LAJMI I FUNDIT:

Fake News

88 Artikuj

Lajmet e rrejshme, dezinformatat dhe zgjedhjet lokale të tetorit në Kosovë

Lajmet e rrejshme, dezinformatat dhe zgjedhjet lokale të tetorit në Kosovë

Muhamet Hajrullahu
Raporti i Facebookut mbi kërcënimet në internet: Rusia është shpërndarësi kryesor i dezinformimit dhe propagandës

Raporti i Facebookut mbi kërcënimet në internet: Rusia është shpërndarësi kryesor i dezinformimit dhe propagandës

Nga Bota
Eksperimenti rus i dezinformimit i shekullit e XIX-të – si kishte shpërndarë pushteti carist lajme të rreme?

Eksperimenti rus i dezinformimit i shekullit e XIX-të – si kishte shpërndarë pushteti carist lajme të rreme?

Evropa
Cila është ‘vaksina’ për dezinformatat ndaj pandemisë COVID-19?

Cila është ‘vaksina’ për dezinformatat ndaj pandemisë COVID-19?

Sociale
Zyrtarët amerikanë: Rusia ka filluar fushatën e dezinformimit kundër vaksinës së Pfizerit

Zyrtarët amerikanë: Rusia ka filluar fushatën e dezinformimit kundër vaksinës së Pfizerit

Evropa
Popullariteti i Vladimir Putinit në rënie, Kremlini rrit buxhetin e Russia Today për propagandë

Popullariteti i Vladimir Putinit në rënie, Kremlini rrit buxhetin e Russia Today për propagandë

Evropa
Borrell: BE-ja nuk ka burime të mjaftueshme për ta luftuar dezinformimin nga Kina

Borrell: BE-ja nuk ka burime të mjaftueshme për ta luftuar dezinformimin nga Kina

Evropa
‘Fake news’, Gërvalla: Konkurrenca është në rregull, por gënjeshtra e kulluar jo

‘Fake news’, Gërvalla: Konkurrenca është në rregull, por gënjeshtra e kulluar jo

Kosovë
Reagon familja Pacolli: Lajmi në rrjetet sociale se po shpërndajmë para është i pavërtetë

Reagon familja Pacolli: Lajmi në rrjetet sociale se po shpërndajmë para është i pavërtetë

Kosovë
Rusët me metoda të reja të dezinformimit për të ndikuar tek amerikanët

Rusët me metoda të reja të dezinformimit për të ndikuar tek amerikanët

Amerika
“Fake News” po shtyp njërën prej shtyllave themelore të njerëzimit

“Fake News” po shtyp njërën prej shtyllave themelore të njerëzimit

Amerika
Fotografitë e autostradës së Kosovës përdoren për “Fake News” në Filipine – AFP zbulon të vërtetën e tyre

Fotografitë e autostradës së Kosovës përdoren për “Fake News” në Filipine – AFP zbulon të vërtetën e tyre

Nga Bota
BE do të veprojë kundër lajmeve të rreme -“fake news”

BE do të veprojë kundër lajmeve të rreme -“fake news”

Nga Bota
Facebook largon rrjetin rus të lajmeve të rreme para zgjedhjeve në SHBA

Facebook largon rrjetin rus të lajmeve të rreme para zgjedhjeve në SHBA

Nga Bota
Puthjet e vdekjes së ‘kuzhinierit të Putinit’: Fabrika e dezinformatave dhe ushtria në hije e drejtuar nga shteti

Puthjet e vdekjes së ‘kuzhinierit të Putinit’: Fabrika e dezinformatave dhe ushtria në hije e drejtuar nga shteti

Nga Bota
“No fake news”: Në Kosovë krijohet platforma kundër lajmeve të rreme

“No fake news”: Në Kosovë krijohet platforma kundër lajmeve të rreme

Kosovë
YouTube largon nga platforma e saj disa kanale të propagandës ruse

YouTube largon nga platforma e saj disa kanale të propagandës ruse

Nga Bota
Top lajmet e rreme për COVID-19 që vijnë nga Rusia

Top lajmet e rreme për COVID-19 që vijnë nga Rusia

Nga Bota
Lul Raka reagon për mesazhin e rrejshëm që po shpërndahet në emër të tij: Nuk kam përmendur katastrofë

Lul Raka reagon për mesazhin e rrejshëm që po shpërndahet në emër të tij: Nuk kam përmendur katastrofë

Kosovë
Shoqërohet në polici një qytetar nga Peja, shpërndau informacione të rreme për coronavirusin

Shoqërohet në polici një qytetar nga Peja, shpërndau informacione të rreme për coronavirusin

Kosovë
Eksperti i sigurisë kibernetike: Mediat ruse po krijojnë panik me propagandë për coronavirusin

Eksperti i sigurisë kibernetike: Mediat ruse po krijojnë panik me propagandë për coronavirusin

Kosovë
Veliu: Ata që përhapin lajme të rreme dhe panik për coronavirusin do të përgjigjen para ligjit

Veliu: Ata që përhapin lajme të rreme dhe panik për coronavirusin do të përgjigjen para ligjit

Kosovë
Haziri reagon pas lajmit të montuar: Në Gjilan s’ka coronavirus

Haziri reagon pas lajmit të montuar: Në Gjilan s’ka coronavirus

Kosovë
Sqarim: Telegrafi demanton lajmin e rrejshëm, të montuar që coronavirusi ka arritur në Gjilan

Sqarim: Telegrafi demanton lajmin e rrejshëm, të montuar që coronavirusi ka arritur në Gjilan

Kosovë