LAJMI I FUNDIT:

Baktere

36 Artikuj

A e dini pse është e rëndësishme t’i hiqni stolitë para se të flini

A e dini pse është e rëndësishme t’i hiqni stolitë para se të flini

Trend
Shtimi i rasteve me meningjit: Simptomat, shkaktarët, parandalimi dhe mjekimi

Shtimi i rasteve me meningjit: Simptomat, shkaktarët, parandalimi dhe mjekimi

Shëndetësi Lajme
Zbulohet një arsye serioze pse nuk duhet të flini zhveshur

Zbulohet një arsye serioze pse nuk duhet të flini zhveshur

Këshilla mjekësore
Gabimi që e bën shumëkush para se t’i thajë rrobat

Gabimi që e bën shumëkush para se t’i thajë rrobat

Shtëpi dhe dekor
Këto mund të jenë imazhet më të detajuara të baktereve të gjalla

Këto mund të jenë imazhet më të detajuara të baktereve të gjalla

Shkencë
Nëse veproni kështu kurrë nuk do t’ju vijë era djersë!

Nëse veproni kështu kurrë nuk do t’ju vijë era djersë!

Këshilla mjekësore
Rreziku nga aparatet e klimës: Ftohja nuk është asgjë në krahasim me atë që rrezikoheni nga aparatet e klimës

Rreziku nga aparatet e klimës: Ftohja nuk është asgjë në krahasim me atë që rrezikoheni nga aparatet e klimës

Këshilla mjekësore
Pije që nuk bën assesi ta porosisni në kafene: Është plot baktere!

Pije që nuk bën assesi ta porosisni në kafene: Është plot baktere!

Shëndetësi Lajme
Vende të çuditshme ku fshihen viruset dhe bakteret në shtëpinë tuaj

Vende të çuditshme ku fshihen viruset dhe bakteret në shtëpinë tuaj

Të tjera
Merimangat e shtëpive transmetojnë baktere të rrezikshme kur na kafshojnë, thotë studimi

Merimangat e shtëpive transmetojnë baktere të rrezikshme kur na kafshojnë, thotë studimi

Shëndetësi Lajme
Nuk na bie në mend ta pastrojmë këtë artikull të nevojshëm, ai mbledh baktere

Nuk na bie në mend ta pastrojmë këtë artikull të nevojshëm, ai mbledh baktere

Kujdesi për lëkurën dhe trupin
Samsung sjell ‘veshje antibakteriale’ që i mban viruset larg telefonit tuaj

Samsung sjell ‘veshje antibakteriale’ që i mban viruset larg telefonit tuaj

Mobile
Efikase kundër baktereve dhe njollave. Në guacën e tualetit hidhni një thelb hudhre dhe lëreni gjithë natë

Efikase kundër baktereve dhe njollave. Në guacën e tualetit hidhni një thelb hudhre dhe lëreni gjithë natë

Bëje vet
Dëshmi që tregojnë se pse është e rëndësishme t’i pastroni duart ashtu si rekomandojnë mjekët, imazhet me rreze ultravjollcë nxjerrin në pah bakteret që mbesin

Dëshmi që tregojnë se pse është e rëndësishme t’i pastroni duart ashtu si rekomandojnë mjekët, imazhet me rreze ultravjollcë nxjerrin në pah bakteret që mbesin

Nga Bota
Fryrja e qirinjve të tortës së ditëlindjes është ide e keqe – shkenca e shpjegon se përse

Fryrja e qirinjve të tortës së ditëlindjes është ide e keqe – shkenca e shpjegon se përse

Të tjera
A e dini se sa vërtet paratë janë të pista? Në kuptimin e drejtpërdrejtë të fjalës!

A e dini se sa vërtet paratë janë të pista? Në kuptimin e drejtpërdrejtë të fjalës!

Këshilla mjekësore
Pas sa orësh uji i ndenjur bëhet i rrezikshëm për ne?

Pas sa orësh uji i ndenjur bëhet i rrezikshëm për ne?

Shëndetësi Lajme
Ky ilaç “vret” aknet për vetëm pesë minuta

Ky ilaç “vret” aknet për vetëm pesë minuta

Shëndetësi Lajme
Zbulim i papritur: Askush s’e priste që kjo të fshihej brenda hundës së njeriut!

Zbulim i papritur: Askush s’e priste që kjo të fshihej brenda hundës së njeriut!

Shëndetësi Lajme
Zbulohen tri lloje të baktereve me origjinë jashtëtokësore

Zbulohen tri lloje të baktereve me origjinë jashtëtokësore

Shëndetësi Lajme
Përse assesi nuk do të duhej ta mbani filxhanin e kafes në tavolinën e zyrës

Përse assesi nuk do të duhej ta mbani filxhanin e kafes në tavolinën e zyrës

Shëndetësi Lajme
E pra ju pini pije me akull: Çdo e katërta kube e akullit nëpër bare përmban baktere fekale!

E pra ju pini pije me akull: Çdo e katërta kube e akullit nëpër bare përmban baktere fekale!

Shëndetësi Lajme
Pajisja e çuditshme për të zbuluar sasinë e baktereve që marrin fëmijët kur zvarriten (Video)

Pajisja e çuditshme për të zbuluar sasinë e baktereve që marrin fëmijët kur zvarriten (Video)

Interesante
Përmes puthjes barten 80 milionë baktere

Përmes puthjes barten 80 milionë baktere

Shëndetësi Lajme