LAJMI I FUNDIT:

Hipertensioni

78 Artikuj

Alarm shëndetësor për miliona njerëz me presion të lartë të gjakut mbi rrezikun e shtuar të komplikimeve

Alarm shëndetësor për miliona njerëz me presion të lartë të gjakut mbi rrezikun e shtuar të komplikimeve

Këshilla mjekësore
Pija e popullarizuar ul shtypjen e lartë të gjakut

Pija e popullarizuar ul shtypjen e lartë të gjakut

Këshilla mjekësore
Sigurohuni të shkoni te mjeku: Këto tri shenja tregojnë se tensioni i gjakut mund të jetë i lartë

Sigurohuni të shkoni te mjeku: Këto tri shenja tregojnë se tensioni i gjakut mund të jetë i lartë

Këshilla mjekësore
Veprimi që duhet të bëni pas një filxhani kafeje: Zbut efektet e padëshiruara të kafeinës dhe mbron shëndetin tuaj

Veprimi që duhet të bëni pas një filxhani kafeje: Zbut efektet e padëshiruara të kafeinës dhe mbron shëndetin tuaj

Këshilla mjekësore
Pesë ushqimet që ndihmojnë në uljen e shtypjes së lartë të gjakut

Pesë ushqimet që ndihmojnë në uljen e shtypjes së lartë të gjakut

Ushqim i shëndetshëm
Mund të shkaktojë humbje të shikimit: Një simptomë e heshtur në sy tregon se keni shtypje të lartë të gjakut

Mund të shkaktojë humbje të shikimit: Një simptomë e heshtur në sy tregon se keni shtypje të lartë të gjakut

Këshilla mjekësore
Katër pijet që mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës

Katër pijet që mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës

Ushqim i shëndetshëm
Ndikimi që ka në trupin tuaj mosmarrja e sasisë së nevojshme të pemëve dhe perimeve

Ndikimi që ka në trupin tuaj mosmarrja e sasisë së nevojshme të pemëve dhe perimeve

Ushqimi dhe Dieta
Kushdo që vuan nga presioni i ulët i gjakut është i rrezikuar nga hipertensioni

Kushdo që vuan nga presioni i ulët i gjakut është i rrezikuar nga hipertensioni

Këshilla mjekësore
Personat me shtypje të lartë të gjakut duhet ta shmangin sheqerin

Personat me shtypje të lartë të gjakut duhet ta shmangin sheqerin

Këshilla mjekësore
Pijet që duhen shmangur nëse vuani nga shtypja e lartë e gjakut

Pijet që duhen shmangur nëse vuani nga shtypja e lartë e gjakut

Këshilla mjekësore
Ajo që ndodh në organizëm nga moskonsumimi i frutave dhe perimeve

Ajo që ndodh në organizëm nga moskonsumimi i frutave dhe perimeve

Shëndetësi Lajme
Presioni juaj i gjakut mund të ngrihet edhe gjatë natës! Kur kjo ndodh – një gjë është armiku më i madh i zemrës

Presioni juaj i gjakut mund të ngrihet edhe gjatë natës! Kur kjo ndodh – një gjë është armiku më i madh i zemrës

Shëndetësi Lajme
Si të hani në mënyrën e duhur mishin e pjekur dhe a ndihmon soda e bukës dhe pijet e gazuara?

Si të hani në mënyrën e duhur mishin e pjekur dhe a ndihmon soda e bukës dhe pijet e gazuara?

Nutricion
Probleme me shëndetin, logopedi që dyshohet se abuzoi psiqikisht me vajzën autike po trajtohet në spital

Probleme me shëndetin, logopedi që dyshohet se abuzoi psiqikisht me vajzën autike po trajtohet në spital

Kosovë
Psoriaza e lidhur me diabetin dhe hipertensionin

Psoriaza e lidhur me diabetin dhe hipertensionin

Shëndetësi Lajme
Boksi është sporti rekreativ për të sëmurët nga hipertensioni

Boksi është sporti rekreativ për të sëmurët nga hipertensioni

Këshilla mjekësore
Hipertensioni – vrasësi që në heshtje po ua merr jetën kosovarëve

Hipertensioni – vrasësi që në heshtje po ua merr jetën kosovarëve

Donjeta Zeqiraj
Larja me ujë të ngrohtë për zemër të fortë

Larja me ujë të ngrohtë për zemër të fortë

Shëndetësi Lajme
Në cilën orë është më mirë të merrni ilaçe për presionin e lartë të gjakut

Në cilën orë është më mirë të merrni ilaçe për presionin e lartë të gjakut

Këshilla mjekësore
Arsyet e ngritjes së shtypjes së gjakut

Arsyet e ngritjes së shtypjes së gjakut

Shëndetësi Lajme
Çka është shtypja normale e gjakut dhe çka shtypja e lartë e gjakut?

Çka është shtypja normale e gjakut dhe çka shtypja e lartë e gjakut?

Temat Javore
Ndikimi i shtypjes së lartë të gjakut në tru dhe në kujtesë

Ndikimi i shtypjes së lartë të gjakut në tru dhe në kujtesë

Kujtesa
Si ta trajtojmë tensionin e lartë të gjakut?

Si ta trajtojmë tensionin e lartë të gjakut?

Këshilla mjekësore