LAJMI I FUNDIT:

Çmimi Nobel për Letërsi

134 Artikuj

Suedezja, fituese e Nobelit për vitin 1988 kthen çmimin – në shenjë proteste ndaj Handke

Suedezja, fituese e Nobelit për vitin 1988 kthen çmimin – në shenjë proteste ndaj Handke

Cult+
Maqedonia bojkotoi ndarjen e Çmimit Nobel për literaturë

Maqedonia bojkotoi ndarjen e Çmimit Nobel për literaturë

Maqedonia e Veriut
Protestat kundër ceremonisë së Çmimit Nobel për Handke në Stokholm, nuk mungonte as flamuri shqiptar

Protestat kundër ceremonisë së Çmimit Nobel për Handke në Stokholm, nuk mungonte as flamuri shqiptar

Cult+
Kamy është vrarë nga KGB-ja!?

Kamy është vrarë nga KGB-ja!?

Cult+
Edhe Maqedonia e Veriut bojkoton ceremoninë për çmimin Nobel

Edhe Maqedonia e Veriut bojkoton ceremoninë për çmimin Nobel

Kulturë
Pacolli: Edhe Afganistani bojkoton ceremoninë e ndarjes Nobelit për Handken

Pacolli: Edhe Afganistani bojkoton ceremoninë e ndarjes Nobelit për Handken

Kosovë
Shqipëria bojkoton ceremoninë e ndarjes së Çmimit Nobel në Letërsi

Shqipëria bojkoton ceremoninë e ndarjes së Çmimit Nobel në Letërsi

Shqipëri
Edhe Shqipëria bojkoton ceremoninë e ndarjes së Nobelit për Handken

Edhe Shqipëria bojkoton ceremoninë e ndarjes së Nobelit për Handken

Cult+
Kalın kërkon tërheqjen e Çmimit Nobel për Peter Handke

Kalın kërkon tërheqjen e Çmimit Nobel për Peter Handke

Cult+
Handke nuk pranon të komentojë polemikat

Handke nuk pranon të komentojë polemikat

Cult+
Kosova nuk do të marrë pjesë në ceremoninë e Nobelit në Stokholm

Kosova nuk do të marrë pjesë në ceremoninë e Nobelit në Stokholm

Kosovë
Zyrtarë të lartë të NOBEL-it do të bojkotojnë ceremoninë e dhënies së çmimit për Handken

Zyrtarë të lartë të NOBEL-it do të bojkotojnë ceremoninë e dhënies së çmimit për Handken

Cult+
Japin dorëheqje dy anëtarë të Komitetit të Nobelit për Letërsi, arsye edhe Handke

Japin dorëheqje dy anëtarë të Komitetit të Nobelit për Letërsi, arsye edhe Handke

Cult+
Kraja i shkruan sërish letër Akademisë Suedeze: Duke mbrojtur Handke, mbroni Millosheviqin

Kraja i shkruan sërish letër Akademisë Suedeze: Duke mbrojtur Handke, mbroni Millosheviqin

Cult+
Takimi me George Steinerin, Ismail Kadare dhe dy kushtet për Nobelin!

Takimi me George Steinerin, Ismail Kadare dhe dy kushtet për Nobelin!

Daut Dauti
Dy anëtarë të jurisë për Handken, pré e teorisë konspirative pro-serbe

Dy anëtarë të jurisë për Handken, pré e teorisë konspirative pro-serbe

Cult+
Peter Handke bojkotohet nga një komunë e Stokholmit

Peter Handke bojkotohet nga një komunë e Stokholmit

Cult+
Peter Handke mori një pasaportë jugosllave, si dhuratë nga Millosheviqi – për çfarë i duhej ajo?

Peter Handke mori një pasaportë jugosllave, si dhuratë nga Millosheviqi – për çfarë i duhej ajo?

Nga Bota
Kush po e akuzon Fishtën për racizëm?

Kush po e akuzon Fishtën për racizëm?

Analiza
​Qosja reagon për Nobelin: Peter Handke e harroi misionin e krijuesit letrar

​Qosja reagon për Nobelin: Peter Handke e harroi misionin e krijuesit letrar

Kosovë
Kadare: Handke kaloi vijën që s’duhet kaluar në letërsi

Kadare: Handke kaloi vijën që s’duhet kaluar në letërsi

Cult+
Komisioni islamofob i Nobelit dhe Handke si figura më e ndyrë e letërsisë së përbotshme

Komisioni islamofob i Nobelit dhe Handke si figura më e ndyrë e letërsisë së përbotshme

Cult+
Kurti për Handken: Cila është vlera që i jep çmimit Nobel, ky avokat i gjenocidit e mohues i dhimbjes e traumës së popujve të tërë?

Kurti për Handken: Cila është vlera që i jep çmimit Nobel, ky avokat i gjenocidit e mohues i dhimbjes e traumës së popujve të tërë?

Kosovë
Anarkia e mendimit dhe relativizimi i vlerave

Anarkia e mendimit dhe relativizimi i vlerave

Analiza