LAJMI I FUNDIT:

Kampi Auschwitz

23 Artikuj

X-i i Elon Musk heq postimin e mohimit të Holokaustit

X-i i Elon Musk heq postimin e mohimit të Holokaustit

Media Sociale
Gjyshja ukrainase që i mbijetoi holokaustit: Nuk më kanë vrarë Hitleri e Stalini – nuk do t’ia arrijë as Putini

Gjyshja ukrainase që i mbijetoi holokaustit: Nuk më kanë vrarë Hitleri e Stalini – nuk do t’ia arrijë as Putini

Evropa
Gruaja që i mbijetoi kampit të vdekjes në Auschwitz u varros në Hamburg

Gruaja që i mbijetoi kampit të vdekjes në Auschwitz u varros në Hamburg

Nga Bota
Papa Françesku puthi tatuazhin në krahun e saj: Çfarë shkruante në të dhe rrëfimi prekës i gruas që mbijetoi torturat e kampit të Auschwitzit

Papa Françesku puthi tatuazhin në krahun e saj: Çfarë shkruante në të dhe rrëfimi prekës i gruas që mbijetoi torturat e kampit të Auschwitzit

Nga Bota
Papa Françesku puthi tatuazhin në krahun e gruas që i mbijetoi Auschwitzit

Papa Françesku puthi tatuazhin në krahun e gruas që i mbijetoi Auschwitzit

Evropa
Auschwitz: Si duket sot kampi i “heshtjes”?

Auschwitz: Si duket sot kampi i “heshtjes”?

Udhëpërshkrime
“Unë isha i vdekur 90 për qind”: Rrëfimi i Henri Kichka, një nga njerëzit e mbijetuar të kampit famëkeq të Aushvicit

“Unë isha i vdekur 90 për qind”: Rrëfimi i Henri Kichka, një nga njerëzit e mbijetuar të kampit famëkeq të Aushvicit

Nga Bota
Kultura dhe besimi hebraik në Poloni, 75 vjet pas Aushvicit

Kultura dhe besimi hebraik në Poloni, 75 vjet pas Aushvicit

Cult+
Angela Merkel do të vizitojë ish-kampet naziste të përqendrimit në Auschwitz

Angela Merkel do të vizitojë ish-kampet naziste të përqendrimit në Auschwitz

Nga Bota
E mbijetuara e Holokaustit vdes gjatë vizitës në Auschwitz (Video)

E mbijetuara e Holokaustit vdes gjatë vizitës në Auschwitz (Video)

Nga Bota
Historia e binjakeve që i mbijetuan eksperimenteve në kampin e Auschwitzit

Historia e binjakeve që i mbijetuan eksperimenteve në kampin e Auschwitzit

Nga Bota
Rrëfimi për Eddy Hamel, hebreu i parë që luajti te Ajax Amsterdam – ai u ekzekutua në dhomat me gaz në Auschwitz

Rrëfimi për Eddy Hamel, hebreu i parë që luajti te Ajax Amsterdam – ai u ekzekutua në dhomat me gaz në Auschwitz

Ligat tjera
Vizitë në “vendin më të tmerrshëm të botës”

Vizitë në “vendin më të tmerrshëm të botës”

Nga Bota
Vdes “kontabilisti i Auschvicit” i përfshirë në vrasjen e qindra mijëra hebrenjve (Foto/Video)

Vdes “kontabilisti i Auschvicit” i përfshirë në vrasjen e qindra mijëra hebrenjve (Foto/Video)

Nga Bota
Nuk donte ta shkelte më kurrë tokën gjermane, por pastaj vendosi ndryshe: Një e mbijetuar e Aushvicit rrëfen kujtimet në Bundestagun gjerman

Nuk donte ta shkelte më kurrë tokën gjermane, por pastaj vendosi ndryshe: Një e mbijetuar e Aushvicit rrëfen kujtimet në Bundestagun gjerman

Nga Bota
Historia ushtarakut polak që u infiltrua në Auschwitz, për t’i treguar botës krimet e një çmendurie kolektive (Foto)

Historia ushtarakut polak që u infiltrua në Auschwitz, për t’i treguar botës krimet e një çmendurie kolektive (Foto)

Nga Bota
Rrëfim i pazakontë i të mbijetuarit në kampin Auschwitz: Disa luanim futboll, të tjerët vriteshin

Rrëfim i pazakontë i të mbijetuarit në kampin Auschwitz: Disa luanim futboll, të tjerët vriteshin

Nga Bota
Historia e pabesueshme e katër të burgosurve të guximshëm që u arratisen nga kampi famëkeq i vdekjes në Auschwitz (Foto/Video)

Historia e pabesueshme e katër të burgosurve të guximshëm që u arratisen nga kampi famëkeq i vdekjes në Auschwitz (Foto/Video)

Nga Bota
“Nëse ju e lexoni, do të thoshit: Si dikush mund të bëjë këtë gjë!”: Letra e hebreut, e varrosur në Auschwitz – e zbuluar pas 30 vjetësh (Foto)

“Nëse ju e lexoni, do të thoshit: Si dikush mund të bëjë këtë gjë!”: Letra e hebreut, e varrosur në Auschwitz – e zbuluar pas 30 vjetësh (Foto)

Nga Bota
Brenda kampit të Aushvicit kishte edhe bordello – femrat shpesh bëheshin pjesë e tyre për një copë bukë më shumë! (Foto)

Brenda kampit të Aushvicit kishte edhe bordello – femrat shpesh bëheshin pjesë e tyre për një copë bukë më shumë! (Foto)

Nga Bota
Këto janë fytyrat e monstrumëve të Hitlerit, përgjegjës për vrasjen e mbi 1 milion njerëzve (Foto)

Këto janë fytyrat e monstrumëve të Hitlerit, përgjegjës për vrasjen e mbi 1 milion njerëzve (Foto)

Nga Bota
Dënohet me pesë vjet burg ish rojtari i kampit Auschwitz

Dënohet me pesë vjet burg ish rojtari i kampit Auschwitz

Nga Bota
Roja e Auschwitz-it vdes disa ditë para gjykimit

Roja e Auschwitz-it vdes disa ditë para gjykimit

Nga Bota