

Kosovë


mob5