LAJMI I FUNDIT:
Anthony Joshua

Anthony Joshua

807 Artikuj

Info

Anthony Oluwafemi Olaseni Joshua është një boksier profesionist britanik. Ai është ish-kampion i unifikuar në kategorinë e peshave të rënda.

Britaniku e ka mbajtur titullin IBF nga viti 2016, ndërsa tituj WBA (Super) dhe IBO i ka poseduar nga viti 2017. Në mars të vitit 2018, ai u bë kampion i unifikuar duke fituar edhe titullin WBO pas triumfit ndaj  Joseph Parker.

Në maj të vitit 2019, Andy Ruiz Jr e shokoi botën e boksit duke e mposhtur Joshuan në raundin e shtatë me nokaut teknik. Britaniku që deri atëherë ishte i pamposhtur, u rrëzua plot katër herë në Madison Square Garden të New Yorkut.

I pushtuar nga emocionet dhe i tronditur nga humbja, Joshua ishte i pasjellshëm edhe me babanë e tij

I pushtuar nga emocionet dhe i tronditur nga humbja, Joshua ishte i pasjellshëm edhe me babanë e tij

Boks
Usyk kthehet në Ukrainë pas triumfit ndaj AJ, do t’i fillojë përgatitjet për Tyson Furyn

Usyk kthehet në Ukrainë pas triumfit ndaj AJ, do t’i fillojë përgatitjet për Tyson Furyn

Boks
Momenti kur Anthony Joshua i kërkon Olesandr Usykut t’i tregojë se si e mposhti

Momenti kur Anthony Joshua i kërkon Olesandr Usykut t’i tregojë se si e mposhti

Boks
Ish-kampioni i botës e sqaron thjesht se përse Joshua u mposht nga Usyk

Ish-kampioni i botës e sqaron thjesht se përse Joshua u mposht nga Usyk

Boks
Usyk nuk zgjedh fjalë për ta ulur Putinin

Usyk nuk zgjedh fjalë për ta ulur Putinin

Boks
Edhe Usyk ka pësuar lëndime serioze nga Joshua – ukrainasi shihet i mavijosur në tërë fytyrën

Edhe Usyk ka pësuar lëndime serioze nga Joshua – ukrainasi shihet i mavijosur në tërë fytyrën

Boks
Publikohen pikët që secili gjyqtar kishte për Usyk dhe Joshua – por njëri nga ta nga ka shpjegim se përse kishte më shumë për britanikun

Publikohen pikët që secili gjyqtar kishte për Usyk dhe Joshua – por njëri nga ta nga ka shpjegim se përse kishte më shumë për britanikun

Boks
Dalin pamjet se si Joshua i nervozuar nuk qetësohej as nga fjalët ngushëlluese të Lomachenkos

Dalin pamjet se si Joshua i nervozuar nuk qetësohej as nga fjalët ngushëlluese të Lomachenkos

Boks
Ekipi i Joshuas cilësohet si fajtor për momentet e sikletshme të britanikut me mikrofon

Ekipi i Joshuas cilësohet si fajtor për momentet e sikletshme të britanikut me mikrofon

Boks
Pensionimi i Joshuas? Promovuesi i britanikut më në fund del me deklaratë

Pensionimi i Joshuas? Promovuesi i britanikut më në fund del me deklaratë

Boks
Tyson Fury e kërcënoi me “asgjësim” – por Usyk ia kthen edhe më rëndë britanikut

Tyson Fury e kërcënoi me “asgjësim” – por Usyk ia kthen edhe më rëndë britanikut

Boks
Joshua e pranon se pati momente dobësie pas rimeçit me Usyk

Joshua e pranon se pati momente dobësie pas rimeçit me Usyk

Boks
Presidenti i Ukrainës me mesazh emocionues për Usyk, pas fitores ndaj Joshuas

Presidenti i Ukrainës me mesazh emocionues për Usyk, pas fitores ndaj Joshuas

Boks
Në konferencën për shtyp pas humbjes, Joshua nuk ia doli t’i mbante lotët

Në konferencën për shtyp pas humbjes, Joshua nuk ia doli t’i mbante lotët

Boks
I dërmuar si fizikisht, ashtu edhe psikikisht nga humbja – Joshua me veprim të pashpjeguar hodhi dy rripat e Usyk në tokë

I dërmuar si fizikisht, ashtu edhe psikikisht nga humbja – Joshua me veprim të pashpjeguar hodhi dy rripat e Usyk në tokë

Boks
Joshuas i doli punë edhe me tifozë – ekipi i tij e ndaloi nga një veprim i nxituar

Joshuas i doli punë edhe me tifozë – ekipi i tij e ndaloi nga një veprim i nxituar

Boks
Jo vetëm boks dhe kënaqësi, Joshua dhe Usyk fituan një mal me para pas përballjes në Arabinë Saudite

Jo vetëm boks dhe kënaqësi, Joshua dhe Usyk fituan një mal me para pas përballjes në Arabinë Saudite

Boks
Tyson Fury godet dy boksierët me një deklaratë të fuqishme: Usyk-Joshua ishte një nga përballjet më të këqija që kam parë, do t’i asgjësoja të dy brenda një nate

Tyson Fury godet dy boksierët me një deklaratë të fuqishme: Usyk-Joshua ishte një nga përballjet më të këqija që kam parë, do t’i asgjësoja të dy brenda një nate

Boks
Usyk falënderon Zotin për fitoren që ia dedikon Ukrainës dhe i kërkon luftë Tyson Furyt: Nëse nuk përballem me britanikun atëherë largohem nga boksi

Usyk falënderon Zotin për fitoren që ia dedikon Ukrainës dhe i kërkon luftë Tyson Furyt: Nëse nuk përballem me britanikun atëherë largohem nga boksi

Boks
Joshua përmend fjalën ‘bismilah’ në një fjalim të gjatë ku tregoi shumë respekt për kundërshtarin: Unë nuk jam boksier për 12 raunde

Joshua përmend fjalën ‘bismilah’ në një fjalim të gjatë ku tregoi shumë respekt për kundërshtarin: Unë nuk jam boksier për 12 raunde

Boks
Goditje të fuqishme, por të dy qëndruan pa u rrëzuar gjatë 12 raundeve – video me momentet më të mira nga super meçi Usyk – Joshua

Goditje të fuqishme, por të dy qëndruan pa u rrëzuar gjatë 12 raundeve – video me momentet më të mira nga super meçi Usyk – Joshua

Boks
Usyk mbetet kampion, mposht për herë të dytë Joshuan

Usyk mbetet kampion, mposht për herë të dytë Joshuan

Boks
Joshua dhe Usyk po bëjnë përgatitjet e fundit para nisjes së super meçit të peshave të rënda

Joshua dhe Usyk po bëjnë përgatitjet e fundit para nisjes së super meçit të peshave të rënda

Boks
“Si e ke trupin?”, Hearn zbulon se Joshua u mundua ta mposht Usykin me ‘lojë fjalësh’ gjatë matjeve zyrtare

“Si e ke trupin?”, Hearn zbulon se Joshua u mundua ta mposht Usykin me ‘lojë fjalësh’ gjatë matjeve zyrtare

Boks