LAJMI I FUNDIT:

Lufta e Ftohtë

57 Artikuj

Luftë vrastare në Ukrainë, e zgjoi Gjermaninë

Luftë vrastare në Ukrainë, e zgjoi Gjermaninë

Opinione
Beteja e Luftës së Ftohtë për Tetris-in

Beteja e Luftës së Ftohtë për Tetris-in

Filmi
Pas më shumë se 20 viteve, lirohet nga burgu një nga spiunet më të rrezikshme të Luftës së Ftohtë që u kap nga autoritetet amerikane

Pas më shumë se 20 viteve, lirohet nga burgu një nga spiunet më të rrezikshme të Luftës së Ftohtë që u kap nga autoritetet amerikane

Amerika
Bunkeri gjerman për mbrojtje nga sulmet bërthamore po shitet në eBay për 1.4 milionë funte

Bunkeri gjerman për mbrojtje nga sulmet bërthamore po shitet në eBay për 1.4 milionë funte

Interesante
Lufta e fshehtë kundër Bashkimit Sovjetik

Lufta e fshehtë kundër Bashkimit Sovjetik

Histori
Enigma Gorbaçov

Enigma Gorbaçov

Histori
Agjentët e armatosur me vargje: Kur spiunët e STASI-t mësoheshin të shkruanin poezi

Agjentët e armatosur me vargje: Kur spiunët e STASI-t mësoheshin të shkruanin poezi

Fakte
Shqiptarët nëpër dekada: Çfarë kaluan ata në vitet 1921, 1931, 1941 … 2021!?

Shqiptarët nëpër dekada: Çfarë kaluan ata në vitet 1921, 1931, 1941 … 2021!?

Agron Shala
Viti 1961: Muri i Berlinit, gara hapësinore dhe BRSS-ja e turpëruar nga Shqipëria

Viti 1961: Muri i Berlinit, gara hapësinore dhe BRSS-ja e turpëruar nga Shqipëria

Agron Shala
Ukraina i bën thirrje NATO-s që të ketë sanksione të gatshme për të penguar sulmin ushtarak të Rusisë në këtë rajon

Ukraina i bën thirrje NATO-s që të ketë sanksione të gatshme për të penguar sulmin ushtarak të Rusisë në këtë rajon

Evropa
Njeriu nga e ardhmja

Njeriu nga e ardhmja

Fakte
“Ferrari i Gjermanisë Lindore, shitet në ankand vetura sportive Melkus RS 1000 – ka vetëm 13.456 kilometra të kaluara

“Ferrari i Gjermanisë Lindore, shitet në ankand vetura sportive Melkus RS 1000 – ka vetëm 13.456 kilometra të kaluara

Auto Lajme
Aksidenti i dytë i aeroplanëve rus brenda javës – rrëzohet ‘Mikoyan MiG-29’, vdes piloti

Aksidenti i dytë i aeroplanëve rus brenda javës – rrëzohet ‘Mikoyan MiG-29’, vdes piloti

Evropa
Dëbimet e diplomatëve rusë nga vendet Perëndimore – Kremlini drejt izolimit ndërkombëtar

Dëbimet e diplomatëve rusë nga vendet Perëndimore – Kremlini drejt izolimit ndërkombëtar

Evropa
Shefi i inteligjencës gjermane BfV: Spiunimi rus njësoj brutal sikurse gjatë Luftës së Ftohtë

Shefi i inteligjencës gjermane BfV: Spiunimi rus njësoj brutal sikurse gjatë Luftës së Ftohtë

Evropa
‘Dita e Kiametit’ – diplomati amerikan thotë se SHBA dhe Kina po e afrojnë këtë ditë me teknologjinë e avancuar të tyre

‘Dita e Kiametit’ – diplomati amerikan thotë se SHBA dhe Kina po e afrojnë këtë ditë me teknologjinë e avancuar të tyre

Nga Bota
Ton Koka, shqiptari i CIA-s që zbulonte agjentët e UDB-së dhe KGB-së në Evropë

Ton Koka, shqiptari i CIA-s që zbulonte agjentët e UDB-së dhe KGB-së në Evropë

Histori
Filbi, një nga spiunët më dinakë të shekullit XX

Filbi, një nga spiunët më dinakë të shekullit XX

Nga Bota
SHBA dhe Kina, një hap larg luftës së ftohtë

SHBA dhe Kina, një hap larg luftës së ftohtë

Nga Bota
Frontmeni i “Scorpions” sqaron teorinë konspirative nëse CIA e shkroi “Wind of Change” për destabilizimin e Bashkimit Sovjetik

Frontmeni i “Scorpions” sqaron teorinë konspirative nëse CIA e shkroi “Wind of Change” për destabilizimin e Bashkimit Sovjetik

Po Flitet
A janë SHBA dhe Kina në prag të Luftës së Ftohtë?

A janë SHBA dhe Kina në prag të Luftës së Ftohtë?

Nga Bota
Coronavirusi kërcënon ‘Luftën e Ftohtë’ të re midis SHBA-së dhe Kinës

Coronavirusi kërcënon ‘Luftën e Ftohtë’ të re midis SHBA-së dhe Kinës

Nga Bota
Lada Niva 4×4 që është një nga veturat më të vjetra, vjen me përditësime në pjesën e brendshme

Lada Niva 4×4 që është një nga veturat më të vjetra, vjen me përditësime në pjesën e brendshme

Modelet e Reja
Brenda kompleksit ushtarak nëntokësor, të ndërtuar në vitet e 60-ta në shkretëtirën e Arizonës – nga ku do të lansoheshin raketat bërthamore

Brenda kompleksit ushtarak nëntokësor, të ndërtuar në vitet e 60-ta në shkretëtirën e Arizonës – nga ku do të lansoheshin raketat bërthamore

Nga Bota