LAJMI I FUNDIT:

Lituania

108 Artikuj

Lituania bën thirrje për forca shtesë të NATO-s në kufirin e saj

Lituania bën thirrje për forca shtesë të NATO-s në kufirin e saj

Nga Bota
Ish-kryeministri rus Dmitry Medvedev vjen përsëri me komente nxitëse, pretendon se vendet baltike i përkasin Rusisë

Ish-kryeministri rus Dmitry Medvedev vjen përsëri me komente nxitëse, pretendon se vendet baltike i përkasin Rusisë

Nga Bota
Zbulohen planet sekrete të Rusisë për shtetet baltike

Zbulohen planet sekrete të Rusisë për shtetet baltike

Nga Bota
Zelensky pretendon se Ukraina është në rrugën e anëtarësimit në NATO

Zelensky pretendon se Ukraina është në rrugën e anëtarësimit në NATO

Evropa
Lituania ia ndalon qytetarëve rusë blerjen e pronave të paluajtshme, ndalon edhe lëshimin e vizave për rusët dhe bjellorusët  

Lituania ia ndalon qytetarëve rusë blerjen e pronave të paluajtshme, ndalon edhe lëshimin e vizave për rusët dhe bjellorusët  

Evropa
Propaganduesi bjellorus mburret duke thënë se vendi i tij tani është një “shtet bërthamor”, teksa kërcënon Poloninë dhe Lituaninë

Propaganduesi bjellorus mburret duke thënë se vendi i tij tani është një “shtet bërthamor”, teksa kërcënon Poloninë dhe Lituaninë

Nga Bota
“Putin, Haga po të pret”, Lituania i çon mesazh të fortë presidentit rus

“Putin, Haga po të pret”, Lituania i çon mesazh të fortë presidentit rus

Evropa
Biden zbulon pajisjet ushtarake që aleatët perëndimorë do t’i dërgojnë në Ukrainë

Biden zbulon pajisjet ushtarake që aleatët perëndimorë do t’i dërgojnë në Ukrainë

Evropa
Raportohet për shpërthim në gazsjellësin Lituani-Letoni

Raportohet për shpërthim në gazsjellësin Lituani-Letoni

Botë
Lituania dëbon të dashurën e ministrit rus të Mbrojtjes – ajo po vlerësohet si kërcënim për sigurinë e vendit baltik

Lituania dëbon të dashurën e ministrit rus të Mbrojtjes – ajo po vlerësohet si kërcënim për sigurinë e vendit baltik

Evropa
Shtetet baltike shprehin solidaritet me Poloninë, pasi raketat ruse ranë në tokën polake

Shtetet baltike shprehin solidaritet me Poloninë, pasi raketat ruse ranë në tokën polake

Evropa
Osmani-Landsbergis: Lituania do të vazhdojë ta mbështesë fuqishëm Maqedoninë e Veriut për anëtarësim në BE

Osmani-Landsbergis: Lituania do të vazhdojë ta mbështesë fuqishëm Maqedoninë e Veriut për anëtarësim në BE

Maqedonia e Veriut
Vajza e ish-shefit të Putinit ikën në Perëndim, për të shmangur arrestimin – pamjet tregojnë atë duke mbuluar fytyrën ndërsa kalon kufirin e Lituanisë

Vajza e ish-shefit të Putinit ikën në Perëndim, për të shmangur arrestimin – pamjet tregojnë atë duke mbuluar fytyrën ndërsa kalon kufirin e Lituanisë

Nga Bota
Katërmbëdhjetë aleatë të NATO-s do të rritin kapacitetet e mbrojtjes ajrore evropiane

Katërmbëdhjetë aleatë të NATO-s do të rritin kapacitetet e mbrojtjes ajrore evropiane

Evropa
Deputetët lituanezë mbështesin anëtarësimin e Kosovës në KiE, BE dhe NATO

Deputetët lituanezë mbështesin anëtarësimin e Kosovës në KiE, BE dhe NATO

Kosovë
A po rritet vërtetë korrupsioni në Evropë apo të gjitha janë perceptime të gabuara?

A po rritet vërtetë korrupsioni në Evropë apo të gjitha janë perceptime të gabuara?

Evropa
Pesë shtetet që kufizohen me Rusinë mund t’ua ndalojnë hyrjen turistëve rusë

Pesë shtetet që kufizohen me Rusinë mund t’ua ndalojnë hyrjen turistëve rusë

Evropa
Kremlini “pret progres” lidhur me marrëveshjen për importimin e mallrave në enklavën e Kaliningradit

Kremlini “pret progres” lidhur me marrëveshjen për importimin e mallrave në enklavën e Kaliningradit

Evropa
Parlamenti i Lituanisë votoi pro ndalimit të importit të gazit rus

Parlamenti i Lituanisë votoi pro ndalimit të importit të gazit rus

Evropa
Presidenti i Lituanisë thotë se vendi është i përgatitur për çdo “veprim jomiqësor” nga Rusia

Presidenti i Lituanisë thotë se vendi është i përgatitur për çdo “veprim jomiqësor” nga Rusia

Nga Bota
Rusia paralajmëron Lituaninë në lidhje me kufizimet në Kaliningrad

Rusia paralajmëron Lituaninë në lidhje me kufizimet në Kaliningrad

Evropa
Scholz: Gjermania e gatshme të mbrojë çdo centimetër të territorit të NATO-s

Scholz: Gjermania e gatshme të mbrojë çdo centimetër të territorit të NATO-s

Evropa
Lituanezët mblodhën para për një dron Bayraktar për t’ia dhuruar Ukrainës – kur shkuan për ta blerë, u befasuan nga prodhuesi

Lituanezët mblodhën para për një dron Bayraktar për t’ia dhuruar Ukrainës – kur shkuan për ta blerë, u befasuan nga prodhuesi

Nga Bota
Për vetëm tri ditë, lituanezët mblodhën 5 milionë euro për të blerë dronin ushtarak Bayraktar për Ukrainën

Për vetëm tri ditë, lituanezët mblodhën 5 milionë euro për të blerë dronin ushtarak Bayraktar për Ukrainën

Evropa