LAJMI I FUNDIT:

Diga

43 Artikuj

Pesë digat madhështore, kolosët e inxhinierisë së ujit

Pesë digat madhështore, kolosët e inxhinierisë së ujit

Kuriozitete
Arrestime në Libi për shembjen e digave që ua morën jetën mijëra njerëzve

Arrestime në Libi për shembjen e digave që ua morën jetën mijëra njerëzve

Afrika
Digat që u shkatërruan dhe morën mijëra jetë njerëzish në Libi, janë ndërtuar nga ish-sistemi jugosllav

Digat që u shkatërruan dhe morën mijëra jetë njerëzish në Libi, janë ndërtuar nga ish-sistemi jugosllav

Afrika
Zelensky viziton digën Kakhovka, informohet nga afër nga banorët e prekur nga përmbytjet

Zelensky viziton digën Kakhovka, informohet nga afër nga banorët e prekur nga përmbytjet

Evropa
Zelensky kritikon OKB-në dhe Kryqin e Kuq: Jam i tronditur

Zelensky kritikon OKB-në dhe Kryqin e Kuq: Jam i tronditur

Evropa
Zelensky akuzon Rusinë se po gjuan me artileri njerëzit që përpiqen të largohen nga zonat e përmbytura

Zelensky akuzon Rusinë se po gjuan me artileri njerëzit që përpiqen të largohen nga zonat e përmbytura

Evropa
Ukrainasit filmuan me dron një qytet të përmbytur që është nën kontrollin e rusëve, nënë e bir luten t’i shpëtojnë nga çatia e shtëpisë së tyre

Ukrainasit filmuan me dron një qytet të përmbytur që është nën kontrollin e rusëve, nënë e bir luten t’i shpëtojnë nga çatia e shtëpisë së tyre

Evropa
Ukrainasit publikojnë pamjet, të cilat pretendohet se shfaqin momentin e një shpërthimi në digën Nova Kakhovka

Ukrainasit publikojnë pamjet, të cilat pretendohet se shfaqin momentin e një shpërthimi në digën Nova Kakhovka

Evropa
Imazhet satelitore të Maxar Technologies tregojnë shkallën e katastrofës në Kherson, pas shpërthimit të digës uji që mori gjithçka para vetes

Imazhet satelitore të Maxar Technologies tregojnë shkallën e katastrofës në Kherson, pas shpërthimit të digës uji që mori gjithçka para vetes

Evropa
Shpërthimi i digës në Ukrainë, ekipet e shpëtimit: Problem nuk është uji – janë rusët që po na granatojnë

Shpërthimi i digës në Ukrainë, ekipet e shpëtimit: Problem nuk është uji – janë rusët që po na granatojnë

Evropa
Para dhe pas shpërthimit, imazhet satelitore shfaqin digën Kakhovka që u hodh në erë

Para dhe pas shpërthimit, imazhet satelitore shfaqin digën Kakhovka që u hodh në erë

Evropa
Kievi publikon një seri videosh pas shkatërrimit të digës,  uji i merr shtëpitë – minat shpërthejnë

Kievi publikon një seri videosh pas shkatërrimit të digës,  uji i merr shtëpitë – minat shpërthejnë

Evropa
Ukrainasit publikojnë pamje nga droni të qytetit Nova Kakhovka të mbuluar nga uji

Ukrainasit publikojnë pamje nga droni të qytetit Nova Kakhovka të mbuluar nga uji

Evropa
Stoltenberg: Shpërthimi i digës në Ukrainë tregon brutalitetin e luftës ruse

Stoltenberg: Shpërthimi i digës në Ukrainë tregon brutalitetin e luftës ruse

Evropa
Zelensky në takimin urgjent: Terroristët rusë në mes të natës hodhën në erë digën

Zelensky në takimin urgjent: Terroristët rusë në mes të natës hodhën në erë digën

Evropa
Nis studimi i fizibilitetit për ndërtimin e Digës së Dragaçinës në Suharekë

Nis studimi i fizibilitetit për ndërtimin e Digës së Dragaçinës në Suharekë

Kosovë
Gerashchenko: 16,000 persona gjenden në “zonën kritike” pas shkatërrimit të digës

Gerashchenko: 16,000 persona gjenden në “zonën kritike” pas shkatërrimit të digës

Evropa
Ukrainasit përgjojnë telefonatat e rusëve, paralajmërojnë se forcat pushtuese planifikojnë shkatërrimin e digave tjera

Ukrainasit përgjojnë telefonatat e rusëve, paralajmërojnë se forcat pushtuese planifikojnë shkatërrimin e digave tjera

Evropa
Agjencia ukrainase Energoatom: Shkatërrimi i digës mund të ketë pasoja negative për centralin bërthamor

Agjencia ukrainase Energoatom: Shkatërrimi i digës mund të ketë pasoja negative për centralin bërthamor

Evropa
Zyrtari indian shteri një digë për ta marrë telefonin e tij

Zyrtari indian shteri një digë për ta marrë telefonin e tij

Azia
Afrika kërcënohet nga lufta e përgjakshme e Egjiptit, Sudanit dhe Etiopisë, gjithçka ndodh për shkak të ujit në lumin Nil

Afrika kërcënohet nga lufta e përgjakshme e Egjiptit, Sudanit dhe Etiopisë, gjithçka ndodh për shkak të ujit në lumin Nil

Afrika
Shirat e rrëmbyeshëm shkaktojnë shpërthimin e digës në Havai, autoritetet urdhërojnë evakuimin e banorëve

Shirat e rrëmbyeshëm shkaktojnë shpërthimin e digës në Havai, autoritetet urdhërojnë evakuimin e banorëve

Amerika Latine
Nafta i takon të kaluarës, lufta për ujë ka filluar – kërcënimet me luftë mes Egjiptit dhe Etiopisë rreth Nilit

Nafta i takon të kaluarës, lufta për ujë ka filluar – kërcënimet me luftë mes Egjiptit dhe Etiopisë rreth Nilit

Nga Bota
Fshati që është nën ujë që nga viti 1994 mund të shfaqet përsëri

Fshati që është nën ujë që nga viti 1994 mund të shfaqet përsëri

Interesante