LAJMI I FUNDIT:

Kanceri i gjirit

187 Artikuj

Miratohet ilaçi ‘ndryshues i jetës’ për pacientët me kancer të gjirit dhe prostatës

Miratohet ilaçi ‘ndryshues i jetës’ për pacientët me kancer të gjirit dhe prostatës

Shëndetësi Lajme
Imazhet tregojnë sesi inteligjenca artificiale ka detektuar kancerin e gjirit katër vite para se të zhvillohej

Imazhet tregojnë sesi inteligjenca artificiale ka detektuar kancerin e gjirit katër vite para se të zhvillohej

Shkencë
Yndyrat në vithe, dhe jo në stomak mbrojnë zemrën dhe enët e gjakut

Yndyrat në vithe, dhe jo në stomak mbrojnë zemrën dhe enët e gjakut

Shëndetësi Lajme
Terapi e re molekulare kundër kancerit të gjirit

Terapi e re molekulare kundër kancerit të gjirit

Shëndetësi Lajme
Komuna e Prishtinës do të subvencionojë protezën e gjirit për gratë me kancer

Komuna e Prishtinës do të subvencionojë protezën e gjirit për gratë me kancer

Prishtina
Pesë pyetje që duhet t’ia bëni nënës suaj

Pesë pyetje që duhet t’ia bëni nënës suaj

Këshilla dhe arsye
“Prishtina rozë”, trafiku urban sot liron gratë nga pagesa

“Prishtina rozë”, trafiku urban sot liron gratë nga pagesa

Prishtina
Të shtunën të gjitha vajzat dhe gratë do të lirohen nga pagesa e biletës në trafikun urban në Prishtinë

Të shtunën të gjitha vajzat dhe gratë do të lirohen nga pagesa e biletës në trafikun urban në Prishtinë

Kosovë
U mbajt marshi tradicional kundër kancerit të gjirit, Osmani: Kontrolli i hershëm parandalon dhe shpëton jetë

U mbajt marshi tradicional kundër kancerit të gjirit, Osmani: Kontrolli i hershëm parandalon dhe shpëton jetë

Kosovë
Fushata vetëdijesuese kundër kancerit të gjirit, drejtori i Shëndetësisë do t’iu drejtohet besimtarëve në xhaminë ‘Bedri Kamberi’ në Prishtinë

Fushata vetëdijesuese kundër kancerit të gjirit, drejtori i Shëndetësisë do t’iu drejtohet besimtarëve në xhaminë ‘Bedri Kamberi’ në Prishtinë

Shëndetësi
Bytyqi: Grave që vuajnë nga kanceri i gjirit, tu mundësohet mjekim falas

Bytyqi: Grave që vuajnë nga kanceri i gjirit, tu mundësohet mjekim falas

Kosovë
Vetëm 1% e njerëzve mund të njohin kancerin e gjirit në fotografi! A jeni edhe ju në mesin e tyre?

Vetëm 1% e njerëzve mund të njohin kancerin e gjirit në fotografi! A jeni edhe ju në mesin e tyre?

Shëndetësi Lajme
Kanceri, sëmundja që kap shifra të larta për trajtim

Kanceri, sëmundja që kap shifra të larta për trajtim

Kosovë
Në muajin e ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit, Telegrafi me video sensibilizuese

Në muajin e ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit, Telegrafi me video sensibilizuese

Shëndetësi
Kanceri i gjirit – 430 raste u diagnostikuan në vitin 2021 në Kosovë

Kanceri i gjirit – 430 raste u diagnostikuan në vitin 2021 në Kosovë

Kosovë
Diagnostikimi i hershëm i kancerit të gjirit, shpëton jetën!

Diagnostikimi i hershëm i kancerit të gjirit, shpëton jetën!

Temat Javore
Përse është e rëndësishme dendësia e indeve në sisë

Përse është e rëndësishme dendësia e indeve në sisë

Shëndetësi Lajme
Mamografia – zbulimi i hershëm i kancerit të gjirit. Diagnostikimi dhe trajtimi

Mamografia – zbulimi i hershëm i kancerit të gjirit. Diagnostikimi dhe trajtimi

Temat Javore
Në nder të koleges së ndjerë Sarah Harding – “Girls Aloud” organizojnë mbrëmje bamirësie për të ndihmuar gratë me kancer

Në nder të koleges së ndjerë Sarah Harding – “Girls Aloud” organizojnë mbrëmje bamirësie për të ndihmuar gratë me kancer

Yjet
QKUK nuk ka ilaç kundër kancerit të gjirit dhe të lukthit, pacientët privohen nga trajtimi

QKUK nuk ka ilaç kundër kancerit të gjirit dhe të lukthit, pacientët privohen nga trajtimi

Kosovë
Vdes në moshën 73 vjeçare këngëtarja dhe aktorja Olivia Newton-John

Vdes në moshën 73 vjeçare këngëtarja dhe aktorja Olivia Newton-John

Yjet
Kanceri i gjirit – sëmundje nga e cila duhet të kenë kujdes edhe meshkujt

Kanceri i gjirit – sëmundje nga e cila duhet të kenë kujdes edhe meshkujt

Këshilla mjekësore
Për pesë muaj identifikohen 611 raste më kancer në Kosovë

Për pesë muaj identifikohen 611 raste më kancer në Kosovë

Shëndetësi
Gratë me kancer të pashërueshëm të gjirit tani mund të marrin një medikament imunoterapie që zgjat jetën në Mbretërinë e Bashkuar

Gratë me kancer të pashërueshëm të gjirit tani mund të marrin një medikament imunoterapie që zgjat jetën në Mbretërinë e Bashkuar

Shëndetësi Lajme