LAJMI I FUNDIT:

Anija

129 Artikuj

Anija “Ever Given” e bllokuar te Kanali i Suezit vihet në lëvizje

Anija “Ever Given” e bllokuar te Kanali i Suezit vihet në lëvizje

Azia
Vazhdojnë përpjekjet për zhvendosjen e anijes së bllokuar në Kanalin e Suezit

Vazhdojnë përpjekjet për zhvendosjen e anijes së bllokuar në Kanalin e Suezit

Azia
Anija “Ever Given” te Kanali i Suezit mund të zhbllokohet të shtunën

Anija “Ever Given” te Kanali i Suezit mund të zhbllokohet të shtunën

Azia
Deri në 20 mijë metra kub rëre duhet të hiqen për ta zhbllokuar anijen te Kanali i Suezit

Deri në 20 mijë metra kub rëre duhet të hiqen për ta zhbllokuar anijen te Kanali i Suezit

Azia
Fundoset anija në lumin Kongo, të paktën 60 të vdekur dhe qindra të tjerë të zhdukur

Fundoset anija në lumin Kongo, të paktën 60 të vdekur dhe qindra të tjerë të zhdukur

Afrika
“E humbi kontrollin, e humbi!”: Kishte pirë shumë, momenti kur gruaja bie nga anija në ujë, në Kaliforni

“E humbi kontrollin, e humbi!”: Kishte pirë shumë, momenti kur gruaja bie nga anija në ujë, në Kaliforni

Dështime
Gjuetari i thesareve tash e pesë vite qëndron prapa grilave, refuzon të tregojë se ku është ari – gjeti anijen e “artë” që kap vlerën e miliona dollarëve

Gjuetari i thesareve tash e pesë vite qëndron prapa grilave, refuzon të tregojë se ku është ari – gjeti anijen e “artë” që kap vlerën e miliona dollarëve

Amerika
Njihuni me anijen e cila pa ekuipazh pritet të lundrojë përtej Atlantikut

Njihuni me anijen e cila pa ekuipazh pritet të lundrojë përtej Atlantikut

Kuriozitete
Po e mbushte me derivate në portin e Italisë, anija shpërthen dhe nga detonimi hedh gruan në ujë – mrekullisht shpëtojnë të gjithë

Po e mbushte me derivate në portin e Italisë, anija shpërthen dhe nga detonimi hedh gruan në ujë – mrekullisht shpëtojnë të gjithë

Nga Bota
Kina projekton “spitalin lundrues” për të parandaluar përhapjen e coronavirusit

Kina projekton “spitalin lundrues” për të parandaluar përhapjen e coronavirusit

Nga Bota
Anija që transportonte 91 migrantë zhduket në Mesdhe

Anija që transportonte 91 migrantë zhduket në Mesdhe

Botë
Dyshime se pasagjerët ishin infektuar me coronavirus, anijes i mohohet zbarkimi nga pesë porte

Dyshime se pasagjerët ishin infektuar me coronavirus, anijes i mohohet zbarkimi nga pesë porte

Nga Bota
Brenda anijes së “vendosur në karantinë”, ku mjekët po trajtojnë të dyshuarit me coronavirus

Brenda anijes së “vendosur në karantinë”, ku mjekët po trajtojnë të dyshuarit me coronavirus

Nga Bota
Gruaja kishte grip të zakonshëm e jo coronavirus – vazhdon rrugëtimin anija me mijëra pasagjerë që u bllokua në Itali

Gruaja kishte grip të zakonshëm e jo coronavirus – vazhdon rrugëtimin anija me mijëra pasagjerë që u bllokua në Itali

Nga Bota
Një grua shfaqi simptoma të coronavirusit, bllokohet anija me 6 mijë pasagjerë në Itali

Një grua shfaqi simptoma të coronavirusit, bllokohet anija me 6 mijë pasagjerë në Itali

Nga Bota
Erërat e forta “egërsojnë” detin, anija përplaset për murin e portit – pamjet tregojnë momentin e frikshëm

Erërat e forta “egërsojnë” detin, anija përplaset për murin e portit – pamjet tregojnë momentin e frikshëm

Nga Bota
Sfidojnë dallgët, vullnetarët hidhen në aksion – momenti kur ata shpëtojnë pesë peshkatarët, varka e të cilëve rrezikonte të mbytej

Sfidojnë dallgët, vullnetarët hidhen në aksion – momenti kur ata shpëtojnë pesë peshkatarët, varka e të cilëve rrezikonte të mbytej

Nga Bota
Anija e mallrave përplaset me vinçin gjigant në një port të Belgjikës – publikohen pamjet e rrëzimit të vinçit

Anija e mallrave përplaset me vinçin gjigant në një port të Belgjikës – publikohen pamjet e rrëzimit të vinçit

Nga Bota
Pse anijet e lundrimit janë pothuajse gjithmonë të bardha?

Pse anijet e lundrimit janë pothuajse gjithmonë të bardha?

Interesante
Bill dhe Melinda Gates po mbështesin “një metal që nuk fundoset në ujë” dhe që mund të përdoret për ndërtimin e anijeve ose qyteteve lundruese – shkencëtarët tregojnë se për çfarë bëhet fjalë

Bill dhe Melinda Gates po mbështesin “një metal që nuk fundoset në ujë” dhe që mund të përdoret për ndërtimin e anijeve ose qyteteve lundruese – shkencëtarët tregojnë se për çfarë bëhet fjalë

Nga Bota
Mjegulla në Durrës “mban peng” anijen me 670 turistë

Mjegulla në Durrës “mban peng” anijen me 670 turistë

Shqipëri
“Anije kasollë” për të udhëtuar nëpër lumenjtë e Amerikës, profesori nga Kalifornia tregon si dhe pse e bëri këtë!

“Anije kasollë” për të udhëtuar nëpër lumenjtë e Amerikës, profesori nga Kalifornia tregon si dhe pse e bëri këtë!

Interesante
Irani pretendon se një qeveri e jashtme qëndron pas sulmit “të pabesë” – publikon imazhet a anijes së dëmtuar

Irani pretendon se një qeveri e jashtme qëndron pas sulmit “të pabesë” – publikon imazhet a anijes së dëmtuar

Nga Bota
Edhe pse vetëm 24 metra i gjerë, anija më e madhe në botë kalon përmes kanalit Corinth – gjerësia e saj është 22 metra

Edhe pse vetëm 24 metra i gjerë, anija më e madhe në botë kalon përmes kanalit Corinth – gjerësia e saj është 22 metra

Interesante