LAJMI I FUNDIT:

Antarktida

35 Artikuj

Pamjet nga ajri të ajsbergut me përmasat e Londrës, që është shkëputur nga Antarktida

Pamjet nga ajri të ajsbergut me përmasat e Londrës, që është shkëputur nga Antarktida

Shkencë
“Gishti i vdekjes”, filmohet fenomeni nënujor që vret gjithçka që prekë

“Gishti i vdekjes”, filmohet fenomeni nënujor që vret gjithçka që prekë

Kuriozitete
Akulli i detit në Antarktidë ka arritur nivelin më të ulët historik

Akulli i detit në Antarktidë ka arritur nivelin më të ulët historik

Nga Bota
Gruaja kiliane bëhet njeriu i parë që noton afro 2.50 kilometra në Antarktidë

Gruaja kiliane bëhet njeriu i parë që noton afro 2.50 kilometra në Antarktidë

Interesante
Shkencëtarët në Antarktidë gjetën një meteorit me peshë shtatë kilogramë

Shkencëtarët në Antarktidë gjetën një meteorit me peshë shtatë kilogramë

Kuriozitete
Katër gra janë përzgjedhur për të bërë katër punë të ndryshme në Antarktidë – njëra për të numëruar pinguinët

Katër gra janë përzgjedhur për të bërë katër punë të ndryshme në Antarktidë – njëra për të numëruar pinguinët

Interesante
Roboti Echo që “spiunon” pinguinët në Antarktidë

Roboti Echo që “spiunon” pinguinët në Antarktidë

Lajme Teknologji
Aeroplani Airbus A340 aterron për herë të parë në Antarktidë

Aeroplani Airbus A340 aterron për herë të parë në Antarktidë

Antarktiku
Vrima e ozonit mbi Polin e Jugut tani është më e madhe se Antarktida

Vrima e ozonit mbi Polin e Jugut tani është më e madhe se Antarktida

Shkencë
Antarktida drejt shkrirjes katastrofike nëse emetimet e karbonit nuk shkurtohen së shpejti

Antarktida drejt shkrirjes katastrofike nëse emetimet e karbonit nuk shkurtohen së shpejti

Shkencë
Këto janë pikat më të nxehta dhe më të ftohta në Tokë

Këto janë pikat më të nxehta dhe më të ftohta në Tokë

Shkencë
Akullnaja më e madhe në botë është shkëputur nga Antarktida

Akullnaja më e madhe në botë është shkëputur nga Antarktida

Shkencë
Kuleta e humbur në Antarktidë u kthye tek pronari pas 53 vjetësh

Kuleta e humbur në Antarktidë u kthye tek pronari pas 53 vjetësh

Fun Lajme
Toka humbi mbi 28 trilionë tonë akull në tre dekadat e fundit

Toka humbi mbi 28 trilionë tonë akull në tre dekadat e fundit

Shkencë
Po sikur vullkanet e fjetura të Antarktidës të ‘zgjoheshin’?

Po sikur vullkanet e fjetura të Antarktidës të ‘zgjoheshin’?

Interesante
Animacioni tronditës tregon se si Antarktida “mund të dalë nga poshtë akullit”, nëse ngrohja globale vazhdon

Animacioni tronditës tregon se si Antarktida “mund të dalë nga poshtë akullit”, nëse ngrohja globale vazhdon

Shkencë
Kriza e klimës po e bën të gjelbër Antarktidën

Kriza e klimës po e bën të gjelbër Antarktidën

Nga Bota
​“Akullnaja e Ditës së Gjykimit” në Antarktidë – po shkrihet gjithnjë e më shpejt

​“Akullnaja e Ditës së Gjykimit” në Antarktidë – po shkrihet gjithnjë e më shpejt

Interesante
Stacionet hulumtuese australiane në Antarktidë kërkojnë punëtorë për profile të ndryshme, mjeku fiton 200 mijë dollarë në vit – plus 60 mijë tjera bonus

Stacionet hulumtuese australiane në Antarktidë kërkojnë punëtorë për profile të ndryshme, mjeku fiton 200 mijë dollarë në vit – plus 60 mijë tjera bonus

Të Tjera
Shkëputet nga Antarktida 315 miliardë ton akull

Shkëputet nga Antarktida 315 miliardë ton akull

Interesante
Misteri mbi Antarktidë: Vrima e Ozonit asnjëherë nuk është dukur aq e vogël, as shkencëtarët nuk po kanë shpjegim!

Misteri mbi Antarktidë: Vrima e Ozonit asnjëherë nuk është dukur aq e vogël, as shkencëtarët nuk po kanë shpjegim!

Shkencë
Ajsbergu më i madh në botë është në lëvizje

Ajsbergu më i madh në botë është në lëvizje

Interesante
Miliarderi arab synon që nga Antarktida të transferoj 8,800 milje akull në Emirate

Miliarderi arab synon që nga Antarktida të transferoj 8,800 milje akull në Emirate

Interesante
Zbulohet struktura e lashtë e shkëmbinjve që ndikojnë në shkrirjen e akullit

Zbulohet struktura e lashtë e shkëmbinjve që ndikojnë në shkrirjen e akullit

Interesante