LAJMI I FUNDIT:

Hebrenjtë

87 Artikuj

Shkup, sot shënohet 76 vjetori i deportimit të hebrenjve të Maqedonisë

Shkup, sot shënohet 76 vjetori i deportimit të hebrenjve të Maqedonisë

Shkupi
Njëri u rrit si hebre, tjetri u bë nazist: Si e gjetën njëri-tjetrin vëllezërit binjakë të cilit i kishin ndarë, pak pasi kishin lindur (Foto)

Njëri u rrit si hebre, tjetri u bë nazist: Si e gjetën njëri-tjetrin vëllezërit binjakë të cilit i kishin ndarë, pak pasi kishin lindur (Foto)

Nga Bota
Rasti i rrallë i Rami Saarit, poliglotit që di 17 gjuhë: Hebreu që përkthen letërsinë shqipe

Rasti i rrallë i Rami Saarit, poliglotit që di 17 gjuhë: Hebreu që përkthen letërsinë shqipe

Cult+
Ambasadorja e Shqipërisë në OKB nuk deklarohet pas injorimit që i bëri konsulles së Kosovës, Teuta Sahatqija 

Ambasadorja e Shqipërisë në OKB nuk deklarohet pas injorimit që i bëri konsulles së Kosovës, Teuta Sahatqija 

Lumturije Bekaj
Joseph DioGuardi e Mark Gjonaj kërkojnë njohjen e Kosovës nga Izraeli

Joseph DioGuardi e Mark Gjonaj kërkojnë njohjen e Kosovës nga Izraeli

Kosovë
Haradinaj: Me strehimin e hebrenjve, paraardhësit tanë na bëjnë të ndihemi faqebardhë

Haradinaj: Me strehimin e hebrenjve, paraardhësit tanë na bëjnë të ndihemi faqebardhë

Kosovë
Thaçi: Shqiptarët, krenarë për shpëtimin e hebrenjve

Thaçi: Shqiptarët, krenarë për shpëtimin e hebrenjve

Kosovë
Mbi të ecin miliona turistë në vit: Historia për rrugën me kalldrëm në Pragë, në të cilën fshihet një histori e dhimbjes, vuajtjes dhe gjenocidit (Foto)

Mbi të ecin miliona turistë në vit: Historia për rrugën me kalldrëm në Pragë, në të cilën fshihet një histori e dhimbjes, vuajtjes dhe gjenocidit (Foto)

Nga Bota
Oskar Shindler, të panjohurat e shpëtimtarit të hebrenjve gjatë Luftës së Dytë Botërore

Oskar Shindler, të panjohurat e shpëtimtarit të hebrenjve gjatë Luftës së Dytë Botërore

Nga Bota
Shitet fotografia e Hitlerit me vajzën hebreje – tregohet historia e pabesueshme e saj (Foto)

Shitet fotografia e Hitlerit me vajzën hebreje – tregohet historia e pabesueshme e saj (Foto)

Interesante
Rrënojat e stacionit të trenit, për një muze të ri në Berlin

Rrënojat e stacionit të trenit, për një muze të ri në Berlin

Cult+
A do ta pranonit një mysliman dhe një hebre në familjen apo lagjen tuaj? Një studim ka marrë përgjigjet e evropianëve në Lindje, Qendër dhe Perëndim!

A do ta pranonit një mysliman dhe një hebre në familjen apo lagjen tuaj? Një studim ka marrë përgjigjet e evropianëve në Lindje, Qendër dhe Perëndim!

Nga Bota
“Isha katër minuta me vonesë”, i mbijetuari i Holokausit i shpëton vdekjes për herë të dytë (Video)

“Isha katër minuta me vonesë”, i mbijetuari i Holokausit i shpëton vdekjes për herë të dytë (Video)

Nga Bota
Komuniteti mysliman në SHBA solidarizohet me familjet e viktimave dhe të plagosurit hebrenj në sinagogë, mbledhin 150 mijë dollarë (Foto)

Komuniteti mysliman në SHBA solidarizohet me familjet e viktimave dhe të plagosurit hebrenj në sinagogë, mbledhin 150 mijë dollarë (Foto)

Nga Bota
Stërnipi i Hitlerit donte të martohej me një grua hebreje

Stërnipi i Hitlerit donte të martohej me një grua hebreje

Nga Bota
Libri që hedh dritë në një mister: Kush e tradhtoi Anne Frankun?

Libri që hedh dritë në një mister: Kush e tradhtoi Anne Frankun?

Fakte
Mërgimi në Izrael: Gëzimi i njërit, vuajtja e tjetrit

Mërgimi në Izrael: Gëzimi i njërit, vuajtja e tjetrit

Nga Bota
Në Berlinin sulmohen dy hebrenj, njërin e rrahin me rrip (Video)

Në Berlinin sulmohen dy hebrenj, njërin e rrahin me rrip (Video)

Nga Bota
“Marshi për të gjallët”, për të përkujtuar Hebrenjtë e deportuar nga Maqedonia

“Marshi për të gjallët”, për të përkujtuar Hebrenjtë e deportuar nga Maqedonia

Sociale
Qyteza ku ende përdoret aramaishtja – gjuha të cilën e fliste Jezu Krishti! (Video)

Qyteza ku ende përdoret aramaishtja – gjuha të cilën e fliste Jezu Krishti! (Video)

Fakte
​Presidenti polak u kërkon falje hebrenjve të dëbuar

​Presidenti polak u kërkon falje hebrenjve të dëbuar

Nga Bota
Shqiptarë që strehuan hebrenjtë: 75 pemë rriten në Jerusalem, secila prej tyre është memorial për një hero shqiptar

Shqiptarë që strehuan hebrenjtë: 75 pemë rriten në Jerusalem, secila prej tyre është memorial për një hero shqiptar

Histori
Kuvendi i Maqedonisë miraton Deklaratë për dëbimin e hebrenjve nga Maqedonia

Kuvendi i Maqedonisë miraton Deklaratë për dëbimin e hebrenjve nga Maqedonia

Politikë
Në kërkim të shqiptarëve që shpëtuan hebrejtë

Në kërkim të shqiptarëve që shpëtuan hebrejtë

Shqipëri