LAJMI I FUNDIT:

Gjaku

36 Artikuj

Një test i ri gjaku zbulon se cilat nga organet po plaken më shpejt

Një test i ri gjaku zbulon se cilat nga organet po plaken më shpejt

Shëndetësi Lajme
Britanikët po zhvillojnë një test që mund ta diagnostikojë demencën për vetëm shtatë minuta – vite përpara fillimit të simptomave

Britanikët po zhvillojnë një test që mund ta diagnostikojë demencën për vetëm shtatë minuta – vite përpara fillimit të simptomave

Shëndetësi Lajme
Konsumimi i xhenxhefilit dhe përfitimet e shumta

Konsumimi i xhenxhefilit dhe përfitimet e shumta

Këshilla mjekësore
Dr.Elena Ambarkova Villarova tregon për trombozën e venave të thella

Dr.Elena Ambarkova Villarova tregon për trombozën e venave të thella

Këshilla mjekësore
Gjaku i prodhuar në laborator transfuzohet për herë të parë te njeriu

Gjaku i prodhuar në laborator transfuzohet për herë të parë te njeriu

Shëndetësi Lajme
Gruaja amerikane trembet ndërsa muret nisin të ‘rrjedhin gjak’ – me disa të bindur se është fantazma

Gruaja amerikane trembet ndërsa muret nisin të ‘rrjedhin gjak’ – me disa të bindur se është fantazma

Fun Lajme
Gjaku i astronautëve shfaqë shenja të mutacionit të ADN-së pas udhëtimit në hapësirë

Gjaku i astronautëve shfaqë shenja të mutacionit të ADN-së pas udhëtimit në hapësirë

Shëndetësi Lajme
Gjaku ynë mund të vijë nga një burim i panjohur deri më tani, thonë shkencëtarët

Gjaku ynë mund të vijë nga një burim i panjohur deri më tani, thonë shkencëtarët

Shkencë
Grupet e gjakut që kanë më shumë gjasa të përjetojnë sulm në zemër 

Grupet e gjakut që kanë më shumë gjasa të përjetojnë sulm në zemër 

Shëndetësi Lajme
Copa të vogla plastike gjenden në gjakun e njeriut për herë të parë – shkencëtarët paralajmërojnë se grimcat mund të udhëtojnë nëpër trup dhe të ngecin në organe

Copa të vogla plastike gjenden në gjakun e njeriut për herë të parë – shkencëtarët paralajmërojnë se grimcat mund të udhëtojnë nëpër trup dhe të ngecin në organe

Shëndetësi Lajme
Sipas studimit, ka dy proteina gjaku që mund të mbajnë çelësin për një jetë të gjatë dhe të shëndetshme

Sipas studimit, ka dy proteina gjaku që mund të mbajnë çelësin për një jetë të gjatë dhe të shëndetshme

Shëndetësi Lajme
“Gjaku yt shpëton jetë” – punëtorët e BKT Kosova dhurojnë gjak!

“Gjaku yt shpëton jetë” – punëtorët e BKT Kosova dhurojnë gjak!

BKT
Apple Watch i ri mat oksigjenin në gjak

Apple Watch i ri mat oksigjenin në gjak

Lajme Teknologji
Mungesa e gjakut, alarmuese

Mungesa e gjakut, alarmuese

Kosovë
Këto simptoma nuk bën t’i injoroni: Janë shenjat më të hershme që në trup po formohet trombi i cili mund të jetë vdekjeprurës!

Këto simptoma nuk bën t’i injoroni: Janë shenjat më të hershme që në trup po formohet trombi i cili mund të jetë vdekjeprurës!

Këshilla mjekësore
Gjaku i pacientëve të shëruar nga coronavirusi shitet ilegalisht online në vend të vaksinës

Gjaku i pacientëve të shëruar nga coronavirusi shitet ilegalisht online në vend të vaksinës

Nga Bota
Gjaku i astronautëve zbulon – universi është shumë i rrezikshëm për njerëzit

Gjaku i astronautëve zbulon – universi është shumë i rrezikshëm për njerëzit

Shëndetësi Lajme
​NASA zbulon fenomenin vdekjeprurës, gjaku i astronautëve lëviz në drejtim të kundërt

​NASA zbulon fenomenin vdekjeprurës, gjaku i astronautëve lëviz në drejtim të kundërt

Interesante
Simptomat e para që tregojnë se në këmbë ju është formuar trombi: Këto grupe njerëzish janë të rrezikuara posaçërisht!

Simptomat e para që tregojnë se në këmbë ju është formuar trombi: Këto grupe njerëzish janë të rrezikuara posaçërisht!

Këshilla mjekësore
Dita Botërore e Dhurimit të Gjakut: Kush guxon të dhurojë dhe kush jo

Dita Botërore e Dhurimit të Gjakut: Kush guxon të dhurojë dhe kush jo

Shëndetësi Lajme
Karakteristikat trupore të cilat gjenden vetëm në 5 përqindëshin e botës

Karakteristikat trupore të cilat gjenden vetëm në 5 përqindëshin e botës

Të tjera
“Më trego nga çka frikësohesh, të tregoj çfarë personi je”

“Më trego nga çka frikësohesh, të tregoj çfarë personi je”

Lifestyle
Vetëm nga gjaku shihet a është virus apo bakter

Vetëm nga gjaku shihet a është virus apo bakter

Këshilla mjekësore
Gjithë ç’duhet të dini për gjakun në ngjyrë kafe gjatë periodave

Gjithë ç’duhet të dini për gjakun në ngjyrë kafe gjatë periodave

Këshilla dhe arsye