LAJMI I FUNDIT:

Enver Hoxha

318 Artikuj

Kur Enver Hoxha e cilësonte Kadarenë si “poet korbash”

Kur Enver Hoxha e cilësonte Kadarenë si “poet korbash”

Fakte
Jeta përmes citateve: Ismail Kadare

Jeta përmes citateve: Ismail Kadare

Cult+
“Der Spiegel”, reportazh i vitit 1981 nga Shqipëria: Në Kopshtin e Edenit, një idhull prej graniti

“Der Spiegel”, reportazh i vitit 1981 nga Shqipëria: Në Kopshtin e Edenit, një idhull prej graniti

Fakte
“Shiu pushonte dhe dilte dielli, kur në tribunë shfaqej udhëheqësi ynë Enver Hoxha”

“Shiu pushonte dhe dilte dielli, kur në tribunë shfaqej udhëheqësi ynë Enver Hoxha”

Fakte
“Shqipëria ishte tokë e ndaluar”, gazetari i BBC: Çfarë kam shkruar në ditarin tim

“Shqipëria ishte tokë e ndaluar”, gazetari i BBC: Çfarë kam shkruar në ditarin tim

Shqipëri
“The New York Times” më 1984: Shqipëria hap një vrimë në derë

“The New York Times” më 1984: Shqipëria hap një vrimë në derë

Fakte
Kristo Frashëri dorëzoi letrën, ku për të thuhej: Po e drodhi bishtin, këputini një plumb pas qafe!

Kristo Frashëri dorëzoi letrën, ku për të thuhej: Po e drodhi bishtin, këputini një plumb pas qafe!

Fakte
Maska mortore e Enver Hoxhës, si iu bë pas vdekjes dhe ku fshihet ajo

Maska mortore e Enver Hoxhës, si iu bë pas vdekjes dhe ku fshihet ajo

Shqipëri
Basha: Të hapen dosjet kush ka qenë spiun i jugosllavëve dhe sovjetikëve

Basha: Të hapen dosjet kush ka qenë spiun i jugosllavëve dhe sovjetikëve

Shqipëri
33 vjet nga rrëzimi i bustit të diktatorit Enver Hoxha

33 vjet nga rrëzimi i bustit të diktatorit Enver Hoxha

Shqipëri
Historia e Haki Tahës, burrit që vrau Milladin Popoviqin

Historia e Haki Tahës, burrit që vrau Milladin Popoviqin

Histori
Dëshmitë e Viktor Çamit: Faktori K dhe Enver Hoxha

Dëshmitë e Viktor Çamit: Faktori K dhe Enver Hoxha

Fakte
A e adhurojnë shqiptarët e Kosovës figurën e Enver Hoxhës?

A e adhurojnë shqiptarët e Kosovës figurën e Enver Hoxhës?

Kosovë
Luftërat politike dhe ideologjike, me eshtrat e vëllezërve Frashëri

Luftërat politike dhe ideologjike, me eshtrat e vëllezërve Frashëri

Histori
Këlliçi: Dëshmitë ndaj Berishës nga persona që kanë mbajtur arkivolin e Enver Hoxhës

Këlliçi: Dëshmitë ndaj Berishës nga persona që kanë mbajtur arkivolin e Enver Hoxhës

Kosovë
Vila e Enver Hoxhës në Tiranë do shndërrohet në rezidencë artistësh, vizitohet nga Macron

Vila e Enver Hoxhës në Tiranë do shndërrohet në rezidencë artistësh, vizitohet nga Macron

Shqipëri
Si u shkatërrua dhurata e Stalinit për Enverin: Dashuria, puna dhe terrori

Si u shkatërrua dhurata e Stalinit për Enverin: Dashuria, puna dhe terrori

Shqipëri
Kujtimet e oficerit britanik: Ndaj kundërshtarëve, Enver Hoxha ishte i pashpirt

Kujtimet e oficerit britanik: Ndaj kundërshtarëve, Enver Hoxha ishte i pashpirt

Histori
Marrëveshja për Liqenin që nga koha e Enver Hoxhës e Titos, ekspertët: Na duhet marrëveshje e re

Marrëveshja për Liqenin që nga koha e Enver Hoxhës e Titos, ekspertët: Na duhet marrëveshje e re

Maqedonia e Veriut
Jeta dhe vepra e Rexhep Mitrovicës: Duhet t’ia lëshojmë rrugën punës, jo fjalëve të thata

Jeta dhe vepra e Rexhep Mitrovicës: Duhet t’ia lëshojmë rrugën punës, jo fjalëve të thata

Histori
Muzeu i Enver Hoxhës shndërrohet në qendër teknologjike për të rinjtë

Muzeu i Enver Hoxhës shndërrohet në qendër teknologjike për të rinjtë

Shqipëri
Ditari për Revolucionin e Iranit: Armiku më i egër – imperializmi amerikan

Ditari për Revolucionin e Iranit: Armiku më i egër – imperializmi amerikan

Fakte
Enver Hoxha më 1946: në Beograd: Klikat e mëparshme na përçanë me vëllezërit jugosllavë

Enver Hoxha më 1946: në Beograd: Klikat e mëparshme na përçanë me vëllezërit jugosllavë

Fakte
Enveri e donte Musinenë, por u refuzua dhe ai u hakmor?!

Enveri e donte Musinenë, por u refuzua dhe ai u hakmor?!

Cult+


mob5