LAJMI I FUNDIT:

Lituania

116 Artikuj

Lituania e ndërpret importin e gazit rus

Lituania e ndërpret importin e gazit rus

Botë
Ministri i Jashtëm lituanez bën thirrje për sanksione më të forta kundër Rusisë

Ministri i Jashtëm lituanez bën thirrje për sanksione më të forta kundër Rusisë

Evropa
Lituania kërkoi që shtetet që nuk kanë vendosur sanksione ndaj Rusisë, t’ju vendosen atyre të njëjtat – reagon Serbia

Lituania kërkoi që shtetet që nuk kanë vendosur sanksione ndaj Rusisë, t’ju vendosen atyre të njëjtat – reagon Serbia

Serbia
Lituania pritet të ndalojë importin dhe përdorimin e naftës dhe gazit rus

Lituania pritet të ndalojë importin dhe përdorimin e naftës dhe gazit rus

Botë
Lituania emërton rrugën që çon në ambasadën ruse si “Rruga e heronjve ukrainas”

Lituania emërton rrugën që çon në ambasadën ruse si “Rruga e heronjve ukrainas”

Nga Bota
Nga Hungaria deri te Maqedonia e Veriut – këto janë vendet evropiane që e përdorin gazin rus

Nga Hungaria deri te Maqedonia e Veriut – këto janë vendet evropiane që e përdorin gazin rus

Botë
“Putini nuk do të ndalet në Ukrainë”, paralajmëron presidenti i Lituanisë

“Putini nuk do të ndalet në Ukrainë”, paralajmëron presidenti i Lituanisë

Nga Bota
Ukraina merr raketa kundërajrore nga Lituania

Ukraina merr raketa kundërajrore nga Lituania

Nga Bota
Presidenti Nauseda do të kërkojë prani të përhershme të trupave amerikane në Lituani

Presidenti Nauseda do të kërkojë prani të përhershme të trupave amerikane në Lituani

Nga Bota
Tre shtete të NATO-s po dërgojnë raketa antitanke dhe kundërajror në Ukrainë

Tre shtete të NATO-s po dërgojnë raketa antitanke dhe kundërajror në Ukrainë

Evropa
Viti 1991: Jugosllavia në luftë, copa-copa drejt Evropës së Bashkuar!

Viti 1991: Jugosllavia në luftë, copa-copa drejt Evropës së Bashkuar!

Agron Shala
Lituania me rënie drastike të banorëve, në 10 vitet e fundit është zvogëluar në rreth 230 mijë

Lituania me rënie drastike të banorëve, në 10 vitet e fundit është zvogëluar në rreth 230 mijë

Evropa
Osmani pranon letrat kredenciale nga ambasadorja lituaneze Jurate Raguckiene, kërkon reagim kundrejt shtrirjes së ndikimit rus në rajon

Osmani pranon letrat kredenciale nga ambasadorja lituaneze Jurate Raguckiene, kërkon reagim kundrejt shtrirjes së ndikimit rus në rajon

Politikë
Njihuni me pesë vendet në Evropë ku më së shumti bie borë

Njihuni me pesë vendet në Evropë ku më së shumti bie borë

Evropa
Polonia, Lituania dhe Ukraina bëjnë thirrje për sanksione kundër Rusisë

Polonia, Lituania dhe Ukraina bëjnë thirrje për sanksione kundër Rusisë

Evropa
Kryediplomati lituanez Landsbergis: Samiti i NATO-s do të diskutojë për frenimin e ndikimit të Rusisë

Kryediplomati lituanez Landsbergis: Samiti i NATO-s do të diskutojë për frenimin e ndikimit të Rusisë

Evropa
BE-ja ashpërson procesin e vizave për zyrtarët bjellorusë për shkak të situatës së emigrantëve

BE-ja ashpërson procesin e vizave për zyrtarët bjellorusë për shkak të situatës së emigrantëve

Evropa
Kaloi kufirin rus – arrestohet kryebashkiaku lituanez, i pasionuar pas peshkimit

Kaloi kufirin rus – arrestohet kryebashkiaku lituanez, i pasionuar pas peshkimit

Interesante
Lituania propozon që t’i paguajë personat 75 vjeç e lart për t’u vaksinuar kundër COVID-19

Lituania propozon që t’i paguajë personat 75 vjeç e lart për t’u vaksinuar kundër COVID-19

Evropa
Mjekët në Lituani gjejnë rreth një kilogram gozhda dhe vida në stomakun e një burri – tregohet se kur filloi të hante diçka të tillë ai

Mjekët në Lituani gjejnë rreth një kilogram gozhda dhe vida në stomakun e një burri – tregohet se kur filloi të hante diçka të tillë ai

Interesante
Vjen reagimi nga Xiaomi dhe Huawei të cilat u akuzuan nga Lituania për censurë si dhe për mungesë sigurie në telefona

Vjen reagimi nga Xiaomi dhe Huawei të cilat u akuzuan nga Lituania për censurë si dhe për mungesë sigurie në telefona

Lajme Teknologji
“Hidhni telefonat tuaj kinezë”, thotë Lituania, për shkak të shqetësimeve për censurë

“Hidhni telefonat tuaj kinezë”, thotë Lituania, për shkak të shqetësimeve për censurë

Lajme Teknologji
Një aeroplan rus shkakton një ‘alarm urgjent’ – ndërpritet konferenca e dy presidentëve, atij lituanez dhe homologut të tij spanjoll

Një aeroplan rus shkakton një ‘alarm urgjent’ – ndërpritet konferenca e dy presidentëve, atij lituanez dhe homologut të tij spanjoll

Nga Bota
Berlini kthen 30 ushtarë – kore raciste dhe antisemitike në Lituani

Berlini kthen 30 ushtarë – kore raciste dhe antisemitike në Lituani

Evropa