LAJMI I FUNDIT:

Kremlin

139 Artikuj

Kishte kritikuar oficerët rusë të sigurimit, ish-vullnetari i Alexei Navalnyit përballet me 10 vjet burg për ‘ekstremizëm’

Kishte kritikuar oficerët rusë të sigurimit, ish-vullnetari i Alexei Navalnyit përballet me 10 vjet burg për ‘ekstremizëm’

Evropa
Përgjimi i opozitës ruse në Beograd, Browder: Veprim i turpshëm për Serbinë

Përgjimi i opozitës ruse në Beograd, Browder: Veprim i turpshëm për Serbinë

Serbia
Hulumtimi ‘Pallati sekret i Vladimir Putinit’ shpallet videoja më e popullarizuar në YouTube për vitin 2021 në Rusi

Hulumtimi ‘Pallati sekret i Vladimir Putinit’ shpallet videoja më e popullarizuar në YouTube për vitin 2021 në Rusi

Evropa
Von Cramon kërkon vendosjen e sanksioneve ndaj grupit paraushtarak rus Wagner: Vrasja nuk është biznes, është krim kundër njerëzimit

Von Cramon kërkon vendosjen e sanksioneve ndaj grupit paraushtarak rus Wagner: Vrasja nuk është biznes, është krim kundër njerëzimit

Evropa
EU vs Disinfo: Rusia me propagandë dhe dezinformata po sulmon zgjerimin e NATO-s me anëtarë të rinj

EU vs Disinfo: Rusia me propagandë dhe dezinformata po sulmon zgjerimin e NATO-s me anëtarë të rinj

Evropa
Kongresistët kërkojnë që SHBA-ja të mos e njoh Vladimir Putinin si president pas vitit 2024

Kongresistët kërkojnë që SHBA-ja të mos e njoh Vladimir Putinin si president pas vitit 2024

Amerika
Përfshirja e Wagnerit në Mali, sekretari Blinken paralajmëron grupin paraushtarak të përkrahur nga Kremlini

Përfshirja e Wagnerit në Mali, sekretari Blinken paralajmëron grupin paraushtarak të përkrahur nga Kremlini

Evropa
Akuza drejt Rusisë se është fajtore që Evropa ka mungesë të e gazit natyror

Akuza drejt Rusisë se është fajtore që Evropa ka mungesë të e gazit natyror

Botë
Britania e Madhe do të zhvilloj hetim publik për helmimin e gruas nga shërbimet sekrete ruse me Novichok

Britania e Madhe do të zhvilloj hetim publik për helmimin e gruas nga shërbimet sekrete ruse me Novichok

Evropa
​Si po propagandon Sputniku i Serbisë narrativa dhe dezinformata pro-Kremlin në vendet e Ballkanit?

​Si po propagandon Sputniku i Serbisë narrativa dhe dezinformata pro-Kremlin në vendet e Ballkanit?

Ballkan
Si po e hesht Vladimir Putin opozitën në Rusi – The Economist shfaq tregimin se si po ngacmohen, frikësohen dhe burgosen kundërshtarët e tij

Si po e hesht Vladimir Putin opozitën në Rusi – The Economist shfaq tregimin se si po ngacmohen, frikësohen dhe burgosen kundërshtarët e tij

Evropa
Media ruse The Insider: Kremlini po minon Bosnjën e Hercegovinën, rrezik për të hedhur në erë Ballkanin Perëndimor

Media ruse The Insider: Kremlini po minon Bosnjën e Hercegovinën, rrezik për të hedhur në erë Ballkanin Perëndimor

Ballkan
Media ruse: Dokumentet e çështjes penale tregojnë se helmimi i Alexei Navalnyt kishte lidhje me agjentët e FSB-së

Media ruse: Dokumentet e çështjes penale tregojnë se helmimi i Alexei Navalnyt kishte lidhje me agjentët e FSB-së

Evropa
Kroacia bëhet destinacioni kryesor i rusëve për ta marr vaksinën kundër COVID-19

Kroacia bëhet destinacioni kryesor i rusëve për ta marr vaksinën kundër COVID-19

Kroacia
Gazi rus si armë politike për Evropën, rriten çmimet nga Gazpromi

Gazi rus si armë politike për Evropën, rriten çmimet nga Gazpromi

Botë
The Guardian: Rusët refuzojnë Sputnik V, po udhëtojnë drejt vendeve perëndimore për t’u vaksinuar

The Guardian: Rusët refuzojnë Sputnik V, po udhëtojnë drejt vendeve perëndimore për t’u vaksinuar

Evropa
Khodorkovsky Center: Rusia shpenzon pesë herë më shumë në propagandë sesa në luftimin e pandemisë COVID-19

Khodorkovsky Center: Rusia shpenzon pesë herë më shumë në propagandë sesa në luftimin e pandemisë COVID-19

Evropa
Dëbimi i dy zyrtarëve rusë, Kommersant: Kosova i shpall luftë ndikimit të Rusisë në Ballkan

Dëbimi i dy zyrtarëve rusë, Kommersant: Kosova i shpall luftë ndikimit të Rusisë në Ballkan

Politikë
Moska ‘nderon’ me çmim njeriun që është vrarë nga vet FSB-ja ruse

Moska ‘nderon’ me çmim njeriun që është vrarë nga vet FSB-ja ruse

Evropa
Google: Kemi mbrojtur 14 mijë përdorues nga përpjekjet e Kremlinit për phishing me anë të e-mailave

Google: Kemi mbrojtur 14 mijë përdorues nga përpjekjet e Kremlinit për phishing me anë të e-mailave

Lajme Teknologji
Konstantin Ernst – ‘ministri jozyrtar i propagandës’ i Vladimir Putinit me prona dhe kontrata milionëshe të publikuara në Pandora Papers

Konstantin Ernst – ‘ministri jozyrtar i propagandës’ i Vladimir Putinit me prona dhe kontrata milionëshe të publikuara në Pandora Papers

Evropa
Mali i Zi arreston ish-zyrtarin rus Igor Chuyan i kërkuar për mashtrim financiar

Mali i Zi arreston ish-zyrtarin rus Igor Chuyan i kërkuar për mashtrim financiar

Mali i Zi
Dezinformuan rreth COVID-19, YouTube fshin kanalet e Russia Today në gjuhën gjermane

Dezinformuan rreth COVID-19, YouTube fshin kanalet e Russia Today në gjuhën gjermane

Evropa
Dokumentari ‘VIRUSSIA’ – pjesa e tretë sjell fakte të implikimit të diplomacisë ruse në Ballkan

Dokumentari ‘VIRUSSIA’ – pjesa e tretë sjell fakte të implikimit të diplomacisë ruse në Ballkan

Siguri